Vesnice Mlázovy se nachází asi 16 km od Klatov směrem na Sušici.

Ranč, kam si jezdíme zarajtovat, objevili naši přátelé náhodou. Nikde žádná šipka, nebo větší cedule, která by upozornila na stáje a možnost ubytování. Nebylo snad ročního období, které bychom při jízdě na koni nevyužili. Poznali jsme klatovské okolí v létě i v zimě, v dešti i za příjemného vlahého podvečera.

S majiteli jsme si padli do noty, a tak nám nabídli, abychom tam několikrát strávili Silvestra. Nemuseli nás dlouho přemlouvat, považovali jsme to, vzhledem k četným zájemcům, za čest.

Na ranči nabízejí různé typy vyjížděk: na jízdárně, na 1 nebo 2 hodiny, na 6 hodin, několikadenní putování, plavení koní, a v zimě je možné zkusit finskou jízdu neboli nechat se táhnout na lyžích za koněm.
Pro začátečníky je vhodné, aby na koni jel zkušený jezdec, který bude koně ovládat. Lyžař se tak může plně věnovat požitku z jízdy. To znamená, že musí bez nehody absolvovat start (něco jako když se rozjíždí 5 minut stojící vlek). :-)
Potom je třeba dát pozor, aby byly neustále napnuté tažné popruhy a nekřížily se. Může totiž dojít k trhnutí a následnému předjetí tažného koně letem plavmo. V neposlední řadě je nutné registrovat závěje, zasněžený trs trávy, krtinec apod. Prostě, jízda je to nádherná…

Kdo si již více věří, může to zkusit sám – pobízet i řídit si koně zpoza jeho pozadí. Tuto atrakci však zmíněný ranč neposkytuje, s ohledem na rozbitnost klientů a omezený počet koní (povolené koňské ztráty jsou nulové).

No a na závěr je třeba dodat, že se opravdu jedná o finskou jízdu. V ceně je totiž panák finské vodky, která se podává před jízdou, čímž je (prý) zajištěna alespoň částečná odhodlanost jezdce k zoufalým činům.

Zimní vyjížďky na koni mají svůj půvab. Neváhejte a zkuste si někdy zpestřit zimní dovolenou.  

Už jste někdy něco podobného zkoušeli?