42. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dnes začíná. Zahraničními hvězdami letošní edice budou například představitelka Bridget Jonesové, laureátka Oscara a tří Zlatých glóbů Renée Zellwegerová nebo americký herec, režisér a producent Danny DeVito. Pokladny festivalu se otevřely již ve čtvrtek v devět hodin ráno.
Před kasami v karlovarském hotelu Thermal čekala v té chvíli ve frontách už zhruba padesátka netrpělivých milovníků filmu z celé republiky i ze zahraničí. Mnozí z nich přešlapovali před zavřenými okénky pro jistotu i přes hodinu.
Největší zájem měli diváci o zahajovací americký film Delirious, který bude představen v pátek od 19 hodin ve Velkém sále Thermalu.
„Čekal jsem tady už před osmou hodinou ráno," uvedl první ve frontě Zdeněk Karafiát, který jezdí řadu let na festival až z Klatov. Organizace prodeje vstupenek se každý rok zlepšuje, ale abych měl jistotu, že seženu všechny lístky, raději jsem si přivstal," vysvětloval, proč byl u pokladen už hodinu před jejich otevřením.

Pokladny propojené počítači pracovaly hned od devíti hodin ráno bez závad. Z toho jsem strach neměl, ještě v noci jsme systém odzkoušeli," uvedl Vladimír Vizina, který na festivalu zajišťuje počítače. Celkem máme asi sto pokladních, někteří z nich jsou nováčci. Jsem nervóznější než oni," přiznal.
Pokladní neměli s prvními zájemci o lístky příliš velkou práci. Prvních pět minut po deváté byl nápor, ale teď už chodí jen jednotlivci," popsal v půl desáté dopoledne Richard Bicek z hlavní pokladny Thermalu. Kromě zahajovacího filmu Delirious je zájem také o film Hukot nebo To by svedlo každé dítě," dodal.

Ve čtvrtek před grandhotel Pupp přijely první bílé festivalové limuzíny, v prvních sklenkách zajiskřil sekt, číšníci nabízeli první zákusky. Prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška letos poprvé sešel se schodů uvítat hosty.
V té chvíli jimi byly děti z dětského domova v Karlových Varech a z SOS vesniček v Doubí, které dostaly dárek k závěru školního roku - na chvilku zažít pocit opravdových celebrit jízdou v krásných autech a občerstvením jako na velkém rautu. Sekt byl samozřejmě nealkoholický, ale k přípitku se hodil jako to nejlepší šampaňské.
Festival začne zítra (v pátek), máme tedy čas jim udělat radost," řekl Jiří Bartoška a vzápětí už vítal nejmenšího z nich, teprve čtyřletého Tomáše. Ten měl určitě radost hlavně z bouráku, kterým se svezl na hrad Loket a zpátky sem, a také z dobrot - lesk světa hvězd mu ještě mnoho neříká.
Culil se však náramně spokojeně. Člověka až napadlo, jak se asi pro tenhle výlet děti vybíraly, a jak je těm, na které se nedostalo. Teta, která je doprovázela, však uklidňovala: Moc jich zrovna v domově nemáme, takže mohly jet všechny." Julia Roberts, pánové!" zvoláním hodným příchodu skutečné hvězdy upozornil Bartoška fotografy na půvabnou dívku, která vystoupila z auta s nepřehlédnutelnou elegancí.
Bylo vidět, že ta už si uvědomovala dost přesně, co se právě odehrávalo, a hlavně co by se jednou dít mohlo.
Jo, docela by se mi líbilo být herečkou nebo modelkou, možná pro to i zkusím něco udělat," odpověděla dívka - skutečným jménem Adéla - sice ještě trochu plaše, ale cosi v očích už naznačovalo, že tenhle zážitek její sny posílí.

Zdroj: Novinky.cz


Tak povídejte, která se chystáte na festival? Máte zálusk na některé konkrétní filmy, nebo vám jde spíš o atmosféru a o hvězdný prach? Jaké máte s festivalem zkušenosti?
Reklama