Dotaci v této výši získalo Planetárium Praha od Magistrátu hlavního města Prahy. Peníze poslouží na modernizaci promítacího systému. Technologie tohoto systému funguje v Praze už od roku 2009 a pro nynější účely je zastaralá. Zároveň kvalita obrazu na promítací kupoli je snížena kvůli staré projekční ploše kupole.

p1.jpg

LED Dome technologie
Starý systém bude nahrazen novou LED Dome technologií, která má mít životnost 25 let. Na kupoli budou umístěny desítky milionů diod, které umožní vytvoření špičkového obrazu a kontrastu. „Tento systém umožní promítat s kontrastem a kvalitou, které jsou u klasických projekčních systémů nedosažitelné. Součástí investice je samozřejmě i nová vzduchotechnika, umožňující rekuperaci odpadního tepla, vybavení sálu, který bude mít rozšířený počet míst,“ řekl Jakub Rozehnal, ředitel pražského Planetária.

Modernizace kupole planetária ještě více pozdvihne jeho unikátnost, jelikož nyní bude disponovat nejmodernějším promítacím zařízením – novou technologií LED Dome. Ta patří mezi jedny z nejmodernějších technologií na světě a díky tomu se pražské planetárium stane největší planetárium s touto technologií na světě. Podobnou technologií nyní disponují pouze planetária v Dubaji a Ósace. Mají ale menší kupoli než pražské planetárium, tudíž užívat status toho největšího na světě z touto LED Dome technologií, bude patřit pražskému.

Ačkoliv bude kupole hlavním bodem rekonstrukce, která by měla podle odhadů probíhat od dubna 2023 do jara 2024, nebude to jediná část planetária, která bude modernizována. Rekonstrukce by měla zasáhnout také celý sál či vzduchotechniku a rozvody.

Částečné uzavření Planetária
Rekonstrukce by však neměla uzavřít planetárium pro návštěvníky úplně. Návštěvníkům by měla zůstat možnost alespoň částečného využití prostor. Plánuje se, že výstava a obchod se suvenýry zůstanou otevřeny, dále by také neměly být omezeny některé aktivity, například workshopy a simulatorium.

A co takové simulatorium nabízí? Jde o místo zábavy a oddechu v podzemí planetária, ve kterém se snadno ztratíte v prostoru i čase. Prostor simulatoria návštěvníkům nabízí 4 simulátory: Atlantis, L-39, Eagle a Rover, relaxační zónu s projekcí, můžete se projít efektním světelným tunelem či shlédnout galerii podsvícených obrazů mlhovin.

Planetárium v pražské Stromovce je největším planetáriem v České republice a nezanedbatelné místo si drží také mezi největšími planetárii na světě. Planetárium je součástí platformy Planetum, kam patří také například Hvězdárna Ďáblice nebo Štefánikova hvězdárna na Petříně. Tím nejzajímavějším, co nabízí hvězdárny, jsou bezpochyby veřejná pozorování denní i noční oblohy velkými dalekohledy, která probíhají za jasného počasí po celý rok.

p2.jpg

Planetum
Štefánikova hvězdárna, Hvězdárna Ďáblice a Planetárium Praha – tři subjekty, které jsou součástí jediné platformy jménem Planetum, která nabízí chytrou vesmírnou zábavu – sledování planet, hvězd, Slunce, Měsíce a vesmírných objektů, návštěvu výstav, komentovaných prohlídek a filmů, interakci s vesmírem prostřednictvím různých 4D simulátorů, na kterých se návštěvníci mohou plně vžít do kůže astronauta či astronoma. Kopule pražského planetária s průměrem 23,5 metru je největší promítací plochou v ČR a patří k největším planetáriím na světě. Projekci oblohy a unikátní prostorové zobrazení vesmíru lze sledovat v digitálním planetáriu v rozlišení 8 K za každého počasí. Filmy pro děti i dospělé jsou proto neobyčejným zážitkem.

Více inspirace najdete na stránkách www.planetum.cz