Změny v občanském zákoníku zasáhnou také do sousedských vztahů. S právničkou Dagmar Raupachovou jsme probírali, jak to bude s ovocem, které roste na sousedově stromě.

O změnách v Občanském zákoníku, které nastanou v roce 2014, jsme se bavili s právničkou Dagmar Raupachovou. Zaměřili jsme se hlavně na problematiku „sousedského ovoce“.

JUDr. Raupachová radí...

Dagmar RaupachováSousedské vztahy jsou mnohdy velmi komplikované. Sousedy si běžně vybírat nemůžeme, a tak se stává, že tak úplně neodpovídají našim představám. Je potřeba si uvědomit, co budu tolerovat, co už ne, a co na to zákon. Ten se nám nyní mění (od roku 2014). Osobně se domnívám, že právě v sousedských vztazích nemají být prováděny změny překotně, ale s ohledem na to, co mají lidé už zažité. Pokud ke změnám dochází, potom tak, aby to občanům život zjednodušilo, zlepšilo a nikoliv naopak. Ale nepředcházejme, uvidíme, co přinese budoucí praxe.

V čem se změní vlastnické nároky k ovoci, které spadne přes plot k sousedovi? Jak jsem pochopil, bude to fungovat obráceně, než je tomu doposud, tedy, že spadlé ovoce nebude mé, ale souseda, který vlastní strom...
To jste opravdu špatně pochopil. Ovoce, které spadne ze stromu souseda na váš pozemek, je vaše. Tedy spadané ovoce můžete bez obav sbírat. Ovoce, které je ale ještě na větvi sousedova stromu, česat rozhodně nesmíte. To je sousedovo.

Takže budu muset souseda pustit na svůj pozemek, aby si ovoce otrhal?
Pokud vás soused požádá, musíte ho pustit na váš pozemek, aby si mohl očesat plody svého stromu, na které jinak nedosáhne.

A co když sousedovo padající ovoce poškodí něco na mém pozemku (třeba rozbije skleník) - bude na něj pohlíženo jako na moje, ježto dopadlo na můj pozemek, nebo jak?
Pokud prokazatelně padající ovoce ze stromu souseda poškodilo například váš skleník, potom je povinen soused tuto škodu nahradit.

Může mě soused žalovat, když se k jeho ovoci budu chovat jako ke svému, respektive mám například na pozemku zvěř, která ovoce konzumuje, a nemohu jí v tom vždy zabránit.
Pokud zvíře okouše či jinak znehodnotí ovoce visící ještě na stromě, způsobíte tak vašemu sousedovi škodu, kterou mu, pokud on na tom bude trvat, musíte nahradit. Zákonná úprava ale může - řečeno s úsměvem - svádět k tomu, že zatřepu větví, ovoce spadne na zem a během okamžiku tak změní majitele, respektive bude už moje.

A jak se bude takový případ řešit, když mě u toho soused „načapá“?
Určitě všichni cítíme, že v těchto případech bude prokazování velmi složité...

Moje rada na závěr: Snažte se vycházet se sousedy pokud možno po dobrém, jinak z toho bude válka, která bude stát hodně sil obě strany. Pokud to ale jinak nepůjde, po zákonu sáhněte, a potom už si nenechte nic líbit. Přeji jen samé dobré sousedy.

Dagmar Raupachová

Kam dál?

Reklama