Úplet je mazlík mezi materiály. Co bychom si bez něj počaly? Je jako naše druhá kůže. Přizpůsobivý, poddajný, hřejivý. A hádejte, kdo ho poprvé použil jako svrchní materiál? Samozřejmě, byla to Coco Chanel, známá průkopnice a novátorka v oblasti módy. Původně se žerzejový úplet používal jen na spodní prádlo, ale Coco si z něj troufla ušít kostým, který i sama ráda nosila, a tím pádem propagovala.

Od té doby už úplet neopustil naše šatníky. Má stovky podob. Od těch nejjemnějších, až skoro transparentních, až po hrubě strukturované pleteniny. Ty jsou v současné době zvláště ceněny, protože dělají dojem ruční práce.

Co se z úpletu vyrábí? Snad úplně všechno. Od zmíněného prádla, přes doplňky, svetry různých střihů, šaty, až po kabáty. Letos je úplet na vrcholu slávy. Tak si z něj něco pořiďte a vězte, že vám nějaký čas bude dělat parádu. 

Že to není nic pro vás? Že byste v něm vypadala tlustě? Máte pravdu. Úplet přidává pár centimetrů na objemu, ale nemusí to být vždycky pravidlem. I ženy plnějších postav si můžou úpletové oblečené dopřát, ale musí se držet několika zásad.

Kdy vám kila nepřidá, případně ubere?


Vybírejte raději úplet hladký nebo jemně žebrovaný, bez výrazných vzorů a struktur. Materiál by měl být splývavý. Třeba viskózový nebo hedvábný úplet se chová podobně jako látka. Je těžký a dá se snadno řasit.

Volte raději délky, které zakrývají boky. Nikdy nenechte tělo obepínat, vždycky musí jen volně kopírovat postavu. Vertikálně vrstvěte. Pokud si toufnete na úpletové šaty, doplňte je třeba vestou nebo kardiganem, nejlépe tón v tónu.

Dobrou službu vám udělají i doplňky. Čepice je třešničkou na dortu a celek dotáhne. Šála, třeba i kontrastně barevná, vytvoří vertikální linii, která zeštíhlí.

Na co si dát pozor

Vyhýbejte se objemným plastickým pleteninám – udělají z vás kouli. Úpletům obepínající postavu – zdůrazní každý špíček a faldík. Pozor na délky končící v nejširším místě.

Opasky a vázačky si raději odpusťte. Zbytečně rozčleňují postavu, a tím ji nejen zkracují, ale zdůrazní nežádoucí obliny. S velkými a výraznými vzory zacházejte opatrně.

Kde nakoupit?

Prakticky ve všech buticích a obchodech s konfekcí. Podle toho, co hledáte: Nejstylovější kousky najdete v PROMODu, mladistvé a cenově výhodné v H&M, klasiku a kvalitu nabízí Marks&Spencer, eleganci za přijatelné ceny ZARA.

Chcete-li být originální, zajděte do butiků českých návrhářek:


Martiny Nevařilové (Navarila-design) 


Hany Stocklassové (BOHEME)nebo Ivany Follové (If)

Jak se vám líbí úplet? Nosíte ho, nebo se bojíte?
 Vybrala byste si něco z našich ukázek?

Reklama