V září lze podle odborníků na krizový management očekávat, že přijde doba výrazného propouštění a nárůst nezaměstnanosti. Ve čtvrtek o tom informovala Zuzana Ducháčková, mluvčí agentury Commservis.com.

„Mnoho firem využívá klidnější čas dovolených k personálním a ekonomickým analýzám. V současné době některé firmy připravují plány a strategie, koho, kdy a za jakých podmínek propustí, popřípadě přeřadí na jinou práci,“ vysvětluje specialista na krizovou komunikaci a řízení Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com.

Podle odborníků většina firem nemá potřebu zaměstnávat průměrné zaměstnance, kterých jsou na trhu práce stovky. Firmy si totiž v současné době nechají pouze pracovníky, kteří jsou pro své zaměstnavatele přínosem. Zdechovský navíc tvrdí, že „ekonomická krize“ je i určitým zaklínadlem k razantním krokům vedoucím k dlouho odkládaným restrukturalizacím firem a snížení nákladů. „Firmy výrazně šetří na benefitech a téměř neinvestují do vzdělávání,“ dodává specialista.

Na podzimním nárůstu počtu nezaměstnaných se podle něj také podepíše fakt, že některé firmy přesunou svou výrobu mimo Českou republiku směrem na východ, a to do Bulharska, Rumunska, Moldavska či na Ukrajinu, kde je výrazně levnější pracovní síla. Dalším faktorem bude ukončení sezónních prací.

Míra nezaměstnanosti se v České republice ke konci června vyšplhala na osm procent.