bi.jpg
Foto: Shutterstock

Jistě znáte rčení, že něco funguje jako hodiny. To se dá vztáhnout na ledasco, lidské tělo nevyjímaje. Podle tradiční čínské medicíny funguje lidský organismus skutečně jako pomyslné hodiny, přičemž každý orgán „ovládá“ jiný časový úsek. A co víc – je k němu přiřazená také konkrétní emoce.

Znalost orgánových hodin vám může pomoci jak na fyzické, tak na duševní úrovní. Zažíváte-li například často pocity strachu, pak je podle tradiční nauky třeba posilovat ledviny, jímž tato emoce přísluší. Podle orgánových hodin pak ledvinám odpovídá doba mezi 17. a 19. hodinou. Tou dobou tedy můžete popíjet například čaj z vrbovky, zlatobýlu nebo lichořeřišnice, což jsou posilující bylinky právě pro tento orgán.

bib.jpg
Foto: Shutterstock

5:00 - 7:00 - tlusté střevo

Jde o dvouhodinovku ideální k vyprazdňování a odstraňování toxinů z předchozího dne. Je to také ideální čas na sprchování a důkladné česání vlasů (Číňané věří, že česání vlasů pomáhá vyčistit mysl od negativních energií). Po emocionální stránce můžete právě v tento čas zažívat pocity uvíznutí na místě a vnímat potřebu opakovaně se něčemu ve svém životě bránit.

 • Tlustému střevu udělá dobře klidné ráno a dostatek času. Také teplý čaj nebo vlažná voda s citrónem a medem jsou tím, co tento orgán rozpohybuje. Obecně se doporučují nejrůznější detoxikační nápoje.

7:00 – 9:00 - žaludek

Žaludek je nejaktivnější, nastává tedy optimální čas pro snídani. Tělo je schopno i připraveno vstřebat co nejvíce živin, trávení je skvěle nastartováno. Doporučují se spíše teplá jídla; jinými slovy nikdy nezačínejte den nápojem z chladničky a studeným ovocem (to je skvělé třeba jako doplněk ovesné kaše). Po ránu je třeba organismus prohřát, proto mu nepřidělávejte zbytečnou práci tím, že jej naopak ochladíte. Mezi emoce, které se v této době dostávají na povrch, patří znechucení či zoufalství.

 • Žaludku obecně prospívají teplá jídla, po ránu především teplé nápoje. Připravte si třeba bylinný čaj s obsahem máty či meduňky.

9:00 – 11:00 - slinivka a slezina

V tomto denním úseku se uvolňují enzymy, které pomáhají trávit potravu a postupně dodávat energii po celý den. Jde o ideální čas na cvičení a práci. Naplánujte si právě na tuto dobu ty nejnáročnější úkoly, do kterých se vám obvykle nechce. Blíž budete mít k emocím typu nízké sebevědomí a obecně se může objevovat téma sebelásky.

 • Dobře vám udělá opět teplý nápoj, ideálně s přísadou skořice. Ta mimo jiné vyrovná hladinu cukru v krvi. Naopak zapomeňte na alkohol, v této době vašemu tělu zvlášť neprospívá.

11:00 - 13:00 – srdce

V této době je srdce nejaktivnější. Snaží se neúnavně pracovat na tom, aby se živiny rozproudily a napumpovaly do celého těla. To má následně dostatek energie na další činnosti. Pozor si dejte na zbytečný stres, zejména v tomto denním úseku vás může neúměrně oslabit. Nastává i čas oběda, doporučuje se lehčí a výživné jídlo, raději tepelně upravené. Ke slovu se mohou dostat emoce jako extrémní radost, nebo naopak silný smutek.  

 • V době, kdy je nejaktivnější srdce, obvykle nastává mírný útlum. Nepřetěžujte se, nesportujte; dobře vám udělá chvilka klidu při šálku čaje (výborný je v této souvislosti třeba hloh), případně krátký šlofík.

13:00 - 15:00 - tenké střevo

Tenké střevo má touto dobou nejvíc síly, je aktivní a dokončuje proces trávení dříve snědeného jídla. Zbytečně ho dál nezatěžujte a dopřejte si raději krátký půst. Vhodná bude naopak svižná procházka, běh nebo fyzické cvičení, energie těla je vysoká. Na povrch mohou snadněji než jindy vyplout pocity opuštění a zranitelnosti.

 • Plánujete-li návštěvu zubaře, právě teď je ideální čas. Vnímavost k bolesti je na nižší úrovni než v jiných částech dne.

