Ten týden svaťáku současně s MS běží i teď, ne? A co jsou větší nervy, hokej nebo maturita? O svůj maturitní průběh se s námi podělila i čtenářka s nickem Ifulinkaa. Nervy u maturity měla, ale úspěšně ji zvládla. To se vždycky o hokejistech říct nedalo. Tak třeba letos. :)

Hezký den v maturitním měsíci:-)

Když srovnám svou maturu, kterou za sebou mám už pár let a tu, která čeká sestru za 14 dní, myslím, že my jsme na to byli daleko lépe. Učitelé aspoň věděli, co nás mají učit, co nám mají opakovat jako stěžejní, abychom věděli od každého aspoň ten nutný základ pro zvládnutí zkoušky. Měl nám kdo poradit a říci, jak to bude probíhat. A dnes? Ani učitelé nevědí, co se studenty bude, kdy vlastně kterou část maturity skládají... Opravdu tohle náš stát stálo tolik peněz? Tahle nejistota, která studenty čeká? I my jsme se museli učit, stejně jako oni. Ale když v posledních dvou letech musejí najet na zcela nový systém učení a dohnat to, co by měli v letech předchozích mít zvládnuté, mi nepřijde moc dobře vymyšleno.

Ale vrátím se ke své zkoušce. Na VŠ jsem jít nechtěla, to jsem věděla předem. Z nervů jsem si ráno říkala, že když mi jeden předmět zbude na září, bude to sice ostuda, ale aspoň se jej naučím. Cestou do školy, kdy jsme jeli celá třída, protože to byl den zahajovací, nebylo již tak veselo. Každý z nás zvážněl, 8 z nás přemýšlelo, kolik na dnes umí. Zahájení proběhlo v pořádku a už se točila první ranní skupinka čtyř spolužáků. Já byla v odpolední skupině jako maturant z cizího jazyka. Když jsem došla poprvé na řadu (netuším, jaké bylo pořadí předmětů), byla jsem dost stresovaná. Ale vylosovala jsem si otázku, o které jsem sice nevěděla vše, ale dost na to,abych věděla už u přípravy, že ji zvládnu dostatečně na to, abych prošla. Stejně tak to šlo všechny tři předměty. Štěstí na otázky jsem neměla výborné, ale v podstatě dobré :-) Končila jsem angličtinou, kde nás měla učitelka, kterou jsme nikdy neměli, ona nás neučila, tudíž neznala. Téma bylo Austrálie - zeměpis. Tady jsem pohořela. Celé roky jsme v AJ moc nedělali a učení k matuře bylo samostudium. Ovšem tohle mi nesedlo a já šla od komise s pocitem, že jazyk bude tím vítězem na září. Nebyl, dali mi to s odřenýma ušima, ale tu kantorku, co si mne vychutnala jsem roky míjela bez povšimnut a pozdravu. Pochopila, že moc nevím, tak si to užívala... Zvládla jsem to na první pokus, včetně praktické a písemné a byla jsem šťastná. Dnes s odstupem vím, že jsem se mohla učit více, mohlo to být hezčí, ale co teď nabrečím? V týdnu svaťáku běželo MS v hokeji a to byla pořádná odreagovávačka:-) Nešlo se učit stále, fandit se muselo...
Všem letošním maturantům i jejich kantorům přeji pevné nervy a mnoho znalostí a CERMATU nezkolabování systému

Ifulinkaa

pozn. text nebyl redakčně upraven

________________

Děkuji za maturitní příspěvěk. Jak už jsem jednou psala, na odřené uši se nikdo neptá. Důležité je, že jste to dala. Teď aby to ještě dali dnes i ti naši hokejisti. :)

Hezký - sluníčkový - den

Saša

Téma dnešního dne 11. května - maturity

Maturity jsou v plném proudu. Od dob „Cesty do hlubin študákovy duše“ prošly různými změnami. Ať už k lepšímu nebo k horšímu. Co však zůstává neměnné, jsou samotní studenti. Zkoušky je neminou v jakékoliv době.

Tématem dnešního vydání jsou maturity. Schválně uvádím množné číslo, poněvadž si budeme povídat nejen o maturitách našich, ale i o maturitách našich dětí (pokud tedy už doma maturanty máte)... a je také možné, že se nám ozve i nějaká letošní maturantka.

Někdo zvládá maturitu levou zadní, jiný se stresuje a je přesvědčen, že ji „neudělá“. Další k ní není ani připuštěn. Směrnice maturit se pořád mění, neměli jsme to jednoduché my, naše děti to snad mají ještě složitější. Udělat ji ale chceme všichni.

Pište nám milé čtenářky, jak jste tuto „zkoušku dospělosti“ zvládly vy.

  • Jaké máte vzpomínky na učení - mučení
  • Jaké máte vzpomínky na profesory, zda vám pomáhali, nebo si na vás (či na vaše děti) naopak zasedli
  • Zda jste se maturity bály, nebo jste se těšily
  • Zda jste ji udělaly napoprvé, nebo až napodruhé
  • Jestli jste pocítily, že jste najednou dospělé :)
  • Jestli a jak vám pomáhali rodiče (třeba jako ve zmíněmém filmu pro pamětníky)
  • A také jak jste ji oslavily!!!

A pokud máte doma maturanty, držíme jim palce !!!

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejzajímavější příspěvěk odměníme knihou - Cesty, které voní jídlem, díky které můžete cestovat, vařit i poznávat :)

kniha

Reklama