Kostýmovanými prohlídkami, divadelními představeními, koncerty, rytířskými kláními či ohňovými show ožije v noci ze soboty na neděli na přes devět desítek památek po celé republice. Koná se Hradozámecká noc.

Letošní sedmý ročník Hradozámecké noci bude v celé historii této akce programově nejbohatší – k šedesáti památkovým objektům spravovaným Národním památkovým ústavem (NPÚ) se i letos připojuje řada památek soukromých nebo provozovaných jinými institucemi – mezi nimi hrady Český Šternberk a Valdštejn nebo zámky Stránov a Častolovice. Hradozámecká noc však oživí i moderní brněnské vily, kostel sv. Víta v Zahrádce nebo klášter v Broumově.

hznoc

Centrem Hradozámecké noci bude hrad Karlštejn, který si celý rok připomíná letošní slavné výročí – 700 let od narození císaře a českého krále Karla IV., který byl také zakladatelem hradu. Program zde vyvrcholí prvním ohňostrojem v karlštejnských dějinách.

Některé z šedesáti památek ve správě Národního památkového ústavu, které se k Hradozámecké noci letos připojují, se této akce letos účastní poprvé; patří k nim hrad Bezděz (který připravuje rytířské klání na počest Karla IV., ale také varuje, že …na Bezdězu straší!), výstavný zámek Hluboká nad Vltavou (kde připomenou oblíbenou zábavu aristokracie, tanec), „neobjevený“ zámek Stekník (kde možná návštěvníci zahlédnou zakletého mnicha, doprovázeného velkým černým psem), i zámek Zákupy (na němž uctí předposledního majitele zámku, císaře Františka Josefa I., tanci oblíbenými od renesance po 19. století).

hznoc2

Zdroj foto: Národní památkový ústav

Kompletní seznam zúčastněných památek a jejich program naleznete ZDE.

Reklama