6048aa44737c6obrazek.png
Foto: Shutterstock

Zuby a ústní dutinu si nečistí pravidelně pouhé 1 % dotázaných. Zbylé účastnice ankety se pak dělí do několika skupin. Ta největší (84 %) dbá na čištění zubů a dutiny ústní dvakrát denně. Jen jednou za den to zvládne 10 % účastnic ankety. A že někdy na každodenní očistu chrupu pozapomenou, k tomu se přiznalo 6 % respondentek.

Kartáček, a co dál?

Přestože odborníci varují, že samotné čištění dutiny ústní zubním kartáčkem a zubní pastou nestačí, zdaleka ne všechny čtenářky zapojené do průzkumu to berou v potaz. Mezizubní kartáčky nepoužívá 38 % dotázaných, bez dentální nitě se obejde dokonce více než polovina (54 %) respondentek.

Nejspíš za to může i neznalost faktu, že zubní kartáček vyčistí jen 25 % ústní dutiny. Ke zbylým 75 % nedočištěným místům v ústech patří kromě skrytých mezizubních ploch i ostatní sliznice dutiny ústní jako jsou dásně, jazyk a ostatní sliznice. Toho si je vědomo jen 38 % dotázaných. Pro ostatní je to nová (a pro 51 % dokonce i zajímavá) informace.

6048a993a09dfobrazek.png
Foto: Shutterstock

Ústní voda jako nedílná součást hygieny

Mnohem větší oblibě, co se pomůcek pro péči o dutinu ústní týče, se těší ústní voda. Používá ji 77 % oslovených čtenářek. Bohužel ale ne při každém čištění zubů. Každodenní součástí hygieny je pro 45 % respondentek, dalších 35 % zmiňuje použití jen tehdy, pokud si zrovna vzpomenou.

O tom, že odborníci doporučují použití ústní vody vždy jako součást čištění zubů a ústní dutiny, ví pouze polovina (51 %) dotázaných. Pro 34 % dalších čtenářek je to zajímavá informace.

Jak na správnou péči o dutinu ústní?

Nejúčinnější péče, kterou můžete svým zubům dopřát, spočívá v kombinaci tří kroků:

1. čištění zubů
2. čištění mezizubních prostor mezizubním kartáčkem či dentální nití
3. vyplachování ústní vodou.

Klinická studie prokázala, že používání Listerine po čištění zubů redukuje zubní povlak až o 56 % víc než pouze samotné čištění zubním kartáčkem.* Doporučuje se vyplachovat 2x denně po dobu 30 – 60 vteřin. Po vypláchnutí ústní dutiny vodu vyplivněte, nepijte, ani nekloktejte.

(*Klinická studie: Sharma N, Charles CH, Lynch MC, et al.: Adjunctive benefit of an essential oil-containing mouthrinse in reducing plaque and gingivitis in patients who brush and floss regularly: a six-month study. J Am Dent Assoc. 2004 Apr;135(4):496-504. )

Proč čtenářky ústní vodu používají?

Nejčastější odpovědí na tuto otázku bylo zachování svěžího dechu, snaha odstranit zbytek nebezpečných mikroorganismů v ústech a touha udržet dutinu ústní zdravou. Zde je několik typických odpovědí:
6048aa55d1a4dobrazek.png
Foto: Shutterstock

„Je to pro mě důkladnější čištění a mám lepší pocit, že jsou zuby dobře vyčištěné. A je po ní svěží dech.“

„Používám ústní vodu nejčastěji po vyčištění zubů kartáčkem, protože si myslím, že ústní voda nejlépe vydezinfikuje zuby a dásně. Mám dobrý pocit z čistého a svěžího dechu, a že dělám maximum pro čištění zubů.“

„Nepoužívám ji pravidelně, spíše jen sporadicky, když si zrovna vzpomenu. Ale po téhle anketě asi začnu! Na moji obranu - používají ji obě mé děti. Kupuji jim dětské zubní ústní vody a moc si to pochvalují.“

„Nepoužívám pěnové zubní pasty a ústní voda mi dodá svěžest, pocit čistoty a příjemný dech. Sem tam si ústní vodu zakloktám v práci či v noci, když vstanu na toaletu. Prostě jen pro ten dobrý pocit a příjemný dech.“

Zeptali jsme se dentální hygienistky Petry Borkovcové:

Jak napomáhá ústní voda procesu čištění celé ústní dutiny?
„Kromě toho, že dodá příjemný pocit svěžesti, tak i odplaví ze zubů čištěním uvolněné bakterie, které se nacházejí v dutině ústní. Navíc v ideálním případě na perfektně očištěných zubech napomáhá s remineralizací (zpevňováním skloviny) nebo účinně působí proti mikroorganismům, případně snižuje citlivost zubů. Co je ale důležité, aby ústní voda správně fungovala - cílený objekt ochrany (zuby nebo dásně) nesmí být obalen nepropustnou vrstvou nečistot.“

Benefity ústní vody v číslech

Z ankety vyplynulo, že nejčastěji používanou ústní vodou mezi dotázanými je ta značky Listerine. Pravidelně si s její pomocí dočišťuje dutinu ústní 46 %, a alespoň čas od času 34 % z nich. Aby přípravky pro čištění zubů či ústní dutiny obsahovaly přírodní složky, to je podstatné pro 43 % účastnic ankety. Absenci alkoholu ve složení oceňuje 18 % oslovených.

Jaké benefity čtenářky od ústní vody očekávají?

  • Boj proti bakteriím, které vytvářejí zubní povlak a způsobují zánět dásní (87 %).
  • Osvěžení dechu (77 %).
  • Dobrý pocit z čištění (56 %).
  • Posílení zubní skloviny díky obsahu fluoridu (41 %).

Čtěte také: