Dostal jsem jako dárek knihu Nepřítel, nebo spojenec a jsem jí nadšený. Nejde o žádný válečný román, ale o princip pěstování přírodním způsobem, kdy se dohromady pěstují rostlinky, které si navzájem prospívají...
Mám prvním rokem vlastní zahradu. Je velká, a tak jsem logicky uvažoval o tom, jakým způsobem ji zužitkovat. Klasické pěstování mi ale trochu připadá jako znásilňování přírody, takže mě nadchla knížka Nepřítel, nebo spojenec, která se věnuje pěstování „s rozumem“.
V knížce jsem si pečlivě nastudoval, které rostlinky si vzájemně prospívají, a které naopak škodí. Těch hledisek je mnoho, jde o látky, které vypouští do půdy, o to, jak odhánějí či lákají škůdce a hmyz, o to, jak si (ne)prospívají stínem, o to, jak si poskytují navzájem podporu pro popínání... atd... atd...
Jsme teď v horách, tak tu mám čas trochu posunutý. Když jsem přijel posledně na poradu do Prahy, koukal jsem, jak už kvetou pampelišky, a u nás byly teprve bledule. A tak teprve klíčím a do půdy zaseji až někdy po tomto týdnu, kdy má být chladno. (Trochu jsem to porušil a rozhodl se vypěstovat ultraodolná rajčata, ta už jsou v zemi.)
Klíčkům se moc daří. Ty obrovské jsou fazole...
…snad do příštího týdne nevyšplhají až ke stropu.
Hezky také naklíčily kedlubny...
...a dýně. Ty se mi vážně moc líbí....
Bohužel bylinkám, které jsem také nechal naklíčit, se daří tak z poloviny. Mateřídouška klíčí perfektně, levandule vůbec. Na vatičce se nedaří cibuli, ale v substrátu je jí hezky. No, člověk prostě zjišťuje a zjišťuje.
Moc se těším, jak to všechno chaoticky na záhonek vysázím a budu pozorovat, která rostlinka které nejvíc prospívá!
Také mě baví vyprávět sousedům o tom, co jsem k čemu zasel a na jak velkou, vlastně spíš malou plochu to plánuju. Vždycky se chytají za hlavu.
FOTOTÉMA 9. 5. 2013: Vaše pěstitelské úspěchy
Pošlete mi pár fotek (maximálně 5, aby se to dalo během editace zpracovat) vašich letošních prvních pěstitelských úspěchů.
- Už máte saláty?
- Už vám klíčí mrkev?
- Rychlíte ve skleníku?
Otázek by bylo... Prostě se pochlubte! K fotkám připište i krátký text, který bude vysvětlovat, co je na nich k vidění a jak jste tohoto úspěchu dosáhly.
Své příspěvky posílejte nejpozději ve čtvrtek 9.5.2013 na e-mailovou adresu redakce.
- Redakce@zena-in.cz
- Heslo (předmět e-mailu): PESTUJEME
Jedna z přispěvatelek od nás získá krásnou knížku Jezírka krok za krokem za nakladatelství Knižní klub.
Nový komentář
Komentáře
gerda — #5 Nám sklepem vedou trubky od topení, holt panelák. Kompoty jsem dělala, když byly děti malé. Na rybíz a borůvky zveme jednu známou rodinku s 3 dětmi, my máme děti i vnoučata daleko.
:)) :)) všechny začátky jsou těžké, ale koukám, Jakube, že se stím statečně pereš a to je hlavní, tak plno pěstitelských úspěchů a doufám, že průběžně budeš informovat a dokumentovat výsledky své práce ;)
rajčata je lepší nasévat do kelímku, např. od jogurtů. Jsou hlubší. Do každého kelímku dát tak do 1/3 dobrou zem, 1 semínko a počkat, až vyleze a začne se vytahovat. Pak dosypat zeminu až po krk rajčeti, aby nebylo nitkovité. Je s tím míň práce jak se sadbovači, vlastně dýně, okurky...aby byl silný kořenový bal, pak se to vyklopí a i se zemí se dá do záhonu.
Fazole mohly jít rovnou do země a kedlubny a dýně bych hodila na substrát. Ta vata je ošajstlich, že se urve kořínek při přesazování.
já mám moc ráda rebarboru
,ale mám dojem,že pokud tam máte chladněj jako,že jo možná je lepší si rajčata pořídit už jako sazenice
OlgaMarie — #2 jéžiš, to já bych věděla, dýňové zelí, kompot (je nejlepší do kompotové buchty), proslazovaná kandovaná...ve sklepě nerozkrojená vydrží až do jara.
ááá, zahradník novic
To chce vyzkoušet vlastníma rukama, co jo a co ne. Nechci dávat nevyžádané rady, ale podle mě je zbytečné předkličovat, co se může dát rovnou do země. Chce to jen vědět, co je choulostivé na mráz a co může třeba zůstat v zemi přes zimu. Dýně a fazole vylezou rychle, stejně jako okurky, když semínka a ty boby necháme namočené na den, dva a pak teprve zahrábneme do jamek. No, a rajčata, když by toho neměla být plantáž, je lepší koupit jako sazenice s květem. Pokud jsou podmínky drsné, nemusely by stihnout plodit. Atd....já jsem byla taky teoretik a mně hodně pomohlo 1000 dobrých rad zahrádkářům, to je kuchařka na celou zahradu včetně vinné révy (kterou vůbec neumím a ani neumím ostříhat stromky).
Jakube, také jsem si vysela bylinky a zatím teda nic moc. Těším se, až si to dám na balkon, zda se vzpamatují aspoň malinko. Mám mátu, tymián, bazalku, pažitku, petrželkua myslím, že majoránku....je toho dost. Letos to budu mít místo kytiček v truhlíkách..

Dýně? Předloni mi vyrostly 2 dvanáctikilové a pak jsem nevěděla, co s nima.
malý doplněk, neber si to prosím na sebe, ale víš co se říká? A platí to na nás na všechny
a já se toho držím 





,,čím blbější sedlák, tím větší brambory" a že to platí, jsem se už mockrát přesvědčila