5ced0a9115e4eobrazek.png
Sucho, které v posledních letech panuje, trápí nejen nás, lidi, ale také divoce žijící zvířata. Těm se v parných, letních dnech, kdy navíc často pečují o svá mláďata, jen těžko hledají vhodné zdroje vody. Takže hynou žízní, nebo tonou v bazénech a dalších hlubokých vodních rezervoárech, které se pro ně stávají pastí. Pomoci ptactvu, hmyzu, nebo třeba ježkům přitom může každý z nás. Stačí přichystat jim bezpečné pítko.

5ced0b39e9cbaobrazek.png

Jak na to?

  • I když se z pítka může stát ozdoba vaší zahrady, více než na design myslete na jeho bezpečnost. Nesmí být příliš hluboké, aby se v něm ani ti nejmenší ptáčci neutopili. Podle ochránců zvířat je ideální hloubkou ta do pěti centimetrů.
  • Pítko by nemělo mít ani příliš kluzké a strmé stěny, aby se z něj koupele chtiví ptáci bezpečně dostali.
  • Myslete i na to, že za vodou přiletí hmyz. Pro případ, že do ní spadne, nechte mu na dně záchranu. Vyskládané kamínky, na které může vylézt, oschnout tu a odletět.
  • Ptáci ocení, pokud umístíte pítka na vyvýšená místa. Budou se tak cítit více v bezpečí.
  • Zapomenout byste ale neměli ani na ježky a další drobné šelmy, veverky, obojživelníky nebo lezoucí hmyz. Jim umístěte pítko na zem.
    Až budete hledat příhodné místo pro instalaci pítka, myslete hlavně na bezpečnost. V dosahu 4 až 5 metrů by neměl být žádný úkryt pro číhající kočku, která by si tak mohla z vodního zdroje udělat zdroj své vlastní obživy.
  • Pítko by mělo být ve stínu, aby voda tak rychle nevysychala a nekazila se. I tak je ale třeba vodu pravidelně měnit a nádobu zhruba jednou za týden důkladně vymýt.

blobid0.png
Umístěním pítka nezískáte jen skvělý pocit z dobrého skutku. Také přilákáte do zahrady užitečné pomocníky, kteří vás zbaví škůdců.
Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama