ch.jpg
Foto: Astoreo.cz

Zimu si s nemocemi, především s těmi respiračními, odjakživa spojujeme více než teplé měsíce. Není to ale proto, že by snad během léta počet virů kolem nás poklesl. I v teplých měsících je „bacilů“ pořád stejně, jen mají zhoršené podmínky. Zimní období je pro jejich útoky na naše zdraví naopak ideální. Trávíme více času v interiérech, kde je suchý a teplý vzduch, který dráždí sliznice – naši první linii obrany. Sliznice se oslabují dále také prudkými změnami teplot při přechodu z vytopených vnitřních prostor do venkovního mrazu. Oproti létu tak přes oslabené sliznice pronikne do našeho organismu až třikrát více virů.

Značně rizikové je s ohledem na propuknutí nachlazení, rým, viróz nebo chřipek i období vánočních svátků a konce roku. Lidé se nejen více setkávají, ale zejména bohatě hodují, a to hlavně sladké, smažené a tučné jídlo. „Sváteční dopřávání si méně zdravého jídla může významně snížit naši obranyschopnost. Drtivá část buněk našeho imunitního systému totiž sídlí ve střevech, kde je důležité udržovat správné, zdravé prostředí. Je-li prostředí v našich střevech narušeno, nejen, že se může dostavit řada zažívacích potíží, ale významně je ovlivněno i fungování naší imunity,“ vysvětluje celostní lékař MUDr. Bohumil Ždichynec. Pokud tedy se začátkem ledna cítíte, že na vás „něco leze“, může to být i důsledek přemíry vánočního cukroví a dalších dobrot.

Bojujte s nemocí teplem. Pomohou osvědčené zábaly
S běžným nachlazením, kašlem, virózou či rýmou nemusíte hned nutně spěchat k lékaři a zvládnete je i sami. Důležité je podpořit svou imunitu a dát tělu prostor vypořádat se s „bacilem“ samo. Základem je odpočívat, aby mělo tělo k tomuto boji dostatek energie. Udržujte se v teple, prohřáté tělo si totiž s viry lépe poradí. Je vědecky prokázáno, že vyšší teplota těla efektivněji viry zabíjí, což zpomaluje jejich replikaci. Výborným pomocníkem jsou také lokální obklady, velice účinný je Priessnitzův obklad, který pomůže při bolesti v krku, kašli, rýmě či zánětech průdušek, hrtanu nebo hltanu.

Principem obkladu je prohřát postižené místo, kde se vlivem tepla roztáhnou cévy. Díky tomu sem proudí více krve, která s sebou nese bílé krvinky – hlavní bojovou sílu naší imunity. „Priessnitzův obklad si připravíte i sami doma. Potřebujete bavlněnou látku, kterou namočíte ve studené vodě a vyždímáte. U dospělých může být podle jejich stavu voda i opravdu studená, u dětí si raději hlídejte teplotu kolem 22 stupňů. Mokrou látku přiložte na místo, překryjte mikrotenovým sáčkem a omotejte suchým bavlněným šátkem. Ponechejte zábal na místě zhruba dvě hodiny, u dětí půl hodiny, a pak sundejte a před další aplikací počkejte alespoň tři hodiny. Pro ještě snazší přípravu obkladu si můžete koupit i již předpřipravené zábaly, u kterých stačí namočit vyjímatelnou vnitřní vložku,“ dává tip Magda Jandová, brand manažerka e-shopu Astoreo.cz, který nabízí nejen produkty pro domácí pohodu, ale i řadu pomocníků pro zdraví.

Dopřejte tělu výživu a tekutiny
Domácí léčbu můžete podpořit i vhodnou stravou a hojným pitným režimem. Dopřejte si vydatná jídla, která ale nezatíží trávicí soustavu. Osvědčenou klasikou jsou hutné drůbeží vývary, důležitý je také příjem proteinů a vitamínů z ovoce. Imunitu podpoří i česnek nebo zázvor. Bolavý krk můžete zklidnit lžičkou medu, protáhnout ucpaný nos pomůže chilli paprička. Průduškový kašel zmírníte „oblíbenou“ cibulovou šťávou. Podporu najdete i v bylinkových čajích. Šípkový čaj vám dodá celou řadu vitamínů, jitrocelový nebo mateřídouškový působí příznivě na zahleněné průdušky. Divizna, hluchavka nebo sléz naopak podpoří tvorbu hlenu při suchém kašli. K nejpoužívanějším bylinkám pro celkovou podporu při nachlazení nebo virózách patří černý bez, imunitu zase celkově posílí echinacea.

