Severní Evropa má obrovské kouzlo a to je také důvod, proč ji ročně vyhledávají tisíce turistů. Nejznámější je nepochybně Norsko díky mnoha malebným fjordům. O Švédsku a Dánsku se tak moc nemluví a poslední země, tedy Finsko, je poněkud z ruky. Letos mi ale osud nahrál a já se při jedné večerní projížďce Prahou v sedle luxusního skútru ocitl u nehody finského motocyklu. Řidič hledal hotel pro přenocování a srazil ho příliš rychlý taxikář. Odměnou za doslova peklo s překládáním, sháněním hotelu a dílů na opravu jeho motocyklu bylo pozvání právě do Finska.
 
Cesta samotná by se dala sepsat na jeden velký článek, ale spíš bych jí nazval jako scénu z černé komedie. Dva zmeškané trajekty, více než dvě třetiny času pršelo a tak byl slunečný večer při vylodění na finské půdě doslova vstupem do ráje. Na druhou stranu mě nikdy nezklamal můj stroj, což se nedá vyvážit ani zlatem.
 
Cesta trajektem je také zážitek, může být od nejlevnější varianty, tedy zůstat kdesi na palubě až po luxusní kabinu. Ceny se pohybují od desítek po stovky Eur. Vylodění se na finské půdě mělo pro mě zvláštní kouzlo. Nejen že díky jasnému počasí a teplotě kolem 20°C jsem si po náročné a deštivé cestě připadal jako v ráji, ale také jsem nemohl uvěřit, že tam opravdu jsem. Nyní jsem byl v přístavním městě Turku a zbývalo mi posledních 160 km zhruba 1400 km dlouhé cesty, při které jsem v podstatě tři dny nezamhouřil oka. Cílem bylo hlavní město - Helsinky, ve kterém je mnoho pamětihodností a mimo jiné se zde v roce 1952 odehrály letní olympijské hry. Ne že bych si to pamatoval, to jsem jaksi ještě nebyl na světě, ale který vlastenec by neznal olympiádu, na které nás naprosto úžasně reprezentoval Emil Zátopek a přivezl tři zlaté medaile v běhu na 5 a 10 km a Maraton?!
 
I když se jedná o velkoměsto, lidé jsou velmi přátelští a rádi se dávají do řeči, obzvláště když zjistí, že je ten mladík z České republiky. Po několika rozhovorech to již působilo docela komicky, ale všichni začnou tím, že v Čechách byli a že se jim moc líbila Praha. Hlavně se rozplývají nad tím, jak je to krásné město a jak je tu levno... (což při průměrném platu kolem 2000 € zřejmě je). Až na slabé procento výjimek všichni ovládají angličtinu, takže se člověk nemusí učit finštinu. Vždycky jsem si myslel, že je to stejně odporný jazyk jako maďarština, ale jde o krásnou a zpěvnou řeč, bohužel však také pěkně těžkou.
 
Co jsem ve Finsku opravdu proklínal, byly ceny. Při kurzu 32 Kč za jedno Euro bylo vše naprosto neuvěřitelně drahé. Tak například kopeček zmrzliny přišel na 2.65€, půllitrovka limonády v plastu až 2€, pohled se známkou 1.85€. Nic pro mě nebylo tak hrozné jako cena 5€ za točené české! pivo a samozřejmě 1.19 (tedy v přepočtu 38 Kč) za litr benzinu. Nicméně ani tak jsem se nenechal odradit a vyrazil prozkoumat střed země. Je zde opravdu panenská krajina a všude naprosto neuvěřitelná spousta jezer, ve kterých se dá volně koupat. Oproti moři, které je sice mimo přistavy docela čísté, jsou mnohem teplejší a čistší. Navíc jsou na hodně místech vybudovány malé pláže pro veřejnost, na kterých se dá prolenošit celý den. Tato oblast plná jezer začíná v podsatě na jihu městem Lahti a na západě u měst Tampere a Nokia, kde také sídlí světoznámý výrobce elektroniky a zejména hojně užívaných mobilních telefonů.
 
Léto je ve Finsku sice krátké, ale malebné a plné života. Vzhledem k umístění je vidět dlouho do noci a slunce vychází časně. V podstatě ani v Helsinkách není nikdy naprostá tma, nejtmavší období přichází mezi půlnoci a třetí hodinou ráno. To je doslova ráj pro fotografování, i když fotit se dá opravdu stále. Nicméně v noci se nejlépe pořizují snímky architektury. Ulice jsou naprosto prázdné a všechny významné budovy jsou nasvíceny. Pro focení ve dne je nejlepší odebrat se někam k vodě, ať již do přístavu, kde je spousta malých lodí, či k jezeru, kde se dají pořídit úchvatné scenérie.
Větší část roku je ve Finsku zima, samozřejmě podpořená sněhem. To se pak většina finů vydá „huntovat“ tělo lyžováním, motorkáři vymění své jednostopé miláčky za sněžné skútry (dokonce se jezdí i mistrovství), hraje se hokej a všichni hojně navštěvují saunu. Ale to bych s dalšími zvyky a poznatky nechal na příště...
Reklama