V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči začala fungovat moderní elektroencefalografická (EEG) laboratoř, která umožní léčbu pacientů s těžší formou epilepsie, u kterých až doposud selhávala doporučená léčba. Na svých internetových stránkách o tom informuje Městská část Praha 12.

Laboratoř s nejmodernějším vybavením včetně video EEG monitorovací jednotky je součástí Neurologické kliniky v nově budovaném Centru pro epileptologii a epileptochirurgii krčské nemocnice. Objednané pacienty lékaři napojí na elektrody, které jim umožní sledovat vznik a průběh epileptického záchvatu a díky tomu přesně stanovit diagnózu a nasadit účinnou léčbu. Vnitřní informační systém současně umožní prohlížet pacientovo EEG na všech počítačích v prostorách nemocnice. Nové přenosné EEG pak nabízí vyšetření pacientů, jejichž transport do laboratoře není možný.

Pro léčbu epilepsie se využívají dva typy laboratoří - spánková a laboratoř, která umožňuje provádět videomonitoring. Právě tu má nově k dispozici také krčské pracoviště.

V Praze funguje pouze jedna spánková laboratoř a sedm laboratoří, které zvládnou videomonitoring. „Více spánkových laboratoří ani není třeba, mnohem užitečnější je druhý typ. Za pomocí videomonitoringu je totiž možné pacienta sledovat i po dobu několika hodin či dní. Hlavním cílem spánkové laboratoře je sledovat pacientův spánek,“ uvedl přednosta neurologické kliniky Otakar Keller.

Elektroencefalografická laboratoř, která je součástí Centra pro epileptologii a epileptochirurgii Fakultní Thomayerovy nemocnice v Krči, je sedmou pražskou laboratoří umožňující videomonitoring. Kromě krčské nemocnice ji mohou používat také lékaři z Nemocnice Na Františku. Podobná laboratoř je k dispozici také jejich kolegům z ´nemocnice Na Homolce a z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Kateřinské ulici. Dvě laboratoře pak fungují v motolské nemocnici.