Amerika si dnes zvolí svou 44. hlavu státu, která 20. ledna vystřídá v Bílém domě jednoho z nejméně oblíbených amerických prezidentů George W. Bushe. Rozhodne se mezi 47letým Barackem Obamou a o čtvrt století starším Johnem McCainem.

Volební místnosti na východním pobřeží se otevřou v poledne našeho času, první předběžné odhady budou známé po naší půlnoci, jméno nového prezidenta se dozvíme během středy.

 

Prognostici se domnívají, že se bude rozhodovat už v Pensylvánii. Protože pokud Pensylvánii získá Obama, a průzkumy tomu napovídají, mohla by být „volební noc" hodně krátká. V případě, že bude triumfovat John McCain, tak naopak noc bude velmi dlouhá.

Podle posledních průzkumů je Obama blízko tomu, že se stane prvním černošským prezidentem Spojených států. Ten totiž podle závěrečného šetření Zogbyho institutu pro agenturu Reuters a zpravodajskou stanici C-SPAN vede v celostátním měřítku před McCainem o 11 procentních bodů.

 

Pro výsledek hlasování budou rozhodující volby v několika klíčových státech, které se zatím nepřiklonily na stranu ani jednoho z kandidátů. Podle Zogbyho institutu Obama vede výraznějším náskokem v Pensylvánii, ve Virginii a v Nevadě. Na Floridě a v Ohiu, které mají pro celostátní výsledky největší váhu, se jeho vedení pohybuje na úrovni statistické chyby. McCain si udržuje mírný náskok v Indianě, v Severní Karolíně je jeho vedení statisticky nevýznamné. V Missouri jsou šance obou kandidátů vyrovnané.


 

Poslední den kampaně poznamenala pro Obamu tragická událost. Na rakovinu zemřela jeho babička šestaosmdesátiletá Madelyn Dunhamová, která žila na Havaji a svého vnuka vychovávala od jeho deseti let. Obama před týdnem dokonce na dva dny přerušil volební kampaň, aby těžce nemocnou ženu navštívil.

 

Prezidentská kampaň ještě nikdy netrvala tak dlouho, málokdy byla tak intenzivní. Od června najezdili McCain a Obama dohromady skoro čtvrt milionu kilometrů, pronesli stovky projevů. Ještě nikdy neměl kandidát čtvrt miliardy dolarů, navíc od milionů obyčejných dárců. Už dávno na mítink nepřišlo přes sto tisíc lidí.

 

Hlasování skončí na Aljašce ve středu v 07:00 SEČ

 

Na východním pobřeží Spojených států začínají volby v šest hodin středoevropského času. Postupně budou Američané přicházet do volebních místností všech zemí, podle časových pásem. Poslední volební místnosti se otevřou na Havaji v šest hodin odpoledne našeho času. Na většině území Floridy a ve Virginii se volební místnosti uzavřou ve středu v 1:00 našeho času, v Indianě a v Kentucky o půlnoci, v Ohiu a Severní Karolíně v 1:30, v Pensylvánii ve 2:00. Nejpozději hlasování skončí na Aleutských ostrovech na Aljašce ve středu v 07:00 SEČ.

První výsledky budou známy po půlnoci našeho času, během středy se svět dozví, kdo bude nejspíš novou hlavou světové velmoci číslo jedna. Definitivně ale rozhodnou až volitelé, kteří se v americkém volebním systému zpravidla řídí hlasy občanů, i když nemusí. George Bush pak opustí Bílý dům dvacátého ledna, kdy se nový prezident ujme úřadu.

 

Kromě prezidenta dnes volí Američani i všech 435 členů Sněmovny reprezentantů a třetinu Senátu. Probíhají také státní a obecní volby a přes 150 místních referend. Odhaduje se, že celková volební účast by mohla být kolem 64 %, tedy nejvíc za posledních 40 let. Asi třetina registrovaných voličů v posledních týdnech využila práva odevzdat hlas s časovým předstihem.

Reklama