Mrazy posledních dní jsou pro většinu z nás hodně nepříjemné. V noci klesají teploty až k mínus třiceti a všichni se snažíme být venku co nejméně . A to máme teplé oblečení a boty. Ale co mají dělat lidé, co se ocitli na ulici?

Ať už se tam dostali svou vinou, nebo ne, je mi jich líto.  Vůbec si nedokážu představit, že bych přespávala někde v podchodu metra, ve sklepě, nebo opuštěném domě přikrytá lepenkovou krabicí. Nepřežila bych jedinou noc.

Jak to mohou vůbec vydržet?

Různé charitativní organizace jim sice pomáhají přechodným ubytováním. Ale to je jenom přes noc. Ráno se zase musí sbalit a jít bůh ví kam. Nedávno jsem poslouchala v rádiu rozhovor s lidmi, kteří jim nezištně pomáhají. Třeba přinesou oblečení, deky nebo uvaří polévku.

Mají můj obdiv. Ne všichni bezdomovci  otiž stojí o vaši účast a umí to dát nepříjemně najevo. Tuhle se jeden z nich zase hrabal v kontejnerech, a když jsem mu nabídla, že bych mu donesla svůj starý spacák, skoro se urazil. Nebudu citovat jeho vděk. Dobře, už se nevnucuji, třeba se styděl.

Jeden můj známý má zase jinou zkušenost s bezdomovcem… ale o tom se dočtete až v pondělním článku.

Zatím si můžete promyslet, co byste mi na toto poněkud delikátní téma napsaly.

  • Jak se díváte na bezdomovce? Už jste jim někdy pomohla? Jak?
  • Ocitl se na dně nějaký váš známý? Pomohla jste mu?
  • Dokážete si představit, že by se to mohlo stát vám? Na koho byste se obrátila?
  • Dáváte věci na charitu? Dala jste někdy něco konkrétní osobě?
  • Jak se stavíte k žebrákům? Dáváte jim peníze?
  • Máte nějakou zkušenost, nebo příhodu s člověkem bez domova?

Napište nám na redakce@zena-in.cz

Za příspěvek můžete získat tento kosmetický balíček, který se vám může v zimě hodit. Obsahuje tělové mléko Avon s vůní jahod, dva ochranné krémy v cestovním balení Welleda a stříbrnou tužku na oči

cena

Reklama