Ester Janečková se do většího povědomí veřejnosti dostala ve chvíli, kdy se stala tou, která přišla do Pošty pro tebe po Báře Kodetové. Většina lidí v České republice si stále těžko zvyká na novinky. A třeba právě proto Vám může být Ester Janečková nesympatická a můžete si o ní myslet, že se neumí vcítit do druhých. Já jsem ji poznala jako sympatickou ženu, která miluje svoji rodinu a především práci, kterou dělá.    

 

Ester Janečková (33)

  • vdaná, manžel Zdeněk (chirurg)
  • 2 děti: Krištof (9) a Cyril (6)
  • vystudovala střední zdravotnickou školu, DAMU
  • půl roku byla v Anglii jako au-pair
  • členka divadla Miriam v Praze
  • čtyři roky se zabývala úpravami dialogů českého znění televizních seriálů a filmů
  • moderovala kulturní magazín ČRo "Spektrum"
  • pořady, které moderuje: Za zdí (působí také autorsky), Sama doma, Pošta pro tebe, Politikon (již zrušený)

  

Jak jste se dostala ze zdravotní školy až ke studiu na DAMU?

 

Po střední škole jsem se hlásila na režii a dramaturgii na DAMU. Ale nepřijali mě. Proto jsem se rozhodla odjet do Anglie jako au-pair. Po půl roce jsem se vrátila a již se na DAMU dostala. Ve třetím ročníku jsem přešla na herectví, kterému se okrajově věnuji dodnes.

 

Pomohly Vám zkušenosti z Anglie při výchově Vašich synů?

 

Anglie pro mě byla spíše odstrašující příklad toho, jak své děti nevychovávat. Angličané své potomky dost často rozmazlují, a to já jsem rozhodně nechtěla. Největší zkušenost s výchovou jsem nejspíš získala díky své sestře. Je o jedenáct let starší a má osm dětí. Trávila jsem u nich každé prázdniny, a to byla opravdu dobrá praxe.

 

Rozhodla byste se někdy Vy sama pro au-pair?

 

Nejspíš ne. Mám ráda své soukromí, když přijdu z práce domů. Nechtěla bych, aby tam byl někdo cizí. Pokud s manželem časově nestíháme, hodně nám pomáhá moje maminka. Ve chvíli, kdy s ní děti tráví čas, jsem klidná. Vím, že jsou v dobrých rukou. Myslím si ale, že české dívky, které odjedou do zahraničí pracovat jako au-pair, mnohem rychleji dospějí. Jsou odkázány samy na sebe a nemohou se spolehnout na pomoc od někoho jiného.  

 

Co Váš manžel? Pomáhá Vám doma?

 

Máme poslední dobou stále méně času. Manžel pracuje jako chirurg a chodí ze zaměstnání hodně pozdě. Jakmile je však doma, dětem se věnuje co nejvíc. S kluky ho to opravdu baví a stále se pro ně snaží něco vymýšlet. Někdy je těžké skloubit naše společné volno. Ale snažíme se o to, aby vše probíhalo normálně a kluci neměli pocit, že je zanedbáváme.

 

Dalo by se tedy mluvit o tom, že máte málo volného času?

 

Myslím si, že ženy, které pracují například v bance a přicházejí domů v šest hodin večer, to mají o hodně těžší. Já si můžu svůj program mnohem lépe rozvrhnout a přizpůsobit jej potřebám rodiny. Kluci si sice občas postěžují a já z toho, asi jako každá máma, mám někdy výčitky. Ale myslím si, že jsou oba dostatečně staří, aby to pochopili, jak je práce důležitá.

 

Jak se Vy a Vaše rodina vyrovnáváte s popularitou?

 

Zatím to není tak hrozné. Nezažívám situace, že bych šla po ulici a někdo mě neustále oslovoval. Teprve nedávno mě v obchodě obestoupila skupinka asi třiceti školáků. Chtěli podpis nejen pro sebe, ale pro celou rodinu. Trochu mě to zaskočilo, ale také udělalo radost. Manžel se s mojí postupně narůstající popularitou teprve sžívá. Přeje mi to, ale není to pro něj jednoduché. Trochu mužské ješitnosti se objeví ve chvíli, kdy si uvědomí, že se nelíčím a neoblékám hezky jen pro něj, ale i pro ostatní.

 

 

Chodí Vám dopisy od fanoušků?

 

Překvapivě mi poslední dobou chodí stále více dopisů od mužů. Jedná se většinou o starší generaci. Od žen, které sledují Poštu pro tebe či Sama doma, většinou přicházejí e-maily.

 

Pošta pro tebe se snaží zprostředkovat setkání lidí, kteří si potřebují něco důležitého sdělit a neměli k tomu doposud možnost. Svěřují se v dopisech lidé i Vám, jako moderátorce pořadu?

