Pojmenovávání míst po významných osobnostech je věc, která je časově i světově zcela normální. Až čas ale ukáže, zda jméno osobnosti té či oné instituci, ulici či dokonce městu vydrží. Nedávno zesnulý první český prezident Václav Havel již ozdobil svým jménem školu v Poděbradech.

havel

Jedním z projevů úcty význačným kulturním a politickým osobnostem je vzpomínka na jejich jméno. Ta má různé formy a jednou z nich je i pojmenovávání míst a institucí právě jejich jménem. Snad nejlepší a nejslavnější příklad je hlavní město Spojených států amerických, které nese jméno prvního amerického prezidenta. Proč o tom ale píšu?

První Český prezident Václav Havel zemřel 18. prosince 2011. Neříkám, že bychom hned měli přejmenovat naše hlavní město, ale padly různé návrhy na instituce, které by po Václavu Havlovi mohly být pojmenované.

Včera v 10.00 hodin dopoledne byla po Havlovi pojmenována základní škola v Poděbradech v ulici Na Valech, kam Havel tři roky docházel. Ředitel školy Vlastimil Špinka nám k tomuto aktu řekl: „Akce proběhla velice zdařile. Mělo to být důstojné i emotivní. Do budoucna je to pro nás velká výzva, hlavně v naplnění jeho odkazu. Doufám, že jeho duch bude v naší škole přítomen. Do učebního plánu to žádné změny nepřinese, ale vedlejší aktivity školy se na Václava Havla jistě zaměří, týká se to třeba projektového den Výchova demokratického občana.“

Další místa, která by mohla nést, nebo ponesou Havlovo jméno

  • Děčín - knihovna, která by měla být otevřena veřejnosti v červnu 2013.
  • Hradec Králové - náměstí Svobody (jednání o přejmenování právě probíhají).
  • Hradec Králové - nová městská knihovna, která vzniká přestavbou továrny Vertex.
  • Kadaň - ulice Fučíkova bude po rekonstrukci přejmenována na Havlovu. Rekonstrukce skončí letos v červenci.
  • Karlovy Vary - ulice Moskevská. K přejmenování této ulice po bývalém prezidentovi vznikla petice, která bude odevzdána zastupitelům.
  • Litoměřice - nově zrekonstruovaný park. Rada města bude o této věci jednat 26. Ledna.
  • Ostrava - ulice nebo náměstí v nově vznikající čtvrti Nová Karolina
  • Paříž - nově vznikající knihovna ve čtvrti Pajol. Dokončena bude v roce 2013 a o její pojmenování se zasadil starosta města Bertrand Delanoë.
  • Plzeň - divadlo. Stavět by se mělo začít letos a dokončení je plánované na rok 2014.
  • Štrasburk - místopředseda Evropského parlamentu (EP) Libor Rouček se zasadil o pojmenování nové budovy EP, případně nových prostor, které EP v budoucnu otevře. Tento návrh byl předsednictvem EP všeobecně podpořen.

Bude mít Havel své letiště?

havel

Snad nejvýraznější aktivitou okolo pojmenovávání míst a institucí po Václavu Havlovi, je návrh na překřtění pražského letiště v Ruzyni. S tímto návrhem přišel režisér Fero Fenič. Výzvu doposud podpořilo přes 81 tisíc lidí (podepisovat ji můžete na internetu zde: Petice za Havlovo letiště), a to i další známé osobnosti, jakými jsou například Helena Třeštíková, Olga Sommerová, Marta Kubišova, Hana Hegerová, Jiří Bartoška, Jiří Lábus, Marek Eben, Zdeněk Svěrák a další...

Pokud jste na anketní otázku odpověděla kladně, pište do diskuze pod tímto článkem, jaké místo (či instituci) byste po Havlovi viděla ráda pojmenované.

Kam dál?

Reklama