Úrodná krajina kolem řeky Loiry a jejích přítoků byla osídlována již od dob nejstarších. Ve středověku zde vyrostlo množství hradů a pevností, které sloužily dlouhá staletí na obranu svých obyvatel proti nepřátelům. Nejpozoruhodnějšími z těch nejstarších jsou Chinon a Loches. Poznejme jejich příběh...
Chinon – tady to všechno začalo…
Jeden z nejstarších středověkých válečných hradů, kamenná pevnost na vrcholu kopce vypínajícího se na pravém břehu řeky Vienne, přítoku Loiry, pochází pravděpodobně již z desátého století. Současnou podobu ovšem dostal až za Jindřicha II. Plantageneta, vévody z Anjou a krále Anglie. Ten si zde vybudoval svou rezidenci, často zde pobýval se svou manželkou Eleonorou Akvitánskou a svými syny, budoucími anglickými králi Richardem I. Lví srdce a Janem Bezzemkem. Jindřich II. zde také v roce 1189 zemřel. Za jeho éry zde vyrostla většina současných budov hradu, několik věží a také donjon.
Středověké hrady se často přeměňovaly na vězení. Ani v historii hradu Chinon tato kapitola nechybí. Když se v roce 1308 král Filip IV. rozhodl s podporou papeže skoncovat s řádem templářů, u nichž byl až po uši zadlužen, nechal zde uvěznit asi šedesát rytířů, mezi nimi mnoho vysokých hodnostářů v čele s posledním velmistrem řádu Jacquesem de Molay. Ti pak odtud po odsouzení putovali do Paříže na hranici.
Na počátku patnáctého století, v době stoleté války, se do Chinonu uchýlil do bezpečí mladý kralevic, budoucí Karel VII. Svou legitimitu na trůn po smrti svého otce Karla VI. musel složitě a těžce obhajovat proti anglickému králi Jindřichu V. Ten ovládal se svými spojenci Burgunďany a Armagnaky většinu území včetně Paříže, mladému králi zůstala jen malá oblast Bourges. I když věrní poddaní byli ochotni financovat válku s Angličany, mladému králi se do toho nějak nechtělo. Váhal. Byl příliš mladý, nebo mu chyběla odvaha?
A tady to všechno začalo. Právě sem za ním 9. března 1429 přijela Johanka z Arku, osmnáctiletá dívka, která slyšela boží hlasy a cítila se být povolána zachránit Francii proti Angličanům. Po dvou dnech modlení byla konečně přijata v trůnním stále. Podle legendy si král vyměnil s jedním ze svých dvořanů šaty a skryl se v davu tří set šlechticů. Johanku však nezmátl.
Našla ho, poklekla před ním a řekla: „Mé jméno je Johanka, jsem posel krále nebes a povídám Ti, budeš korunován králem Francie v remešské katedrále.“ Požádala ho o svěření velení vojska. Král zprvu pochyboval, dokonce prý nechal Johanku vyšetřit lékařem. Nakonec přesvědčen o jejím božím poslání jí vyhověl. O jedenáct dní později kráčela Johanka v čele královských vojsk.
Jak to vše dopadlo, víme. Johanka sice dobyla Orleáns, zanedlouho však padla do zajetí Burgunďanů, kteří ji ochotně vydali svým spojencům, a nakonec byla upálena v Rouen.
Karel VII. byl v Remeši korunován právoplatným francouzským králem…
Chinon byl hlavním sídlem francouzského královského dvora přibližně do roku 1450. Z původních částí hradu se toho moc nedochovalo. Současná podoba je výsledkem mnohaletých rekonstrukcí v 19. a 20. století.
Loches – místo královských kratochvílí i velké lásky
I když sídlem dvora v době Karla VII. byl hrad Chinon, mezi jeho oblíbená místa patřil i zámek, tedy spíše pevnost Loches patřící rovněž odedávna rodu Anjou. Kamenný hrad vystavěl mimořádný stavitel – Foulques Nerra, krutý vládce Anjou, který se proslavil nejen svými nesčetnými zločiny, ale i svými poutěmi do Jeruzaléma za pokáním. Stavitel však byl znamenitý. Připisuje se mu vznik až stovky hradů a pevností v oblasti Anjou a Poitou. Mnohé existují dodnes. Loches je jedním z nejpozoruhodnějších. Ještě ve 12. a 13. století měl mimořádný obranný systém hradeb a věží. Přežil dlouhá obléhání ve válce o Turain, která vedl anglický král Jindřich II. se svými syny Richardem a Janem proti francouzskému králi Filipu Augustovi.
