Zatím tu možnost měli jen lidé ve čtyřech krajích, od příštího roku se rozšíří pro pacienty z celé země: neprosedět v čekárně praktického či dětského lékaře dlouhé hodiny, ale objednat se na přesný čas s jistotou, že vás lékař hned vezme, píše server iDnes.

V rámci programu Akord tento projekt letos zrealizovala VZP. Zapojilo se do něj přes 900 lékařů a sloužil zhruba tři čtvrtě milionu pacientům.

Určitě se vám stalo, že jste se objednali k lékaři na určitou hodinu, a přesto jste musela dlouho čekat, než si vás zavolal do ordinace. To proto, že lékaře dosud nic nenutilo domluvenou dobu vyšetření dodržet. Teď je mimo jiné právě za to pojišťovna finančně odměňuje. „Systém se osvědčil natolik, že jej chceme příští rok rozšířit do celé republiky pro všechny pacienty,“ řekl pro iDnes ředitel VZP Pavel Horák. Na začátku příštího roku by měla být do projektu zapojena pětina praktických lékařů.

Odpadnout by měla čekání nejen na vyšetření, ale i na operace, na které se čeká i několik měsíců. Například na plánované zákroky typu šedého zákalu či výměny kyčelního kloubu za umělý. Díky novému systému je lékař díky koordinátorům v pobočkách pojišťoven schopen zajistit ihned co nejkratší termín pro operaci. To však znamená, že pokud na nejbližším volném termínu budete trvat, možná za operací pojedete až na druhý konec republiky do nemocnice, která vás bude schopna přijmout jako první.

Jak dlouho čekáte v ordinaci? Jela byste na operaci do jiného města, nebo byste raději počkala na volný termín ve vaší nemocnici?

Reklama