Průměrný věk pro menopauzu je v České republice mezi 52-53 rokem, přičemž velký vliv má genetická predispozice. V prvních letech menopauzy trápí ženy nejčastěji právě návaly, pocení a psychické potíže,“ říká MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského Domu na Praze 7.

Je to opravdu tady?
Jako první byste si měla uvědomit, že jde o přirozený vývoj těla, který je třeba respektovat, ale není rozhodně nutné toto období protrpět. Buďte k sobě upřímné a řekněte si – žiju zdravě a aktivně, nebo bych mohla něco zlepšit? Najděte si sport, který vás bude bavit, i kdyby to měla být jen rychlá chůze. Zrevidujte si jídelníček a pořiďte si test, který vám prozradí, jestli jde opravdu o menopauzu.

Menopauza potvrzena, co teď s tím?

Okna dokořán
Dbejte na čerstvý vzduch. Věčný boj společných kanceláří, kdy u jednoho stolu sedí třicetiletá kolegyně a u dalšího žena v přechodu. Respektujte se navzájem a nastavte si pravidla, kdy budete větrat a kdy si přitopíte. Na stůl si postavte větrák a do mrazáku připravte nachlazený polštářek, pro který si v největší krizi dojdete. Kolegyni doporučte přímotop a vyhřívané papuče.

Sledujte cedulky se složením
Pokud nemáte možnost nechat do místnosti proudit ledový vzduch nebo vlézt do lednice, pořiďte si alespoň kvalitní bavlněné oblečení a vrstvěte. Materiál je v takové chvíli opravdu důležitý, protože dá pokožce prostor dýchat a „nezadusí“ ji.

Nastudujte si vlastnosti různých druhů materiálů a vyhýbejte se umělým látkám z polyesteru a akrylu. Sáhněte naopak po lnu, konopí či bambusu. Dobrou službu udělá také moderní lyocell.

Time management
Velmi se vyplatí řádně plánovat a vyhnout se stresu z pozdního příchodu na schůzku. Čím později půjdete, tím spíš se jako blesk z čistého nebe objeví nával a pěkně vám zavaří. Když budete mít na přípravu dostatek času, zůstanete v klidu.

Do indické raději ne
Milovnice pikantního a kořeněného jídla si to budou muset odepřít. Stejně tak horká polévka nebude nic pro vás. Volte raději jídla, která jsou méně chuťově výrazná. Vše si nechte trochu vychladnout, případně volte studenou kuchyni. Možná je menopauza právě ten správný čas, kdy se zaměřit na syrovou stravu.

TIP - Domácí test na menopauzu KlimaSei

Chcete-li rychle zjistit, zda už vás má menopauza ve své moci, vyzkoušejte sebetestování prostřednictvím domácího testu KlimaSei a výsledek budete vědět do 5 minut.

Rychlý test pro domácí použití značky KlimaSei umožňuje stanovit koncentraci vašeho hormonu FSH ze vzorku moči, a tím zjistit, zda se nacházíte v klimakteriu (perimenopauze/ menopauze).

 
Balení obsahuje 2 testy.

Test KlimaSei je zdravotnický prostředek pro sebetestování.
Domácí test menopauzy KlimaSei je k dostání ve vybraných lékárnách nebo na www.klimasei.cz
Doporučená cena 329 Kč

Reklama