Jak se bránit chřipce a nachlazení? Na jaké vitamíny bychom neměli zapomenout? Na otázky nám odpověděl MUDr. Karel Metyš, za jeho odpovědi mu děkujeme.

Chřipka doslova „řádí“, jak se jí bránit a případně jak se jí co nejrychleji zbavit?
Vyležet dostatečně dlouho v posteli alespoň tři dny, vypotit, dopřát si vitamíny. Výborně se hodí i nápoje z rozmixovaného ovoce a zeleniny, ovocné a zeleninové smoothie. Ovšem nemusí se jednat pouze o chřipku. Příznaky podobné chřipce způsobují i jiné viry, které napadají sliznici dýchacích cest. Průběh takových viróz je většinou lehčí než při samotné chřipce. Ta je typická různě velkou bolestí kloubů a svalů. Mnohdy se těmito příznaky začne ohlašovat. Každý má nějaký názor na očkování proti chřipce. Faktem je, že podle různých zjištění je nemocnost jednotlivců s očkováním obecně nižší ve srovnání s jednotlivci bez očkování.

vitamins

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Jaká je prevence před virózami, chřipkou a nachlazením? Jaký význam v prevenci má vitamín C?
Vitamín C je vitamín s celou řadou funkcí, mezi jinými i posílení imunitního systému.

Je dobré brát vitamínové doplňky jako prevenci již s nástupem podzimu nebo stačí je začít brát v rizikovém období - například v začátku chřipkové epidemie?
Ano, v tomto případě jsou vhodné právě bakteriální lyzáty, o kterých jsem se již zmínil. Můžeme je užívat před začátkem sezóny, ale svůj význam mají také ve stavu, kdy nás tzv. „něco leze“ a i v období, kdy probíhá rekonvalescence našeho těla po překonané infekci. Vitamíny, především C, D a E je vhodné doplnit ve formě multivitaminových přípravků.

Které vitamíny či složky posilují imunitu - na co bychom měli brát důraz, když si vybíráme v lékárně „multivitaminy“ či jiné vícesložkové přípravky? Přece jen jich je v nabídce mnoho a lékárnice občas něco přednostně doporučí se slovy „To si tady lidé hodně chválí“.
Obecně multivitamínové přípravky s bohatým zastoupením vitamínů, minerálů a stopových prvků. Pro to, abychom snadněji překonali období, pro které je typický zvýšený výskyt infekcí dýchacích cest, je vhodné doplnit široké spektrum vitamínů a minerálů. Kromě již zmíněných vitamínů C, D, E, případně vitamíny ze skupiny B, jsou to také vápník, zinek, selen.

Naše zajímavé články:

Reklama