Když jedete do z Brna do Prahy a váš obchodní kontakt zruší schůzku, budete jistě zklamaní, možná i naštvaní. A teď si představte, že nejedete Oktávkou, ale letíte letadlem, v nákladovém prostoru máte naloženo několik beden s vašimi výrobky… Příští zastávka: Tokio.

Čeští návrháři Jakub Polanka (značka POLANKA), Klára Nademlýnská (značka NADEMLÝNSKÁ) a Lucie Kutálková a Lucie Trnková (značka LEEDA), pozvaní na březnový Japan Fashion Week 09/10 v Tokiu, byli podvedeni skupinou Tokyo Macmillan Holdinghs Co., která jejich účast na tokijském týdnu módy zajišťovala.

Po příletu českých návrhářů do Tokia vyšlo najevo, že firma Macmillan Holdinghs Co. nejenže nesplnila základní slib, tedy registraci na Tokyo Fashion Week 2009 pro všechny uvedené návrháře, ale ani nereagovala na opětovné urgence zúčastněných. Podle vyjádření všech návrhářů s nimi po příletu do Tokia a během schůzek jednali zástupci Macmillan Holdinghs Co. velmi neurvale a vyhrožovali jim jménem velvyslanectví České republiky v Japonsku. Vyšlo najevo, že tato firma neoprávněně zneužila ochranné známky Tokyo Fashion Week 2009 a svým počínáním nejenže hrubě porušila své sliby a především poškodila jména českých návrhářů, ale také Českého centra Tokio. To bylo totiž firmou osloveno a v dobré vůli nakontaktovalo již zmíněné návrháře. V současnosti již skuteční organizátoři JFW jednají s Českým centrem Tokio, velvyslanectvím České republiky a českými designéry.

Zdroj: Naďa Machková, 2media

Zda se naši návrháři nakonec zúčastní akce Tokyo Fashion Week 2009, zatím nevíme, celá situace se právě řeší…

Jak předejít takové situaci, jsme se zeptali Tomio Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. „Bohužel se tomu nedá bránit nijak. Tam, kde naštěstí není totalitní zřízení, jsou i podvodníci. Samozřejmě si můžete sjednat individuální pojištění proti podobné události, ale… Já bych si ho také nesjednával, protože bych věřil Českému centru v Tokiu.
Celou situaci vidím úplně jasně jako totálně skandální selhání Českého centra v Tokiu. Co tam ti lidé dělají? Platíme je z našich daní a oni ani nejsou schopní sondovat místní trh? Tím nechci nikoho osobně napadat, šéfa Českého centra v Tokiu znám osobně a je to moc příjemný člověk, japanolog, který je na své pozici už 30 let. Chybu mohl udělat někdo pod ním, netuším… Každopádně mají dělat servis pro nás a pro Českou republiku, než někoho doporučím, měl bych si ho prověřit.“

Stalo se vám někdy něco podobného? Jak byste na podobnou situaci reagovali?

Reklama