Zkuste vynechat léky
Pokud se chcete uzdravit rychleji, zkuste vynechat i některé léky – třeba ty potlačující horečku, kašel nebo tvorbu hlenu. „Možná to leckoho překvapí, ale například taková horečka není ve skutečnosti symptomem nemoci, ale součástí boje našeho těla s nemocí. Jak již bylo zmíněno, vyšší teplota organismu ničí viry, čímž znesnadňuje jejich množení a průběh nemoci může zkrátit. Při kašlání a kýchání se zase náhlými a prudkými výtlaky vzduchu vytlačují viry ven z dýchacího ústrojí. Viry se z organismu dostávají pryč i smrkáním, tělo se zároveň tímto způsobem čistí od ‚padlých bojovníků‘, tedy bílých krvinek,“ popisuje MUDr. Bohumil Ždichynec. Když tedy tyto přirozené procesy neutlumíte léky a jednoduše je „přetrpíte“, je šance, že se z nemoci dostanete rychleji.

Pomocníci v boji s nachlazením

Bezkontaktní teploměr BEURER FT 85
ch1.jpgS tímto teploměrem změříte tělesnou teplotu snadno a rychle. Díky bezkontaktní technologii infračerveného záření budete znát výsledek do několika málo vteřin. Hygienické a bezpečné používání, prověřená kvalita německé značky Beurer. Koupíte na Astoreo.cz. Cena: 1 189 Kč
Foto: Astoreo.cz

Priessnitzův univerzální zábal na krk a šíji
ch2.jpgVyužijte pozitivní účinek Priessnitzových obkladů prověřený dvěma staletími. Studený zapařovací obklad se přikládá lokálně na postižené místo, kde zvyšuje prokrvení, které zrychluje hojivé procesy. Zábal ulevuje při běžném bolení a škrábání v krku, nachlazení, kašli, angíně, laryngitidě, faryngitidě a bronchitidě. Účinně tlumí zánět jícnu, nosních dutin a zmírňuje suchý kašel. Zábalový pás je navržen pro co nejsnazší použití. Koupíte na Astoreo.cz. Cena: 359 Kč.
Foto: Astoreo.cz

Priessnitzův zábal na krk pro děti
ch3.jpgVyzkoušejte pozitivní účinek Priessnitzových obkladů prověřený dvěma staletími i při léčbě mnoha běžných nemocí u vašich dětí. Studený zapařovací obklad se přikládá lokálně na postižené místo, kde zvyšuje prokrvení, které zrychluje hojivé procesy. Zábal pomáhá při nachlazení, kašli, angíně, laryngitidě, faryngitidě, bronchitidě i horečce nad 38 °C. Účinně tlumí zánět jícnu, nosních dutin a zmírňuje suchý kašel. Zábalový pás je navržen pro co nejsnazší použití. Koupíte na Astoreo.cz. Cena: 229 Kč.
Foto: Astoreo.cz

Infračervená lampa BEURER IL 50
ch4.jpgInfračervená lampa svým efektivním zářením zlepší váš psychický stav a povzbudí ozdravné a regenerační procesy ve vašem těle. Aplikace suchého tepla zlepšuje celkový subjektivní pocit a psychické naladění, pozitivně působí na klouby, svaly a měkké tkáně a zlepšuje jejich flexibilitu, zvyšuje prokrvení kůže a v místě zahřátí probíhá žádoucí a rychlejší látková výměna. Koupíte na Astoreo.cz. Cena: 2 699 Kč.
Foto: Astoreo.cz

Kolekce čajů Bronchotea, Detoxitea, Imunotea
ch5.jpgPodpořte své zdraví přírodními prostředky v podobě kvalitních bylinných čajů od prověřené české značky Apotheke.  Tato kolekce čajů je vhodná pro detoxikaci organismu, posílení obranyschopnosti a podporu respiračního systému. Balení obsahuje tři druhy čajů: Bronchotea, Detoxitea a Imunotea po 20 nálevových sáčcích. Koupíte na Astoreo.cz. Cena: 149 Kč.
Foto: Astoreo.cz