Zatímco kolegové objevují během svých dovolených doslova celý svět, já trávím nejraději zasloužené volno na chalupě,“ hlásá překotně rázná blondýnka jako kdyby své přiznání chtěla mít co nejrychleji za sebou. Z dalších slov se totiž dozvídáme, kolik nejapných poznámek na svou adresu si již kvůli svým chalupářským dovoleným musela na svém pracovišti vyslechnout.

Vlastně všechny své kolegy, kteří se mi - ať už do očí nebo za zády - vysmívají, chápu. Byla jsem na tom se způsobem myšlení před pár lety úplně stejně,“ přiznává mladá žena, která krátce před třicítkou objevila kouzlo chalupaření a zanevřela na každoroční harcování po světě. „Ano, jezdila jsem pravidelně k moři, viděla většinu evropských metropolí a dokonce ještě relativně nedávno uvažovala o delší cestě k protinožcům. Ale to už je minulost. S přítelem jsme si pořídili úplně náhodou, když jsme sháněli byt, starou opuštěnou chalupu se zahradou. A od té chvíle jsem doslova nevytáhla paty z domu, tedy z té naší zahrady. Každou volnou chvíli, včetně dovolených, trávíme výhradně tam,“ vypráví a celá se rozzáří, když se rozpovídá o poklidných dnech mimo civilizaci.

Přítel je prý na tom úplně stejně. Ale jako programátor na volné noze nezažívá v práci takové ponižování jako ona. „Přiznávám, že párkrát jsem si kvůli jízlivým poznámkám i pobrečela,“ krčí rameny, ale ví, že si podobné věci nesmí připouštět. Světem zmámení kolegové zkrátka nedovedou pochopit, že by se někdo dobrovolně vzdal možnosti cestování a poznávání cizích krajů.  
 
Ale já si nikde jinde tolik neodpočinula jako na naší chalupě. Je to oáza klidu, kde když nechceme, nevidíme celé dny ani živáčka,“ rozplývá se dál žena, která většinu pracovního času tráví na cestách za klienty. A přidává zábavné historky o tom, jak se z vyfintěné městské slečny s nalakovanými nehty stala náruživá zahrádkářka v teplákách, jež má téměř pořád ruce zabořené v hlíně. „Je to zážitek, když člověk vidí, jak mu skoro pod rukama roste ze semínka rostlinka,“ popisuje a oči jí září. Pak na chvíli potemní: „V práci si ze mne dělají kvůli tomu srandu,“ přiznává. Říkají jí prý DIVOŽENKA-DIVNOŽENKA a pohrdavě se vyjadřují o tom, jak z ní chalupa udělala venkovanku. „Vím, že se o mně mnohem hůře vyjadřují i za zády a vysmívají se mojí představě o ideální dovolené. Ale možná je to jen tím, že nepoznali, jaký je to božský pocit sledovat v úplném klidu po celodenní práci na zahradě západ sluníčka,“ zakončuje své povídání s úsměvem. 

Přečtěte si také:

Reklama