Dostal jsem jako dárek knihu Nepřítel, nebo spojenec a jsem jí nadšený. Nejde o žádný válečný román, ale o princip pěstování přírodním způsobem, kdy se dohromady pěstují rostlinky, které si navzájem prospívají...

Mám prvním rokem vlastní zahradu. Je velká, a tak jsem logicky uvažoval o tom, jakým způsobem ji zužitkovat. Klasické pěstování mi ale trochu připadá jako znásilňování přírody, takže mě nadchla knížka Nepřítel, nebo spojenec, která se věnuje pěstování „s rozumem“.

V knížce jsem si pečlivě nastudoval, které rostlinky si vzájemně prospívají, a které naopak škodí. Těch hledisek je mnoho, jde o látky, které vypouští do půdy, o to, jak odhánějí či lákají škůdce a hmyz, o to, jak si (ne)prospívají stínem, o to, jak si poskytují navzájem podporu pro popínání... atd... atd...

Jsme teď v horách, tak tu mám čas trochu posunutý. Když jsem přijel posledně na poradu do Prahy, koukal jsem, jak už kvetou pampelišky, a u nás byly teprve bledule. A tak teprve klíčím a do půdy zaseji až někdy po tomto týdnu, kdy má být chladno. (Trochu jsem to porušil a rozhodl se vypěstovat ultraodolná rajčata, ta už jsou v zemi.)

Klíčkům se moc daří. Ty obrovské jsou fazole...

fazole

…snad do příštího týdne nevyšplhají až ke stropu.

Hezky také naklíčily kedlubny...

kedlubny

...a dýně. Ty se mi vážně moc líbí....

dýně

Bohužel bylinkám, které jsem také nechal naklíčit, se daří tak z poloviny. Mateřídouška klíčí perfektně, levandule vůbec. Na vatičce se nedaří cibuli, ale v substrátu je jí hezky. No, člověk prostě zjišťuje a zjišťuje.

Moc se těším, jak to všechno chaoticky na záhonek vysázím a budu pozorovat, která rostlinka které nejvíc prospívá!

Také mě baví vyprávět sousedům o tom, co jsem k čemu zasel a na jak velkou, vlastně spíš malou plochu to plánuju. Vždycky se chytají za hlavu.

FOTOTÉMA 9. 5. 2013: Vaše pěstitelské úspěchy

jezirkaPošlete mi pár fotek (maximálně 5, aby se to dalo během editace zpracovat) vašich letošních prvních pěstitelských úspěchů.

  • Už máte saláty?
  • Už vám klíčí mrkev?
  • Rychlíte ve skleníku?

Otázek by bylo... Prostě se pochlubte! K fotkám připište i krátký text, který bude vysvětlovat, co je na nich k vidění a jak jste tohoto úspěchu dosáhly.

Své příspěvky posílejte nejpozději ve čtvrtek 9.5.2013 na e-mailovou adresu redakce.

Jedna z přispěvatelek od nás získá krásnou knížku Jezírka krok za krokem za nakladatelství Knižní klub.

Reklama