Pouze jednou za dva roky se může každý zdravotně pojištěný člověk naprosto ZDARMA dozvědět, jak na tom je z hlediska nejčastějších civilizačních onemocnění, a to díky preventivním prohlídkám u praktického lékaře. Přesto plné tři čtvrtiny občanů tuto možnost nevyužívají. I na tuto skutečnost upozorňuje v České republice kampaň u příležitosti Světového dne ledvin, která navíc dnes, 12. března 2015 nabízí bezplatné konzultace přímo v nefrologických ambulancích.

Je známo, že mnoho nemocí může probíhat skrytě, a pacient vůbec netuší, že jimi trpí. To platí u většiny civilizačních onemocnění, jakými jsou například cukrovka, nádorová onemocnění, ateroskleróza nebo chronické onemocnění ledvin.“Často se stává, že se pacient až u nás dozví, že jeho ledviny selhávají a že bude muset chodit na dialýzu,“ upozorňuje MUDr. Petr Táborský, nefrolog a primář dialyzačního střediska NephroCare v Praze Krči, a dodává: „Je to velká škoda, protože když pacient přijde včas, dá se často průběh onemocnění zpomalit a získat tak čas na kvalitní přípravu na dialýzu nebo transplantaci ledviny.“

Každý rok v březnu upozorňují nefrologové z celého světa u příležitosti Světového dne ledvin (World Kidney Day) na to, že počet ledvinných onemocnění prudce stoupá. Může za to náš způsob života, který civilizačním nemocem nahrává. Nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka jsou rizikovými faktory chronického onemocnění ledvin. Preventivní prohlídka u praktického lékaře všechny tyto „zabijáky“ včas odhalí.

Seznam nefrologických ambulancí a dialyzačních středisek, kam mohou lidé starší 60 let přijít 12. 3. 2015 na konzultaci s nefrologem, najdete na www.wkd2015.cz nebo na www.nephrocare.cz.

Reklama