61ffb0c2324b7telo-do-textu.jpg
Foto: Se souhlasem Kateřiny Kopicové

„Bohužel, nádor mi úplně zdevastoval lícní kost, napadl horní patro i dáseň. Takže mi lékaři odebrali levou horní čelist i s dásní a půlku horního patra. Momentálně se snažím naučit žít se svým novým vzhledem, s propadlou tváří a doufám, že pusu rozcvičím dost na to, abych ji mohla pořádně otevřít a lékaři mi mohli vytvořit protézu. Chtěla bych normálně mluvit a jíst,” svěřuje se na Instagramovém profilu Tělo s příběhem slečna Zuzana. Je jedna z mnoha statečných žen, které promluvily v iniciativě založené Kateřinou v roce 2019.

Kateřině po porodu zůstalo hodně strií a vytahané bříško, se kterým se vyrovnávala jen velmi těžko. Založila tedy na Instagramu stránku Tělo s příběhem. „Už v těhotenství jsem si myslela, že jsem snad jediná, které se tohle stalo, a tak jsem hledala po internetu nějakou podporu. Našla jsem ji v zahraničí, ale na českém internetu to bylo jakoby neexistující téma. Vyšla jsem proto ze své komfortní zóny, vyfotila své popraskané těhotenské břicho a čekala, jestli se ozve někdo, kdo má na svém těle podobný příběh jako já. Potřebovala jsem prostě vědět, že nejsem jediná", říká sympatická Kateřina.

katerina-do-textu.jpg
Foto: Se souhlasem Kateřiny Kopicové

Instagram se Kateřině začal velice rychle plnit. Jako kdyby se strhla lavina. Ženy z České republiky jí posílaly své příběhy. Mateřské i nemateřské. Stránka byla plná osudů silných žen, jež se vyrovnaly s amputacemi, rakovinou, imunitními onemocněními i poruchami příjmu potravy. Cílem zakladatelky se postupně stala vize vytvořit bezpečné místo, kde mohou ženy a dívky bez obav sdílet to, co je trápí na jejich těle.

Čtěte také: Další důsledek pandemie. Lidé nejsou spokojení se vzhledem svých partnerů

„Díky tomu, že projekt byl nový, běžně se o tomto tématu nemluvilo. Dostal se do spousty tištěných i netištěných médií. Třeba také do DVTV nebo Sama doma. Oslovila nás i Ewa Farná a tak si projekt zahrál ve videoklipu k písni Tělo. Také jsme po boku Ewy s holkama vystoupily na českém Slavíkovi,“ říká Kateřina.

Projekt je bezpečným místem, kde ženy mohou veřejně i anonymně sdílet své příběhy. Ženy se v projektu podporují, komunikují a společně tak vytváří komunitu, kde má každá žena své místo. Celá stránka funguje na principu terapie sdílením. Projekt pomáhá nejen ženám po porodu dodat sebevědomí a posunout se tak v životě dál. Žena, která přijme sebe sama, má podle Kateřiny větší šanci žít spokojený a naplněný život. Iniciativa ukazuje, že každý člověk si nese ten svůj vlastní příběh. Některé příběhy jsou viditelné a některé očím skryté. Často to, co nezapadá do pomyslné tabulky dokonalosti, schováváme, a nebo o tom prostě nemluvíme. Proto Tělo s příběhem ukazuje lidem, že v tom nikdo není sám. Jizvy na těle jsou naší součástí, která pro nás častokrát znamená i samotný život. Ať jsou to strie po těhotenství či celoživotní boj s těžkou nemocí.

Dnešní společnost jako kdyby byla dokonalostí těla doslova posedlá. Internet se hemží perfektními kráskami, co se nebojí svůj vzhled vylepšit nejen zákroky estetické chirurgie, ale také photoshopem a filtry. Naprosto se vytrácí základní podstata toho, za co je třeba lidi obdivovat. Osobně mně, jako třicátnici děsí, že dnešní děvčata nemají pořádný ženský vzor, který by jim mohl něco předat. Pro mě to v pubertě byla J. K. Rowling, protože si plnila sny a dokázala napsat bestseller, co byl neuvěřitelně čtivý. Eva Kantůrková, protože si i v prostředí tak neslušném, jako je vězení dokázala uchovat slušnost. Nebo Lady Diana, která byla za všech okolností až do konce svá a pomáhala nemocným lidem. Ovšem v současné společnosti jíž vévodí sociální sítě se měřítka zcela mění. Práve proto je nádherné, že vznikají takové iniciativy jako Tělo s příběhem. Často totiž zapomínáme, že přirozenost je ta nejvyšší a nejkrásnější karta, se kterou můžeme hrát.

Čtěte také: Jak mít dokonalé břicho chvíli po porodu jako celebrity? Někdy pomůže jen chirurg

Zdroje: Instagram Tělo s příběhem, rozhovor s Kateřinou Kopicovou

Reklama