Starší část hradu a obytná věž – donjon – pocházející z jedenáctého století byla později za Ludvíka XII. přeměněna na vězení. Když Ludvík během italských válek dobyl milánské vévodství, na které měl podle něho nárok po své babičce Valentině Visconti, a zajal vévodu Lodovika Sforzu, uvěznil ho právě zde.
Stavbu novější části – tzv. královského obydlí – inicioval v duchu rané francouzské renesance Karel VII. A opět je tu na scéně i Johanka. Zde, na hradě Loches, mu 11. května 1429 oznámila své vítězství u Orléans a vyzvala ho ke korunovaci.
Ale panovníci žijící v údolí Loiry netrávili čas pouze na bojištích. Mezi válečnými taženími se věnovali lovu, hostinám, plesům, rytířským turnajům a milostným pletkám. A právě Loches byl oblíbeným místem těchto kratochvílí. Karel VII. tu prožíval opravdové chvíle lásky i vášně se svou metresou Agnès Sorelovou. S tou krásnou Agnès, které nemohl odolat a která vlastně zahájila éru milenek francouzských králů. Její nádherný alabastrový náhrobek je k vidění v kostele Saint Ours hned vedle zámku.
Karel poznal Agnes, když jí bylo dvacet. Tato neobyčejně půvabná a inteligentní dáma ho okamžitě uchvátila. Zanedlouho se stala jeho metresou. Na krále měla velký vliv. Brzy dala svou přítomnost pocítit i na královském dvoře v Chinonu. Králi porodila tři dcery, při čtvrtém těhotenství zemřela.
Další staletí byl hrad využíván již jako vězení. A chátral. Až poslední doba nakloněna oživení historických památek dala opět hradu podobu, která poskytuje svědectví o dobách minulých
Podívejte se i na další fotografie na straně následující:
Chinon - Nejzachovalejší věže hradu. Vlevo Tour du Coudray postavená za Filipa Augusta jako vězení, vpravo Tour d'Horloge, jejíž zvon nepřetržitě vyzvání již od počátku 14. století
Chinon - Interiér hradu je věnován zejména připomínce činu Johanky z Arku
Loches - Logis Royal - královské obydlí Karla VII.
Loches – Brána do hradu zvaná královská
Loches - V chladných interiérech hradu je atmosféra vskutku středověká …
Loches - Ponuré vězení …brrrrrr
Loches – Z hradeb je hezký výhled na město…
Loches - … a naopak - při procházce městem narazíte na takové krásné pohledy na hrad
Loches - téměř z každé uličky je výhled na část hradu
Na našem webu si můžete také přečíst: |
---|
Nový komentář
Komentáře
Užasné záběry
Moc pěkná procházka
gerda — #9Tyto ambice opravdu s manželem nemáme.
Myslím si, že náš knižní trh je přesycen. "Literátů" je hodně, čtenářů málo. Raději budeme zatím co nejvíce cestovat a své zážitky rádi zprostředkujeme, bude-li o ně zájem. Přesto moc velké díky za krásná slova, vážíme si toho
.
to je nádherné
idem si o tom mieste vygugliť viac
Krása, ráda bych se tam podívala
Díky za hezké chvíle u monitoru, ale....nebylo by možné všechny ty procházky historií (a že jich není málo!) vydat knižně? Není nad to vlézt si na gauč s prima knížkou a listovat. To by mě moc potěšilo.
Moc hezké, díky, aspoň tam nemusím jezdit
Nádhera, chtěla bych se tam podívat.
krásné
Krása, krása, krása - chci tam
.
Nádhera.
paráda
Co dodat? Mohu pouze
,
,
!
chtěla bych se tam někdy podívat