bike

V zimě na kole by vyrazil jen blázen, tvrdí jedni. Ale skuteční vyznavači kol se zimy jen tak nezaleknou. Zjistit si víc o cestování na kole v zimě mi proto přišlo jako zajímavé téma na článek, navíc...

Navíc jsem se poměrně nedávno bavil s jedním takovým vášnivým cyklistou, který mi tvrdil, že kvůli zimnímu ježdění přišel o několik zubů. Ptal jsem se ho, jestli upadl, ale on řekl, že mu omrzla čelist a zuby musely ven. No, náš zkušený redakční horolezec Radek Kříž mě ujistil, že si ze mě můj známý dělal dobrý den. Přesto jsem se článku o zimní cyklojízdě nevzdal.

Myslíte si, jako já, že jezdit v zimě na kole je docela jiné než jezdit v teplém počasí? Docela mě zajímalo, jestli zimní cyklista potřebuje nějaké speciální vybavení, třeba zimní obutí, jako tomu je u aut...

Zimní výbava cyklisty

Zavolal jsem Petrovi Hynčicovi do Cyklocentra Hodonín, abych se zeptal, jestli cyklisti potřebují na zimu nějaké speciální vybavení.

  • Kolo zůstává stejné, za snížené viditelnosti potřebujete osvětlení, do břečky se hodí blatníky, povinné jsou odrazky na pedálech a ve výpletech, kryt řetězu. U dražších firem existují pneumatiky, které mají měkčí směs při nižších teplotách, a dokonce i hřeby, ale to se prakticky nepoužívá. Takže v zimě je to hlavně o oblečení.

A jak je to s těmi zuby?

Zeptal jsem se na to zubaře Jakuba Smrčka (www.zuby-smrcek.cz).

Je možné přijít o zuby kvůli podchlazení čelistí?
Myslím si, že pokud bude člověk vystavěn silnému podchlazení, bude mít omrzliny tváře či celkové projevy podchlazení, zuby nebudou nijak poškozeny. Jediné, co mě napadá, je paralýza nervus facialis způsobená prochladnutím tváře. V prvních stádiích mohou bolesti mylně zavést pozornost na zuby, a ty tak mohou být mylně ošetřovány popřípadě extrahovány. Posléze by se měly ale projevit další znaky této paralýzy, jako je obrna poloviny obličeje, spadlé víčko, ústní koutek na dané straně obličeje, snížená sekrece slinných žláz dané strany a další. Také neuralgie větve nervu trigeminu může navodit silné bolesti čelisti a vést k chybné diagnóze. Zde jsem se však nikde nedočetl o prochladnutí jako spouštěcím mechanizmu.

Reklama