Přiznám se, že když se mi dostala do ruky kniha Vagina Monology od Eve Ensler, cítila jsem se poněkud rozpačitě. Neznala jsem ani autorku a jen vzdáleně jsem tušila obsah, který se měl týkat něčeho velmi choulostivého, něčeho, o čem se nemluví a co je tabu. Když mi ještě kamarádka sdělila, že kniha byla také předlohou k divadelnímu představení, na jehož konci ženy vstávají a unisono skandují: „Vagina! Vagina!“, skutečně jsem nevěděla, co si mám myslet.

 

A tak jsem udělala to nejjednodušší. Nalistovala jsem první stranu předmluvy a začala číst. A musím říct, že hned při první větě jsem byla lapena a knížku jsem odložila až po několika hodinách, kdy jsem ji dočetla.

 

Pokud nyní čekáte nějaké lechtivé vyprávění a představení pikantních pasáží, nedočkáte se.

Kniha je totiž o něčem úplně jiném. Přináší poselství všem ženám, které dílem výchovou a dílem společenskými zvyky, ve kterých žijí, mají problém vyrovnat se s vlastním tělem. Představuje vaginu v různých podobách – tak, jak o této části svého těla vyprávějí ženy různého věku a s různými zkušenostmi. Odsuzuje pohled, který měl po celou historii lidstva vštípit lidem, že vagina je nástroj hříchu, a tím pádem jsou všechny ženy hříšné, protože mají vaginu! Ale jak může být hříšný orgán, ze kterého se rodí nový život?

 

Ženy byly po celá staletí drženy v porobě, byl jim vštěpován stud. Ještě naše babičky, a možná i maminky, neumějí uvolněně a zcela přirozeně nazývat svou vaginu přímo. Je to v nás příliš hluboko zakořeněné. Jako něco, co je „fuj“, o čem slušná žena nemluví.

 

Kniha Vagina Monology chce toto tabu zbourat. Chce dodat ženám sebevědomí, pocit, že mluvit o své vagině je přirozené a normální.

Ženy zde svěřují své nejintimnější zážitky. Otevřeně mluví o sexu, o porodu, o studu, který cítí, o znásilnění a následném odmítnutí vlastního těla. Vagina se zde stává symbolem ženskosti, symbolem, na který bychom měly být pyšné a ze kterého bychom měly sejmout všechna tabu, která se k němu váží.

 

Gloria Steinem ve své předmluvě mimo jiné říká:

Hodnota knihy Vagina Monology nespočívá jen v tom, že nás očišťuje od minulosti plné negativních postojů, ale také v tom, že nám nabízí osobní, tělesný způsob, jak pokračovat v cestě do budoucnosti. Myslím, že se čtenáři, muži i ženy budou po přečtení knihy cítit nejen svobodnější, ale také si uvědomí, že existují jiné možnosti než starý patriarchální dualismus mužství a ženství, těla, mysli, sexuality a duchovnosti, jenž je zakořeněn v rozdělování našeho tělesného já na „část, o které mluvíme“ a na „část, o které nemluvíme“.

 

Vagina Monology skutečně stojí za přečtení. Ve chvíli, kdy zaklapnete poslední stránku, budete jiná. Budete si intenzivněji uvědomovat své ženství a budete pyšná na to, že jste žena a že máte vaginu.

 

Chystám se na divadelní představení Vagina Monology. A vím, že na jeho konci budu spolu s ostatními ženami stát a skandovat: „Vagina! Vagina!“ Protože už vím, že na tom není nic nepatřičného ani neslušného. Budu to skandovat ve jménu všech žen, které byly a někde ještě stále jsou nuceny žít ve strachu, v přehnaném studu, ve jménu žen, které byly znásilněny, a ve jménu těch, které nikdy nemohly naplno prožít své ženství.

 

I vy máte nyní možnost přečíst si tuto pozoruhodnou knihu, pokud se zúčastníte naší soutěže ZDE .

 

 

Reklama