618cdb9aece3eobrazek.pngZdroj: Villa Lana

Tato památkově chráněná budova je umístěna v rezidenční čtvrti Bubeneč v Praze 6. Byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Vila se nachází v místě bývalé hlavní cesty „lepší pražské společnosti“ do jejího hlavního rekreačního areálu, do Stromovky. Budova je zvenčí zdobená freskami, které podle kartonů Josefa Mánesa zpracoval Viktor Barvitius, jenž se také podílel na freskové výzdobě interiéru.

618cef6ece88bobrazek.pngKdo byl Vojtěch Lanna?

Svobodný pán Vojtěch Lanna mladší (29. května 1836, Čtyři Dvory – 31. prosince 1909, Merano), byl český průmyslník, obchodník, stavitel a poslanec Panské sněmovny Říšské rady. Pocházel z podnikatelského rodu Lannů, který v první polovině 19. století výrazně zbohatl především díky lodní dopravě po Vltavě a Labi. V roce 1866 převzal po otci řízení rodinné firmy, se kterou výrazně přispěl k budování české sítě železnic. Byl také sběratelem a mecenášem umění a spouluzakladatelem Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.
Zdroj: Wikipedia
Zdroj foto: Karel Václav Klíč, Public domain, via Wikimedia Commons

618cdd493ce1dobrazek.png618cdd51d183eobrazek.pngZdroj: Villa Lana

V přízemí vily se nachází vstupní hala s recepcí a dva společenské sály s bohatou nástěnnou obrazovou malbou. Menší sál (původně kulečníkový) s kapacitou max. 18 míst je ideální k pořádání slavnostních obědů či večeří. Větší společenský sál s možností venkovní terasy je vhodný k pořádání konferencí, seminářů, svatebním či rodinným oslavám.
V 1. patře historické budovy je možno použít salónek s krásnou terasou a výhledem do udržované zahrady vily.

618cdd88d84bfobrazek.pngZdroj: Villa Lana

Nově otevřená a zrestaurovaná věž s vyhlídkou nabízí úchvatný výhled nejen do blízkého okolí vily Lanna, ale třeba i na ZOO nebo na Trojský zámek s přilehlými vinicemi. Stálá expozice slavného grafika Oldřicha Kulhánka slouží ke zpříjemnění volných chvil. Zrekonstruovaná zahrada s několika lavičkami a altánkem vybízí k příjemnému posezení či procházkám v kteroukoliv roční dobu. Samozřejmostí je bezpečné parkování v areálu vily Lanna.
 
Zdroj infromací: www.vila-lanna.cz/cs/, tiskové materiály, Wikipedia

Reklama