15:00 - 17:00 - močový měchýř

Nastává čas, kdy se metabolické odpady přesouvají do filtračního systému ledvin. Fyzická výkonnost je na vrcholu, zařadit do svého denního plánu můžete i náročnější formu cvičení. Skvěle vám půjde učení, mozek je touto dobou velmi čilý. Trávicí systém těla je schopen zpracovat i těžší jídla. Z emocí se může více projevit podrážděnost a potřeba chránit své teritorium.

 • V tomto čase je dobré podpořit detoxikační procesy pitím vlažné vody nebo bylinkového čaje. Zkuste například kopřivový nebo březový čaj.

17:00 – 19:00 – ledviny

Ke slovu se dostávají ledviny, které pracují na udržení správné chemické rovnováhy. Vyhněte se náročným činnostem a dopřejte si raději klid. Dejte si večeři, ale vyhněte se tučným potravinám. Dobře vám udělá i krátká pozvolná procházka, masáž nebo pár protahovacích cviků. Na povrch se dostávají především vaše strachy.

 • Zklidněte svou mysl a vztáhněte pozornost ke svému tělu. Uvařte si čaj pro posílení ledvin, skvělou bylinkou je třeba vrbovka. Ledvinám obecně prospívají i luštěniny nebo kořenová zelenina.

19:00 - 21:00 – osrdečník a krevní oběh

Je čas cirkulace, kdy jsou živiny přenášeny do každé buňky. Zesilují účinky podávaných léků, jste citlivější a vnímavější. Bolavá místa na těle je dobré potírat hojivými mastmi, efekt bude nejvyšší. Máte-li potíže s vyjadřováním emocí, v této době to můžete pocítit silněji.

 • V tomto čase je doporučován klidový režim. Skvělé je čtení, poslech hudby, jemná masáž nebo také intimnosti s partnerem či partnerkou. Doba je vhodná i k početí potomka.

21:00 – 23:00 – trojitý ohřívač (tři ohřívače)

Čas patří tzv. trojitému ohřívači, který Číňané lokalizují do oblasti břicha. Aktivní jsou žlázy s vnitřní sekrecí (endokrinní systém), upravuje se homeostáza těla a doplňují enzymy. Čas je vhodný k přípravě na spánek, proto si už užívejte klid, nekonzumujte žádné jídlo a nepijte alkohol. Na povrch se mohou dostat pocity paranoie či zmatenosti.

 • Pomalu se připravujte na odchod do postele. Klidový režim můžete podpořit teplým čajem z kozlíku lékařského či meduňky.

23:00 - 1:00 – žlučník

Abyste se probudili s pocitem svěží energie, mělo by tělo být touto dobou už v úplném klidu. V čínské medicíně je čas mezi třiadvacátou a jednou hodinou ranní dobou regenerace, kdy jinová energie slábne a jangová naopak začíná růst. Ta vám následně pomáhá zůstat aktivní během celého dne a „chystá se“, když spíte. Během této doby se mohou objevit podvědomé pocity vzteku a zloby, často na sebe sama.

 • Míváte-li potíže se žlučníkem, případně se pravidelně v této době budíte, dopřávejte si před spaním čaj ze směsi bylin vhodných ke zklidnění žlučníku. Obecně mu prospívá hořká až velmi hořká chuť.

1:00 – 3:00 – játra

Touto dobou už je dobré spát. Z těla se uvolňují toxiny a čistí se krev. Nastává největší fyzický útlum, mozek je nejméně okysličován. Pokud se v tomto čase probouzíte, máte pravděpodobně příliš jangové energie, případně problémy s játry a zaneseným organismem. Z emocí se na povrch dostávají hněv, frustrace a vztek.

 • Pozor si dávejte při nočním cestování a řízení vozidla. Organismus je nastaven na nejnižší aktivitu, proto cestujte pouze v nejnutnějších případech.

3:00 – 5:00 plíce

Stále jde o čas, kdy by tělo mělo odpočívat a regenerovat. Čistí se plíce, proto se mohou více budit lidé trpící na problémy s dýcháním (astmatici, kuřáci). Tento orgán bývá spojován s pocity smutku, melancholie a úzkosti.

 • Pokud se touto dobou probouzíte, zkuste uklidňující (meditační) cvičení – dechová či mentální. Oprostěte se od jakýchkoli myšlenek, tělo udržujte v klidu a teple, odpočívejte.
Nejnižší aktivita konkrétního orgánu je vždy o dvanáct hodin později. Orgánové hodiny se přirozeně „rozhodí“ v době, kdy cestujete na opačný konec světa, případně během pravidelné změny času na letní či zimní. Následně trvá několik dnů až týdnů, než se vaše vnitřní hodiny opět správně naladí.

Čtěte také:

Zdroje: healthline.com/health/chinese-body-clocknirvananaturopathics.com