Na základní škole byla za vzor vyšším ročníkům čtenářka Dadma, jak je tomu dnes - to si přečtěte v této novince k tématu: Vy a jazyky.

Dnes máme jazykové téma. Čtenářka Dadma je ze smíšeného manželství a jazyky jí v dětství nedělaly žádný problém...


Hezké odpoledne.
Dnešní téma jazyky mě vrátilo zpět o hodně let. Ve škole jsme se učili pouze ruštinu a já s ní neměla problém. V šesté třídě jsem chodila číst do třídy deváté, aby deváťáci slyšeli jak to má znít. Také něco umím z němčiny, pocházím ze severu Čech a jsem ze smíšeného manželství. Moje maminka mluvila německy perfektně. Vím jak mě vždy, když jsem byla malá, nebavilo když se sešla se známými a začali „šprechtit“
Také mým dětem nedělají jazyky problémy. Dcera vystudovala angličtinu a učí na střední škole a k tomu ještě ze školy si z ruštiny také něco pamatuje a studuje španělštinu.
Syn vystudoval český jazyk - anglický jazyk, ale neučí. Je překladatel a tlumočník a je velmi spokojený. Ještě mluví francouzky a nyní chodí na arabštinu.
Nejlepší bylo po revoluci v 90 roce, když se všude přestávala učit ruština( myslím si , že to byla škoda), tak můj syn chodil prvním rokem na gymnázium. Když se jich profesorka ptala jaký jazyk budou chtít studovat, tak samozřejmě u studentů vedla angličtina a nebo němčina, jen můj syn , protože byl líný a ruštinu měl na základce , tak řekl, že on chce ruštinu. Tak mu paní profesorka vysvětlila, že kvůli němu nebudou otvírat ruštinu a přidělila mu jazyk anglický. A nyní se angličtinou vlastně živí. Je pravda , že kolik řečí umíš , tolikrát jsi člověkem. Když jsme byli na dovolené v Tunisu a tam na recepci na mě mladý Arab mluví pěti jazyky a já stále kroutím hlavou, že ne , tak mě bylo opravdu hanba. Něco jsem dala potom z němčiny, ale fakt jsem se styděla.
Dadma

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 26. května 2011: Vy a jazyky

Zasílání příspěvků do tohoto tématu je již uzavřené. Po 16.00 hodině dozvíte, která z přispěvatelek dostane dárek: knížku Life managment od Dity Zandl z nakladatelství GRADA a doplněk stravy BION 3, plný vitamínů a dalších prospěšných látek.

kniha bion

Reklama