Staronorské nord-verg - severní cesta, dalo zemi jméno - ležela totiž v severním směru, jímž postupovali Vikingové. Ti zanechali potomkům bohaté zkušenosti o zpracování dřeva, stavbě lodí a výrobě piva. Recept je prý naučil sám bůh Odin.
Do hlavního města Oslo je dobré zavítat nejenom ze slušnosti. Je tu poloostrov muzeí a taky pověstná loď Fram, se kterou se plavil Amundsen na severní i jižní pól, a Norové jsou na ni patřičně hrdí. Je tu i
Když se vydáte na sever, zastavte se v Lillehammeru, které je známé zimní olympiádou, ale hlavně i největším norským skansenem Maihaugen. V národním parku Rondane je divoká příroda, peřeje a monumentálním údolím se dostanete až k největší kolmé stěně Evropy – Trollveggen, tedy Trolí stěně (jak jinak, když jsme v zemi trollů, je tu i Trolí cesta plná serpentin). A nezapomeňte, že jste v zemi fjordů, takže je nevynechte. V Geirangenfjorden jsou vodopády Sedmi sester, Nápadní a Naděje (takže cíl pro romantiku jako stvořený). Pyšní Norové se pyšní i tím, že mají nejdelší a nejhlubší skandinávský fjord Sognenfjorden.
Jak je to s prohibicí?
Říká se, že Norové sahají po alkoholu (podobně jako jejich vikingští předkové) jako po léku, kterým by překonali přirozený stud. Takže jsou zhruba jednou týdne společenštější než kterýkoli jiný národ našeho kontinentu. Turista při putování ulicemi Osla za sobotního večera těžko uvěří, že se nachází v zemi, kde se podle statistiky vypije nejméně alkoholu v Evropě. Neví totiž, že Norové, na rozdíl od ostatních pijanů, trpí kolektivním sklonem k vypití celé statistiky najednou.
Zákaz platí v současné době pouze na konzumování alkoholu na veřejných místech. Jeho prodej je omezen pro osoby starší 20 let a jen ve vybrané síti státních obchodů Vinmonopolet. Ty však mají omezenou otevírací dobu a řídkou síť. V běžných potravinářských obchodech lze koupit téměř bezalkoholické pivo, ovocné mošty a nápoje podobné vinnému střiku.
A pozor na další zákaz: příští rok si už v barech a restauracích nezapálíte cigaretu (zákaz začne platit až po zimě, aby Norové netrpěli ještě většími depresemi).
Živá voda
Dosti velký je podíl spotřeby alkoholu páleného doma - hjemmebrent - nebo pašovaného ze zahraničí - smuglet.
Aquavit chutná jako hašlerky s lihem, ale je mnohem lahodnější a jemnější. Vznikl omylem - před lety býval aquavit naprosto všední kořalkou, která putovala na lodích od jednoho přístavu k druhému. V roce 1852 se plavil trojstěžník Gymer at Trondhjem do Austrálie s nákladem sušených ryb. Když se loď vrátila do Norska, našli zapomenutý sud. Ta vůně a chuť! Od té doby patří k receptu, že pravý norský aquavit musí dvakrát překročit rovník ve španělském Sherry-sudu. Jméno lodi a datum cesty se označuje na sudu i na zadní straně viněty lahve.
(To není vtip - je to pravidlo, které se skutečně dodržuje!)
Dřevěné kostelíky
Říká se jim sloupové - Stabkirke. A jsou to opravdové středověké perly. Norové jich postavili v letech 1100–1350 na dva tisíce. Dodnes se těchto skvostů zachovalo 28 a jsou chráněny jako unikátní druh stavebního umění. Z hlediska výzdoby je v kostelících vidět kompromis mezi kulturou a náboženstvím pohanských kmenů a právě v té době nastupujícím křesťanstvím.
Nejstarší kostelík se nachází ve Viku a je znám pod jménem Hopperstad, největší je v Heddalu, a díky své velikosti a nádheře oltáře a křtitelnice je chráněn UNESCO.
Nejtypičtější, nejzachovalejší a asi nejkrásnější je Borgund na konci údolí Hemsedal s vyřezávaným znakem u vchodu - symbolem některého vikingského rodu, značkou, že si rodina zaplatila, aby nemusela chodit každou neděli do kostela.
POČASÍ
Laponské přísloví říká, že neexistuje něco takového jako špatné počasí, existuje jen nevhodné oblečení. Norské letní počasí je podobné našemu, teploty jsou v průměru o několik stupňů nižší než u nás, na západním pobřeží a návětrných stranách hor více a častěji prší. V zimě bývají vyšší mrazy ve vnitrozemí.
JÍDLO
Norové sami o sobě žertem tvrdí, že v Norsku se jí pouze sekaná masa. Snídaně se běžně sestává z chleba, marmelády a některého z typicky norských sýrů, např. geitost - hnědý kozí sýr. Nejtypičtějším norským jídlem jsou rybí karbanátky (fiskeboller nebo fiskekaker) a sekaná s kyselým zelím.
