Těhotenství patří k nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Alespoň tak se to říká. Když zalovím hluboko v paměti a vzpomenu si, jak jsem ho prožívala já, tak žádná sláva. Přílišným optimismem ani sebevědomím jsem neoplývala. Na obličeji se mi objevily pigmentové skvrny, vlasy se rychla mastily a nedržely tvar, stehna mi „ozdobily" drobné větvičky červených žilek. Když pominu otoky nohou, do seznamu všech těhotenských vad na kráse mi už chyběly jen strie. Ty se mi naštěstí vyhnuly. 
V těhotenství prostě dochází ke změnám v organismu, které mají na vzhled vliv. Budiž nám útěchou, že některé z těchto problémů po porodu vymizí (což mohu dosvědčit), ale jiným se dá alespoň částečně předcházet od začátku těhotenství.


Trhlinky na kůži

Strie neboli pajizévky vás nemusí potkat jen v těhotenství, ale třeba v pubertě v období růstu. Jsou to růžovo-červené trhlinky přecházející později do bílé barvy, způsobené napínáním kůže vyvolaným výraznou změnou váhy. Pokožka se neumí v tak krátkém čase přizpůsobit větší velikosti, nadměrně se napíná, až popraská. Dělají se především na břiše, poprsí, stehnech a hýždích.

Některé budoucí maminky mají - buď díky dobré genetické výbavě, nebo výborné životosprávě - pružnou pokožku a strie je zcela minou. Většina těhotných však s nimi musí počítat. Chcete-li striím předcházet a omezit jejich výskyt na minimum, snažte se přibírat postupně, dodržujte těhotenskou stravu, která má obecně velice dobrý vliv na pokožku, a ošetřujte kritická místa vhodnými kosmetickými přípravky, jež zlepšují elasticitu pokožky (masážní oleje). Měly by se používat dvakrát denně, a to od začátku těhotenství až do třetího měsíce po porodu.


Hormony na pochodu

Začaly se vám dělat pupínky nebo akné? Vlivem hormonálních změn se může v těhotenství zvýšit tvorba kožního mazu a pleť začne být choulostivější. To se týká především žen, které mívaly stejné problémy před menstruací.
Co dělat? Dodržujte pitný režim, dvakrát denně si obličej ošetřete jemným čisticím přípravkem a hydratačním krémem. Poohlédněte se po kosmetice bez chemických konzervačních látek, např. přírodní.

Některé těhotné ženy mohou mít problémy se suchou a svědivou pokožkou na celém těle a zvlášť na břiše. Tady pomůžou hydratační krémy - například přípravky s bambuckým máslem (hydratační nebo výživné pro suchou pleť). Ideální je aplikovat je po koupeli či sprše, kdy je kůže provlhčená a lépe vstřebá účinné látky.
Ale nezapomeňte, že příliš horké a dlouhé koupele nejsou v těhotenství vhodné, navíc pokožku zbytečně ještě více vysušují.


Koruna krásy

Změny v těhotenství se nevyhýbají ani vlasům. Zvolte proto výživnější vlasové přípravky, a to nejen šampon a kondicionér, ale i masku. V těhotenství často přicházejí i problémy s vlasovou pokožkou - je suchá, loupe se a svědí. Vyzkoušejte šetrné šampony a přípravky pro citlivou pokožku (bez parfému a dráždivých konzervačních látek, či pěnivou kyslíkovou kúru pro komplexní péči o pokožku hlavy).

Během těhotenství jsou vlasy spíše matné a méně nadýchané, proto je nejlepší zvolit účes, který je nenáročný na údržbu.
A jak je to s barvením vlasů nebo s chemickými úpravami, jako je trvalá nebo narovnávání vlasů? Musíte počítat s tím, že vlasy mohou reagovat jinak a může vzniknout barva, kterou jste nechtěla, a trvalá nemusí vůbec držet. Nemusí, ale může.
Mně držela skvěle.


Co vás může ještě zaskočit?

V těhotenství často dochází k růstu chloupků, a to zejména na bradě a tvářích, nad horním rtem nebo na bříšku. Nejlepší způsob, jak se jich zbavit, je holení nebo vytrhávání. Depilační krémy či pěny se nedoporučují kvůli chemickému složení. Toto ochlupení zmizí většinou do půl roku po porodu.

Těhotenské hormony také vyvolávají hyperpigmentaci (nahromadění pigmentu), nejčastěji v čáře od pupíku dolů a na prsních bradavkách, nebo také v obličeji. Používání bělicích přípravků se v těhotenství nedoporučuje, ale všechny změny by měly zmizet brzy po porodu.

Vzpomínám si, že mě zaskočila změna ve vnímání vůní. Parfém, který jsem používala dříve, mi vyloženě smrděl.

A co vy, milé ženy-in?
Připadala jste si v těhotenství krásnější než kdy předtím?
Nebo jste se setkala s výše popsanými problémy?
Které vady na kráse vám zůstaly?