Problém přesídlení do jiné kulturní oblasti řeší mnoho uměleckých děl. Tentokrát se příběhem italské rodiny, která odešla v padesátých letech z rodné země, aby se nakonec musela smířit s „druhou – tou nepravou Amerikou čili s Kanadou“  zabývá nová filmová komedie. Pod názvem Mambo Italiano přichází do kin 3. června. Obeznamuje diváka nejenom s jinakostí národnostní, zvykovou ale i pohlavní. Ano, jaký by to byl film začátku 21. století, kdyby neřešil problém s nevyjasněnou sexuální orientací.

Komedie o generačních, kulturních a pohlavních rozdílech je dílem týmu režiséra Émile Gaudreaulta, který na sebe upozornil jako scenárista populárních televizních "sitcomů" a show. Byla natočena v kanadsko-americké produkci a scénář (Steve Gallucio) vznikl podle stejnojmenné úspěšné divadelní hry.

Film o jedné běžné italské rodině, její povaze, temperamentu a tradicích je nahlížen očima mladíka Angela. Žije s rodiči, sestrou a tetou poklidný život až do chvíle, když se rozhodne odstěhovat z domu, bez toho, aniž by se oženil a založil si rodinu tak, jak se na slušného Itala sluší a patří. Zděšení rodiče přímo freneticky odmítají toto znesvěcení tradice a ani skutečnost, že jejich syn sdílí byt s přítelem s dětství Ninem, který je dlouholetým rodinným přítelem s pověstí respektovaného policisty, je neuspokojí. Ale to se Angelo rozhodne již svou jinakost neskrývat. Odhalení je fatální… ale rodiny obou mladíků  "mimo normál" vytáhnou do boje.

Vyprávění začínající idylou sedmdesátých a osmdesátých let s charakteristickou náladou a barevností (kameraman Serge Landouceur) s intenzivními vzpomínkami na tetu Jolantu, kterou touha po přirozeném volném tradicemi nesvázaném životě, přímo usoužila k smrti. Líčení skutečnosti se ve filmu prolíná s epizodami zamýšlených Angelových scénářů, neboť on nejenom bezostyšně odešel od rodičů, je gay, ale chce se živit něčím tak pofiderním, jako je psaní scénářů.

Kromě nadsázky, snahy se ponořit do psychologie postav, je tady stěžejní zachycení rozporu mezi cítěním jednotlivců a zažitými společenskými normami. A to je problém mezinárodní. Právě o nadnárodnosti lidské pospolitosti a toleranci je tento film. I když žánrově lehký, přesto v mnohém objevný: národní povahu si přes všechno působení nového prostředí neseme sebou a je živá i přes mnoho generací.

Např. temperamentní a vášnivá italská dívka je zde vidět v tradičním filmovém klišé Ameriky – každý týden v jiném psychiatrickém křesle - přes všechno touží po pravé italské rodině. Nebo zachycení tradičního řešení problémů v italských rodinách – kravál – tj. pověstná Itálie – nebo hledání pomoci u církve. Jedna z nejzdařilejších scén je ta, kde všichni rodinní příslušníci ve snaze vyznat se z přečinu vůči rodině, se sejdou v jedné zpovědnici, kterou jim přepustil za úplatek rodinný přítel –kněz.

LUKE KIRBY jako Angelo, jeho rodiče - italští emigranti GINETTE RENO a PAUL SORVINO, jeho patner Nino (PETER MILLER) i všichni další herečtí protagonisté vytvořili plnokrevné sympatické lidičky, kterým držíte pěsti. I když vztah Angela a Nina zkrachoval, závěr končí optimisticky, ale s tradiční chilli paprikou navrch: Poučení pyšní rodiče kráčejí mezi krajany ruku v ruce se synem gayem a jeho novým přítelem. Komentář kolemzdravících je příznačný: Ten Angelo si mohl najít alespoň slušného italského kluka!

Zajímavou složkou filmu je hudební a latentně přítomný intenzivní rytmus filmu ve stylu mamba, odtamtud i název filmu. O veliké muzikalitě Italů se všeobecně ví, a tak i do filmu byli přizváni kanadští umělci italského původu, kteří jsou slavní svou přirozenou hudebností: v roli otce se představil Paul Sorvino, který má své obdivovatele nejen v řadě filmových fanoušků (hrál ve více než 80  filmech, včetně Shakespearova Romea a Julie či Dicka Tracyho - po boku Madonny, s Tomem Cruisem v populární Firmě a s Anthony Hopkinsem v Nixonovi),  ale i mezi milovníky hudby. Svůj dokonalý tenor představil kromě jiného i na vystoupeních v newyorské Metropolitní opeře. Nahrál tři vlastní CD tituly. Jeho manželku – skvělou kreaci typické milující mammy matrony – vytvořila kanadská zpěvačka Ginette Reno.                                                                                            

     
Reklama