Pokud vás současné teplé počasí nebaví, blýská se na lepší časy. Tedy alespoň po probuzení, věříte-li pranostikám. V neděli totiž slaví svůj svátek Aničky, a to znamená jediné. Svatá Anna, chladna z rána. Také sobotní svátek Jakubů přináší zajímavé pranostiky.

Že Pěkný den před svatým Jakubem slibuje pěkné žně, to vás asi v dnešní době příliš zajímá. Berte to zkrátka tak, že by mělo být hezké počasí. Pokud by se ale dnes počasí zkazilo, pamatujte, že O svatém Jakubě přicházejí silné bouře. K sobotě se váží ale i další pranostiky.

  • Kolik mračen na Jakuba, tolik v zimě sněhu.
  • Jakub bez deště - tuhá zima.
  • Je-li teplý svatý Jakub, studené jsou Vánoce.

Nedělní oslavenkyně Anna slibuje chladná rána. Podle meteorologů za to může stoupající vlhkost vzduchu v noci a tvorba prvních ranních mlh. Pokud ale chcete vědět, jaká bude zima, vydejte se do lesa a pozorujte mravence. Protože Zvětšují-li na svatou Annu mravenci své hromady, lze očekávati zimu tuhou.

anna

Jak to s předpovědí na víkend vidí Český hydrometeorologický ústav?

V sobotu má být oblačno až zataženo, přeháňky nebo občasný déšť, místy i bouřky. K večeru od západu budou srážky ustávat a oblačnosti ubude. Nejnižší noční teploty 20 až 16 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C.

V neděli už má být polojasno až skoro jasno. Ale pranostika evidentně vyjde. Nejnižší noční teploty totiž klesnou na 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty pak dosáhnou 21 až 25 °C.

Reklama