Kůrovcová kalamita a sucho decimují naše lesy ve velkém. Proto se začínají stále častěji vysazovat stromy, které mají větší šanci této zkáze odolat. Namísto uhynulých porostů tak poroste les smíšený z několika desítek původních druhů českých dřevin. Má být přizpůsobený měnícímu se klimatu, schopný zadržet vodu a odolat škůdcům.


Zdroj foto: Lesy ČR

„Ve středních nadmořských výškách a pahorkatinách dáváme už dnes přednost javorům, jedlím, bukům, jilmům a lípám. V podhorských a horských polohách postupně zvyšujeme podíl buku a jedle, ale své místo zde mají i smrky, které do těchto poloh ve střední Evropě tradičně patří a jsou tam po staletí doma,“ říká mluvčí státního podniku Lesy ČR s tím, že vy můžete být u toho.

Zúčastnit se můžete po celé republice

Na sobotu 19. října naplánovaly Lesy ČR Den za obnovu lesa, tedy celorepublikovou osvětovou akci pro veřejnost. Nejen že se na každém ze 14 míst dozvíte, co jsou to takzvané Lesy nové generace, ale zároveň je můžete rovnou pomoci s jejich výsadbou. Stačí vám k tomu jen chuť přidat ruku k dílu a vhodné oblečení, ostatní zajistí pořadatelé

„Předpokládáme, že každý bude mít možnost vysadit minimálně dvě až pět sazenic. Na koho se nedostane, bude mít příležitost pomoci lesu jiným smysluplným způsobem – úklidem, stavěním oplocenky a tak dále,“ slibují organizátoři s tím, že v každé vybrané lokalitě mají připravenou jinak velkou plochu a jiný počet sazenic. „Nejde o žádné rekordy, kvanta hektarů, sazenic ani lidí… akce je symbolem veřejné podpory nového lesa i krajiny,“ dodávají.

Přijdou i známé osobnosti

Akci už teď podporuje řada známých osobností a s některými z nich se budete moci v sobotu potkat. Například pro Karlovarský kraj potvrdil účast herec a ředitel MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška. Ve Středočeském kraji dorazí olympijský medailista, sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor nebo kardiochirurg profesor Jan Pirk. V Jihočeském kraji potvrdily účast herečky Eva Josefíková a Petra Nesvačilová. V Jihomoravském kraji podpoří akci olympijské vítězky - veslařka Mirka Knapková a atletka Šárka Kašpárková (atletka, olympijská vítězka).

Celostátní akce Den za obnovu lesa se koná od 10 do 16 hodin za každého počasí. Účastníky kromě práce čekají také autogramiády známých osobností, ukázky lesní techniky i práce v lese, lesní pedagogika a půjčovny kol. Pokud se chcete zapojit, podrobnosti a lokality naleznete na www.sazimelesynovegenerace.cz.

Den, který nás spojí

„Už tím, že zasadíte třeba jedinou sazeničku, vyjádříte svou podporu a zájem o obnovu lesů v České republice. Věříme, že oslovíme každého, rodiny s dětmi i ochránce přírody, studenty, turisty i sportovce. Proto jsme dali této unikátní akci podtitul Den, který nás spojí,“ vzkazuje Josef Vojáček, generální ředitel Lesů České republiky.

Co všechno víte o lesích? Otestujte se v našem kvízu

Čtěte také:

Reklama