Ruku v ruce s blížícím se koncem prázdnin a horkým počasím přicházejí do květu také koupaliště. Ač může znít koupel v kvetoucí vodě romanticky, opak je pravdou. Tímto pojmem se totiž označuje zvýšená koncentrace sinic, které mohou vážně ohrozit vaše zdraví. Co všechno mohou způsobit a jak se před nimi bránit?

Vodní mikroorganismy sinice, zvané též cyanobakterie, jsou součástí planktonu. Jejich masové nahromadění u hladiny se nazývá vodní květ. Nejčastěji k němu dochází v horkých obdobích uprostřed a koncem léta. Koupání ve vodě zasažené vodním květem odborníci rozhodně nedoporučují. Sinice totiž mohou způsobovat celou řadu zdravotních potíží. Rizikové je zejména pro malé děti, těhotné ženy, staré lidi a alergiky.

water

Sinice jsou alergenem, ale mohou také produkovat různé jedovaté látky (toxiny). Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, se liší i zdravotní komplikace. Od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy. „Není sice známo, že by na otravu sinicemi při vodní rekreaci někdo zemřel, ale vyskytly se případy úhynu zvířat, která pila vodu obsahující sinice. A dokonce případy úmrtí lidí po pravidelném pití vody vyrobené ze zdroje s masovým rozvojem sinic,“ varuje na svém webu ministerstvo zdravotnictví.

Jak k otravě dojde?

Lidé při koupání často nechtěně vypijí trochu vody (až 1 až 2 dl) a s ní i přítomné sinice (a také toxiny, které jsou v nich obsaženy). Riziko se zvyšuje u dětí, které vody vypijí zpravidla více a jejich tělesná hmotnost je menší.

Pokud sinice netvoří vodní květ, není pravděpodobné, že po jednom vykoupání vznikne vážné onemocnění. U alergiků se však mohou vyskytnout přecitlivělé reakce, především různé kožní problémy, záněty a alergické reakce očí a spojivek. Riziko se zvyšuje s délkou pobytu ve vodě, opakovaným koupáním po více dnů (týdnů) a samozřejmě i množstvím sinic ve vodě.

Hrozí trvale rozostřené vidění

„Toxické látky obsažené v sinicích mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí. Tento zánět se projevuje jednak svědění a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí,“ uvádí MUDr. Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize.

„Koupání a plavání v takto znečištěné vodě je rizikové zejména kvůli zánětům spojivky, v horším případě i zánětům rohovky, jejichž léčba bývá komplikovaná a dlouhodobá. Pozánětlivá jizva pak může na rohovce způsobit trvalé snížení zrakové ostrosti,“ dodává MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha.

Pozor by si měli dát především lidé s oslabenýma očima nebo majitelé kontaktních čoček. „V ohrožení jsou oči, které mají poškozenou, nebo nekvalitní povrchní část rohovky - epitel. Jsou to zejména oči lidí léčících se s chronickými záněty spojivek či víček, nebo oči lidí, kteří nosí kontaktní čočky,“ varuje oční lékařka.

Když už do vody musíte…

Pokud už se pro koupel v kontaminované vodě rozhodnete, dodržujte tyto zásady:

  • Koupání ve vodě se sinicemi by nemělo trvat déle než cca 10 minut, než se kůže rozmočí a začne více absorbovat zdraví škodlivé látky.
  • Po koupeli se ihned neutírejte ručníkem, sinice ještě více vetře do pokožky nebo do očí.
  • Co nejdříve po vykoupání osprchujte celé tělo čistou vodou a řasy a sinice pečlivě smyje.
  •  Rozhodně pod vodou neotvírejte očí! Pokud se vám do nich voda přece jen dostane, vypláchněte je čistou vodou, nebo ještě lépe borovou vodou či speciálními dezinfekčními očními kapkami. „Pokud nejsou přítomny další oční potíže, není nutná další léčba. Ale v případě přetrvávajících potíží je vždy vhodné navštívit očního lékaře k vyloučení poškození rohovky,“ doporučuje lékařka.

Jak poznat, že jsou ve vodě sinice?

Plastovou láhev naplníme vodou a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru „sekaného jehličí nebo zelené krupice“ a voda přitom zůstane čirá, jedná se z největší pravděpodobností o sinice. Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy.

Jaká je aktuální kvalita vody u vás?

Kvalitu vody v celé řadě koupališť pravidelně měří krajské hygienické stanice, které vyvěšují výsledky na svých webových stránkách. Tak jako například Krajská hygienická stanice Středočeského kraje.

Stav vody v celé řadě koupališť nalzenete i na webu Koupací vody, kde naleznete mimo jiné také odkazy na jednotlivé krajské hygienické stanice.

Čtěte také:

Reklama