Protože ceny piva jsou v Norsku nejvyšší na světě, stává se často, že musí stačit pro večerní posezení jediná sklenice.
Pozor! Na hranicích jsou přísné kontroly dovozu alkoholu (povoleny jsou jen dva litry piva, dva litry vína (na osobu starší 18 let) nebo litr lihovin (je-li vám nad dvacet let!)
Nový komentář
Komentáře
Letos jsem v Norsku byla, ta prohibice mi tam nevadila, protože piji jen příležitostně, Norsko mi učarovalo. Fjordy, hory, vodopády, jezera...prostě sen.
gerda: a nemyslis, ze je to cela jedna velka bublina ? podobne se lovci chovaji k milionum zvirat, akorat ze tuleni mladat jsou takova milounka, hebounka a proto je pro ekology daleko snazsi propagovat zrudne chovani lovcu...i kdyby je "jen" strileli a nekonalo se zadne dobijeni, tak budou ekologove rvat...prestoze to ohrozuje ekologickou rovnovahu
...nemam k ekologickym aktivistum pozitivni vztah, vybiraji si jen to, co se jim hodi
a blokuji plno dulezitych veci viz obchvaty mest apod
*Kotě*: za vsim hledej penize.. just simple :(
zn0uz4: OK, tak mají provádět odlov specializovaní myslivci nebo tuleňáři nebo jak se jim říká, a ne si zvát turisty z Německa, aby si vraždili tuleňátka pro zábavu. To je fakt zrůdné.
gerda: pokud se jim opravdu premnozili.. tak narusi celou tu rovnovahu - viz klokani nebo kralici v australii...
je to hnusný, střílet mláďata a vůbec zvířata jen tak - pro zábavu. A ještě horší je, když je kvůli kožišině utloukají klacky, já nevím, proč si říkáme civilizace...
Gerdě - vykládají v rádiu, že si ty tulení mláďata nestačí odstřílet sami, proto že zvou na ten odstřel - kvůli regulaci. Je to příšerný, příšerný!
naše dcera byla letos v létě v Norsku a byla unesena krajinou a fjordy, ale pro nás je tam pořád ještě dost draho. Byli tam chytat ryby, dokonce dovezli v mrazícím boxu různé tresky, jsou moc výborné. Zvláštní jsou domy, které jsou jakoby vybudované v zemi, jsou porostlé trávou, zřejmě kvůli špatnému počasí.
a teď mě ti Noři dost naštvali. Právě jsem si přečetla na Idnes, že norská vláda povoluje odstřel tuleních mláďat pro turisty, počítají prý především se zájmem "turistů" z Německa. Co na to říct - hanba jim! Kdo tohle pokládá za zábavu a relaxaci, nezaslouží si jméno člověk.
gerda: Nevadí... Ty nepíšeš článek
nemusíš si to ověřovat
Dewey-Dell: Vážně jsem to spletla? No, a tak tady machruju:))) Je to pravda, Ditta, dcera člověka byla Dánka.
Ach jo, takovejch chyb...
Amundsen (na severní pól letěl vzducholodí), "nord vegen" když už se to musí vysvětlovat, Vikingové pluli různými světovými směry ale ZE severu, že... Přídavné jméno je vikinský... A já už radši mlčím...
gerda: A Nexø byl Dán...
medved: přesně, líp bych to nenapsala.
norsko je krasna zeme a nechapu, proc se pulka clanku venuje alkoholu, jak se pije, nepije, jaka je prohibice, co stoji apod...ja nevim jak vy, ale ja na dovolenou nejezdim chlastat
a nudnost nebo nenudnost zeme se snad nemeri litry vypiteho alkoholu...navstevniku ani obyvatel
řekla bych, že tohle se mi líbí víc
http://www.zzz.cz/cesty/index.php/1101
teda, čekala bych trošku víc, Norsko si to bez pochyby zaslouží. Čistota, krásná příroda, málo lidí...pro mě ještě E.H. Grieg a M.A. Nexö.
nechcu do toho kecat.. ale Kon-Tiki byl vor z _balzy_ ... papyrovy vor (spis lod) byl az RA (o 12 let mladsi nez Kon-Tiki)...
a navic.. Fram nebyla Amundsenova lod.. ale Nansena, ktery ji nechal postavit, a taky se s ni na severni plavil (1893-1896) hned rok po jejim spusteni na vodu (1892)... Amundsen se s ni plavil na jizni pol az v 1910-1912 ...
zajimavy, jak lidi vidi jen nekoho :(
*Kotě*:
Natalie: "Vubec to tak neni. Sice se tu stale traduje vikendove piti, ale pije se i pres tyden"
No teď jsi mě teda dostala. Takže v Norsku je veselo, neboť už se začalo chlastat i ve všední dny? Sláva!