 

Mám pocit, že se stále více v dopisech mně adresovaných objevuje osobní rovina. Lidé se potřebují vyzpovídat, svěřit se. Na Slovensku, kde se Pošta pro tebe vysílá už dva a půl roku, se moderátorka Katarína Brychtová stala jakousi poradkyní, které lidi píší a volají. Osobně si ale myslím, že by to nemělo překročit určité rozumné meze.  
 

Daří se Vám udržet si vůči příběhům určitý odstup?

 

Snažím se během moderování příběhům nepropadnout. Zajímají mě osudy lidí, kteří k nám do pořadu přicházejí. Jejich osudy znám již delší dobu před vysíláním, s některými lidmi se i osobně sejdu. Už na střední škole mě bavilo vyslechnout si osudy jiných a snažit se jim nějak pomoci. V Poště pro tebe se občas stane, že mě něco dojme. Musím si ale stále uvědomovat, že pořad vedu a nemůžu jej celý probrečet jako želva.

 

Co Vás na moderování nejvíce baví?

 

Cítím se v něm svobodněji než v herectví, kde mi chybí určitá spontánnost. Jsem také svým způsobem exhibicionistka. Když jsem pracovala v rozhlase, vždy jsem trpěla velkou trémou. Nemohla jsem si totiž pomoci gesty, mimikou. To mi opravdu scházelo. Každé přeřeknutí zde bylo výrazné. V televizi má člověk mnohem více výrazových prostředků a když něco řekne, může to mít řadu významů. To je to, co mě na tom baví.

 

Napsala byste Vy sama do Pošty pro tebe?

 

Nejspíš bych tento způsob zvolila v případě poděkování či ke zprostředkování setkání humornějšího rázu. Sice jsem se do takové situace ještě nedostala,.ale většinou ve chvíli, kdy nějaký problém mám, se ho snažím řešit hned. Jsem ve znamení střelce a nemám proto trpělivost napsat dopis a měsíc čekat, až se s dotyčným člověkem setkám. Raději to udělám hned. Vím však, že existují lidé, kteří nemají jinou možnost, než hledat pomoc u Pošty pro tebe. Chybí jim například odvaha někoho oslovit přímo či nevědí, jak se k dotyčnému dostat.

 

Chtěla byste, aby Vám manžel tímto způsobem vyznal lásku?

 

Hodně bych se divila, kdyby se k tomu rozhodl. Znám ho, nebyl by to jeho styl. Možná ale kdybychom spolu chodili například rok či dva a on chtěl tímto udělat velký krok, hodně by mě to dojalo. V případě, že by slova „miluji tě“ uměl říct jen před kamerami, a ne v soukromí, asi bych se nad tím pozastavila.

 

Jsou příběhy, které v Poště pro tebe odmítáte?

 

Chodí hodně dopisů a my z nich musíme vybírat. Bohužel se stane, že některé příběhy odmítnout opravdu musíme. Většinou jsou to ty, které se neustále opakují. To se často stává v případě vyznání lásky po mnoha letech.

 

Proč zůstáváte stále věrná pořadu Sama doma?

 

Je to jiný druh práce než Pošta pro tebe. Sama doma je pořad, který je především uvolněný a klidný, navíc je vysílaný na živo. A to je pro mě možná to nejvíc motivující. Takové situace, kdy nevím, co se stane. Můžu říct něco špatného a už to nepůjde vzít zpět. Už odmala jsem dělala věci na poslední chvíli, kdy už to opravdu „hořelo“. Donutí mě to vždy k lepší výkonům.

 

 

Co děláte, když zrovna nemoderujete?

 

Jsem stálou členkou maličkého divadla Miriam v Praze a hraji v několika jeho představeních. Snažím se chodit cvičit. Myslím si,  že ve chvíli, kdy jste vidět na obrazovce, je důležité starat se o svoji postavu. Občas navštívím i internetové ženské servery, mimo jiné také Ženu-in. Hledám si recepty nebo čtu články o hubnutí. Bohužel, jenom čtu. Nemám totiž příliš silnou vůli držet diety.

 

Chodíte ve svém volnu do divadla?

 

Musím se přiznat, že do divadla bych opravdu ráda chodila. Ale ve chvíli, kdy spoustu času strávím v práci, jsem potom raději doma s rodinou. Neláká mě už příliš si někam vyjít. Občas si také ještě beru práci domů. Nejlépe se cítím, když si občas s manželem otevřeme láhev vína, k tomu uzobáváme něco dobrého a povídáme si.

 

Zvažovala byste pracovní nabídku od jiné televize?

 

Zatím mě nenapadá konkurent Pošty pro tebe, který by mě lákal víc. Doufám, že budu moct zůstat České televizi věrná. Ale nikdo neví, co bude v budoucnosti. Řada pořadů se v této době ruší a člověk si nemůže být ničím jistý. Uvidíme…

  

Reklama