Amerika si dnes zvolí svou 44. hlavu státu, která 20. ledna vystřídá v Bílém domě jednoho z nejméně oblíbených amerických prezidentů George W. Bushe. Rozhodne se mezi 47letým Barackem Obamou a o čtvrt století starším Johnem McCainem.
Volební místnosti na východním pobřeží se otevřou v poledne našeho času, první předběžné odhady budou známé po naší půlnoci, jméno nového prezidenta se dozvíme během středy.
Prognostici se domnívají, že se bude rozhodovat už v Pensylvánii. Protože pokud Pensylvánii získá Obama, a průzkumy tomu napovídají, mohla by být „volební noc" hodně krátká. V případě, že bude triumfovat John McCain, tak naopak noc bude velmi dlouhá.
Podle posledních průzkumů je Obama blízko tomu, že se stane prvním černošským prezidentem Spojených států. Ten totiž podle závěrečného šetření Zogbyho institutu pro agenturu Reuters a zpravodajskou stanici C-SPAN vede v celostátním měřítku před McCainem o 11 procentních bodů.
Pro výsledek hlasování budou rozhodující volby v několika klíčových státech, které se zatím nepřiklonily na stranu ani jednoho z kandidátů. Podle Zogbyho institutu Obama vede výraznějším náskokem v Pensylvánii, ve Virginii a v Nevadě. Na Floridě a v Ohiu, které mají pro celostátní výsledky největší váhu, se jeho vedení pohybuje na úrovni statistické chyby. McCain si udržuje mírný náskok v Indianě, v Severní Karolíně je jeho vedení statisticky nevýznamné. V Missouri jsou šance obou kandidátů vyrovnané.
Poslední den kampaně poznamenala pro Obamu tragická událost. Na rakovinu zemřela jeho babička šestaosmdesátiletá Madelyn Dunhamová, která žila na Havaji a svého vnuka vychovávala od jeho deseti let. Obama před týdnem dokonce na dva dny přerušil volební kampaň, aby těžce nemocnou ženu navštívil.
Prezidentská kampaň ještě nikdy netrvala tak dlouho, málokdy byla tak intenzivní. Od června najezdili McCain a Obama dohromady skoro čtvrt milionu kilometrů, pronesli stovky projevů. Ještě nikdy neměl kandidát čtvrt miliardy dolarů, navíc od milionů obyčejných dárců. Už dávno na mítink nepřišlo přes sto tisíc lidí.
Hlasování skončí na Aljašce ve středu v 07:00 SEČ
Na východním pobřeží Spojených států začínají volby v šest hodin středoevropského času. Postupně budou Američané přicházet do volebních místností všech zemí, podle časových pásem. Poslední volební místnosti se otevřou na Havaji v šest hodin odpoledne našeho času. Na většině území Floridy a ve Virginii se volební místnosti uzavřou ve středu v 1:00 našeho času, v Indianě a v Kentucky o půlnoci, v Ohiu a Severní Karolíně v 1:30, v Pensylvánii ve 2:00. Nejpozději hlasování skončí na Aleutských ostrovech na Aljašce ve středu v 07:00 SEČ.
První výsledky budou známy po půlnoci našeho času, během středy se svět dozví, kdo bude nejspíš novou hlavou světové velmoci číslo jedna. Definitivně ale rozhodnou až volitelé, kteří se v americkém volebním systému zpravidla řídí hlasy občanů, i když nemusí. George Bush pak opustí Bílý dům dvacátého ledna, kdy se nový prezident ujme úřadu.
Kromě prezidenta dnes volí Američani i všech 435 členů Sněmovny reprezentantů a třetinu Senátu. Probíhají také státní a obecní volby a přes 150 místních referend. Odhaduje se, že celková volební účast by mohla být kolem 64 %, tedy nejvíc za posledních 40 let. Asi třetina registrovaných voličů v posledních týdnech využila práva odevzdat hlas s časovým předstihem.
Nový komentář
Komentáře
Eva_Fl: já si sedím na vedení? nevím co nedokážeš pochopit na větě: že jsem bílá (navíc s německými kořeny, když už o tom mluvíme). Asi prostě tvůj mozeček není schopen pobrat fakt, že někdo bílej může mít ostatní rád (dle tvého rozlišení, já barvu nerozlišuju, je mi jedno jestli je někdo černej žlutej nebo zelenej, já uznávám jiný hodnoty) ale ty s tím máš velký problémy a navíc mně stále někam zařazuješ, což je praktika hodná maximálně tebe
jak ráda bych v tuhle chvíli byla černá a dala ti to sežrat i s botama!! někoho jako ty jsem opravdu snad v životě nepotkala!!
Sice je mi to naprosto ŠUMÁK - hypotéku za mě stejně nezaplatí, ale měl by vyhrát Obama.
Konečně trošku vzrůša pro celý svět, když v USA vyhraje černoch.
Altamora:
co to cancas? Cechy miluju o kousek vic, nez Ameriku. Asi.
shb: když 96 nééé tak co takle 69.
Prosím mám dotaz, "Bude u nás levnější chleba, nebo větší vejplaty?"
Eva_Fl: A ještě nemáš ráda Čechy
aninas: Tak ony americké prezidentské volby jsou o kapánek důležitější, než české krajské
Koukam, ze emericke volby zaujaly vice, nez ceske
* A jeste nemam rada Rusy a komouse.
gentiana: smarja kdepak, tohle prvenstvi ti rada prenechavam.
SHB - moje nenavist k vam, cikanum, nema s barvou pleti nic spolecneho. Snazim se ti to uz mesice vysvetlit, ale nejak na to nemas, abys pochopila. Ano, ja vim, mas jine koreny a vrcholem tveho umeni je psat na klavesnici.
Jinak je mi uplne jedno, jestli me nekdo povazuje za rasistku, protoze po zkusenosti s cernochy proste cerny NE.
Mně jsou naprosto volní. Mám je v paži a je mi fuk, kdo bude v USA prezidentem.
Ťapina: jestli to nebude tím, že tam toho volí trochu víc
Planá diskuse
Suzanne: Tak to máme u nás asi šikovnější fotografy, zvládnou vyfotit politiky s hlasovacíma lístkama za pár vteřin
Ťapina: tys to neviděla na CNN? Kamery, fotografové, musí jim dát čas
Zrovna jeho bych z blbosti nepodezírala.
Tak vám nevím, jestli je Obama ten nejvhodnější kandidát
http://www.blesk.cz/clanek/102911/15-minut-se-trapil-s-hlasovacim-listkem.html
Nebo už v USA zavedli ten systém, co jsem navrhovala tady při krajských volbách, podmínění hlasovacího práva vyřešením logické úlohy? Potom by tedy těsně prošel
kareta: ok, budu tedy delat, ze se nerdim
lukas.cejka: to nic
To jsou fakt strašný fotky
.
kareta: ted se uplne rdim
lukas.cejka: ne! to nemůžeš být
NE TY!!!!!!!!