Ačkoliv je venku sníh a mráz, jaro už se pomalu a jistě blíží.  Kdo si ho chce urychlit, může začít vysévat semínka některých zelenin, ale i květin. Jak na to, vám poradí zahradnice Jana

seedTaké vám už zima přijde dlouhá a těšíte se na jaro? Prozradím vám způsob, jak se mu trochu přiblížit. Přesně tak to dělá moje kamarádka zahradnice Jana, ke které si chodím pro rady. Když jsem u ní byla naposledy, už se těšila, že se zase začne „vrtat“ v hlíně. Já vím, hlína se neříká, říká se zemina nebo substrát.

Pro Janu není zima tak dlouhá, jak se zdá mně, protože rašící semínka budoucích kytek (vhodné jsou třeba hledíky, astry, afrikány, drobné karafiátky, lobelky atd.) a zeleniny jí dodávají optimismus a připomínají, že jaro už na sebe nenechá dlouho čekat. Už v únoru totiž začíná s předpěstováváním a prý si takhle přivolává jaro.

Stojí jí to za tu piplačku? Prý ano. Nečeká, až budou v obchodech a zahradnictvích k dostání zbytečně předražené sazenice, ale sama si je vypěstuje ze semen, která si nasbírala na podzim, nebo koupila v osvědčeném zahradnictví. Zahrádka je jejím velkým koníčkem a věnuje se mu opravdu důkladně, já bych řekla, že takřka na „vědecké“ úrovni. V rodinném domku má dostatek prostoru, kam umístit sadbu, má i skleník, takže není problém se s tou drobotinou „vyblbnout“. Ale i když bydlíte v paneláku, můžete nechat semínka klíčit třeba na parapetu okna, jak to dělá moje maminka v paneláku. Ta do nastřádaných kelímků od jogurtů vysévá většinou rajčata a papriky. Výhodou domácího výsevu je právě v tom, že můžete pracovat s předstihem a nečekat, až vám to počasí dovolí.

Jak a do čeho vysévat?

Můžete si zakoupit namíchaný substrát v obchodě, stejně jako mělké secí misky, ale také z toho nemusíte dělat vědu. Vysévat se dá do doma připravené směsi zeminy, rašeliny a písku v poměru  2:1:1 a do plastových květináčků, nebo různých kelímků, které jste nevyhodila, ale uchovala právě k těmto účelům.

Povrch zeminy lehce přitlačte a můžete vysévat. Semínka vysévejte pokud možno řídce, aby lépe prospívala. (Budoucí rostlinky se budou i snáze jednotit.) Pak je posypte jemnou vrstvičkou půdy a pokropte nejlépe rozprašovačem. Přikryjte sklem nebo fólií a těšte se na klíčení. Pozor, některá semena klíčí raději ve tmě. V tomto případě je zastiňte třeba papírem. Jakmile začnou růst, postupně je odkrývejte a zvykejte na světlo. Až rostlinky zesílí, odkryjte je úplně, ale dejte pozor na přímé slunce, aby mladé a křehké rostlinky nespálilo.

Jakmile povyrostou natolik, že s nimi můžete manipulovat, vyjednoťte je a potom přesaďte.

Ale to je ještě poněkud předčasné. Na to si budete muset ještě chvíli počkat.

Čtěte také:

Reklama