Knihovní síť v České republice máme velmi rozsáhlou, je to jedno ze sympatických dědictví rakousko-uherského mocnářství. Možná nevíte, že se české země už několik století řadí mezi země s vysokou gramotností. Paradoxně ani dnes není základní znalost čtení a psaní v některých i třeba ekonomicky vyspělejších zemích tak běžná, jak by se mohlo zdát (např. Německo). Svou roli zde ovšem hraje i velký příliv emigrantů z rozvojových zemí…

V poslední době služby českých knihoven doznaly hodně velkých změn. A to k lepšímu. Čtenářské průkazy nahradily členské kartičky. Knihovnice už nemrhají svými silami na úmorné razítkování, protože mají k dispozici elektronické čtečky. S novými průkazy také můžete využívat služeb více poboček bez nutnosti nové registrace.

Běžně už najdete také elektronické katalogy, takže odpadá nepohodlné přehrabování v kartotéce. Na mnoha místech vám také nabídnou připojení na Internet. A to zdarma - bez jakéhokoli poplatku. Navíc, když se blíží konec výpůjční doby, můžete si ji prodloužit i prostřednictvím e-mailu.

Maminky s malými dětmi také ocení nejen pestrou přehlídku dětských titulů,ale i útulné dětské koutky. Tady si nezbedný potomek může pohrát, zatímco vy máte chvilku na výběr literatury.

Bez nadsázky můžeme říci, že nabídka titulů je prakticky neomezená. Mimo klasické beletrie, poezie, si přijdou na své milovníci detektivních žánrů, thrillerů, sci-fi atd. Stále ale platí, že nemůžete-li titul sehnat, můžete si ho zarezervovat. Když se objeví, pracovníci příslušné pobočky vám dají vědět.

Pokud nejste žádný velký čtenář, třeba vás zaujmou alespoň noviny a časopisy – od čerstvého denního tisku až ke specializovaným titulům. Když nechcete nebo nemůžete prostudovat jejich stránky ve studovně nebo přímo v knihovně, lze některé z nich i zapůjčit domů.

V současné době vychází u nás několik desítek knižních titulů týdně a asi není v lidských silách si je všechny kupovat a hromadit doma. V knihovnách si je můžete vypůjčit a přečíst za opravdu lidovou cenu - 60 korun ročně.