ERLANGEN - Pokud se vám těsně před supermarketem roztřesou nohy, jezdíte dlouhé hodiny s nákupních vozíkem silně sevřeným v dlaních, a jen se slzami v očích odcházíte z obchodu, pak jste dost možná těmi pravými pacienty pro nově vzniklou kliniku, určenou pro lidi závislé na nakupování.
Tu založili odborníci v Německu.

Pilotního projektu, který organizuje Univerzitní nemocnice v Erlangenu, se účastní šedesát nadšenců do nakupování, kteří si své problémy přiznali a snaží se je s pomocí odborníků řešit.
"Budeme společně s nimi hledat tu správnou terapii, která by jim od jejich "onemocnění" nadobro pomohla," vysvětlila Astrid Müllerová, která je šéfkou psychosomatické kliniky při Univerzitní nemocnici.

Podle Müllerové je celých osm procent Němců náchylných k tomu, aby se stali závislými na nakupování.
"Problém se objevuje ve všech společenských vrstvách a také ve všech věkových skupinách. Jen v případě pohlaví jsou rozdíly znatelnější. Ženy jsou v tomto případě závislejší než muži," míní psycholožka, podle níž se u jednotlivých skupin přirozeně mění druh zboží, o které mají ve větší míře zájem.
Zatímco ženy šílí po oblečení, botách, kosmetice, potravinách a výrobcích do domácnosti, mezi muži vede elektronika, sportovní vybavení, autopříslušenství a velice rádi také procházejí antikvariáty a vyžívají se v nakupování starožitností.
"Podobně afektovaný způsob nakupování je přímo závislý na náladě pacientů. Ti tak nakupují mnoho věcí, které nepotřebují, a doma je pak často ani nevybalí z obalu a vůbec je nepoužívají. Objevují se i případy lidí, kteří nakupují právě kvůli hromadění zboží. Nejde jen o sociální problém. Všechno může skončit finanční krizí," dodala Müllerová.

V novém lékařském centru, prvním svého druhu v Německu, bude psycholožka po tři měsíce testovat, zda je pro pacienty účinnější skupinová, či individuální terapie. Po této době budou pacienti propuštěni a lékaři budou dalšího čtvrt roku pozorovat, jak byla léčba úspěšná.  

     
Reklama