Foto: Mikuláš Křepelka, Česká televize
Pořadem provádíte soutěžící i diváky od samého začátku. Našel jste si k pečení stejnou vášeň jako k řízení autobusu?
Nikoliv, to už bych tady neseděl. Byl bych po smrti nebo bych ležel jako těžce nemocný člověk na diabetologii. Při natáčení má hlavní roli cukr a já jako evidovaný prediabetik si na něj musím dávat velký pozor. Peče celá země je pro mě pořad svůdný prostředím, protože soutěžící i všichni lidé v technických složkách to prostě umí. Obyčejný koláč udělají tak, že se vám zatočí hlava. Já se ale musím držet zkrátka.
Zvládáte to celé natáčení, nebo se necháte nalákat?
Většinou se udržím. Jsem více hypochondr než sladkomil. Paní doktorka mě upozornila, že si zahrávám s ohněm. A jelikož si nechci píchat inzulín, tak když něco zbude, vezmu to holkám domů a sám se tím raději více nezabývám.
Jak je to s pečením u vás doma? Pečou si vaše tři ženy pro sebe sladké dezerty a pro vás něco zdravějšího?
Během natáčení tohoto pořadu rozhodně ne. Nejsme vyloženě orientovaní jako jiné rodiny například na Moravě. Takže na Vánoce se udělá několik druhů cukroví, manželka upeče skvělou vánočku, běžně pak nějaký štrůdl. Ten mám moc rád. Jinak ale žijeme ve velkém fofru, nemůžeme si dovolit takové to celodenní víkendové pečení.
Mluvíte o zdravotních omezeních, která má spousta z nás. Jak se díváte na zdravé zákusky? Mohou být podle vašeho názoru stejně dobré jako například tradiční buchty od babičky?
To je velmi zajímavé. Setkáváme se již potřetí a pořadem nám prošla celá škála generací soutěžících. Je velice pozitivní zjistit, že mladší účastníci jsou méně konzervativní a mají daleko vytříbenější vztah ke zdravému stravování, jsou třeba orientovaní na alternativy bílého cukru. Sladí stévií, třtinovým cukrem i medem. Je znát ústup od těžkých máslových krémů, které způsobovaly bezesné noci, když jste s dortem snědli i dvě kila másla. Pro diváky jsme snad i vodítkem, jak se oprostit od kynutých tradic k velmi moderní sexy kuchyni. A to vnímám jako pozitivum tohoto projektu.
Je ještě něco, čeho si na pořadu ceníte?
Myslím, že znovu nastartoval vztah k tradici, buduje v lidech pocit rodinné sounáležitosti. Opět jsme objevili kouzlo babiččiných receptů. A to jsou věci, které se dnešní divoká doba snažila v rodinách utlumit. BBC přišla s geniálním konceptem, prostřednictvím kterého se tohle všechno podařilo podnítit, a to celosvětově.
Foto: Česká televize
Jak se proměnili soutěžící od první řady? Je například znát, že si pořad pořádně nastudovali? Jsou více ambiciózní, nebo přicházejí rovnou se strategiemi?
Jednoznačně. Je to jako se vším, velice to souvisí s inteligencí. Když jsou chytří a mazaní, tak jsou informovaní a moc dobře vědí, co se po nich chce. Ti velmi důvtipní dokonce netaktizují prvoplánově. Za ty roky už poznám, zda na nás a na porotu hrají divadlo. Ale z účastníků třetí řady mám skvělý pocit, kombinují právě onu zkušenost z předchozích řad s vysokou mírou empatie, zdravého rozumu, mazanosti a ambicí, které ovšem nejsou prvoplánové. Nejsou protivní tím, že chtějí vyhrát za každou cenu. Od samého začátku úžasně kooperují. Při natáčení jsme zažili i horké chvilky. Když se někomu nedařilo, zvedl ruku a okamžitě u něj byli tři další soutěžící a všichni společně zachraňovali bortící se korpus. Neměl jsem pocit, že by to hráli. Opravdu drželi pohromadě.
Domníváte se, že mezi nimi nebyla taková rivalita jako v předchozích řadách?
To nedokážu posoudit. Ano, je to soutěž a hrajeme o slušnou cenu a o slušné peníze, takže tam někde přítomná byla, ale příliš nevystupovala. Je ale přeci přirozené, že když už v soutěži jsou, pokusí se vyhrát. Za další důležitou věc považuji, že mnozí z nich za celou dobu natáčení udělali obrovský kus práce. Poslouchali porotce, brali si jejich rady k srdci a hodně se toho naučili. I to je důvod, proč pořad natáčíme.
Jak zde vnímáte svoji roli moderátora? Nakolik je odlišná od jiných projektů?
Regule té licence jsou obsáhlé. Z podstaty role moderátora ale vyplývá, že je na straně soutěžících, ovšem ne ve smyslu toho, že jim pomáhá nebo radí. Jsme kamarádi, ti, kteří jsou na blízku, když potřebují propojit se zákulisím, když je nějaké neštěstí nebo úraz. Jsme tam od toho, abychom v nich vyvolávali pocit, že mají parťáky, ale nesmí to být moc familiární a košilaté. Nesmíme se pouštět do osobního projevu sympatií. Všichni z nás musí mít pocit, že jsme na jejich straně.
Kdo je Václav Kopta? Syn slavného textaře Pavla Kopty a vnuk básníka a překladatele Josefa Kopty. Známý herec, úspěšný moderátor, hudebník, textař, jehož láska k autobusům ho zavedla do řad řidičů pražské MHD. Jeho ztvárnění postavy Radka Převrátila ve filmu Sněženky a machři okouzlilo mnoho generací žen. Již potřetí moderuje proslulou desetidílnou soutěž Peče celá země. |
Třetí řadu pořadu můžete sledovat každou sobotu ve 20:10 hodin na programu ČT1.
Zdroj: Presskit Česká televize
Nový komentář
Komentáře
Miluji tenhle pořad
Na Peče celá země se rádi díváme. Začali jsme se dívat až od této řady.