Poprvé jsem o tomto kouzelném městečku slyšela z vyprávění  Jana Wericha. Úterý v jeho podání mi  utkvělo v paměti a říkala jsem si, že bych se tam jednou chtěla podívat. To „jednou“se mi podařilo právě teď.

Okolo Mariánských Lázní je překrásná krajina a spousta míst, která stojí za vidění. Od kláštera premonstrátů v Teplé, přes městečko s podivuhodným názvem Úterý, až po Olešovice, kde se zastavil čas. Kouzlo hrázděných domů v této oblasti je nezaměnitelné a dává typický ráz i těmto obcím, které se po devadesátém roce staly památkovými zónami.

Obec Úterý, která kdysi bývala poměrně významným městem, se nachází v půvabném údolí  Úterského potoka, i když některé části lze spatřit už zdálky. Střed městečka tvoří velmi zachovalé a krásně zrekonstruované náměstí s renesanční radnicí a řadou středověkých obytných domů. Pozoruhodná je i křivolaká dlažba z uhlazených kočičích hlav, mariánský sloup, ale mnoho dalších převážně barokních budov poblíž náměstí. Všechno máte jako na dlani, a když vystoupáte až ke kostelu Jana Křtitele (od známého stavitele Kryštofa Dienzenhofera), můžete se pokochat nádherným výhledem nejen na městečko, ale i okolní zvlněnou krajinu

Víte, proč zrovna Úterý? Je to úplně prosté. V úterý byl tržní den. Čekali jste něco originálnějšího? Přiznám se, že já také. Úterý, ač dnes poměrně malá obec s počtem obyvatel (něco přes 400), si za svou historii prošlo různými peripetiemi. Od slávy, kdy se v jeho okolí pravděpodobně těžilo zlato, přes morové rány, drancování a požár. (Vše se dozvíte z naučné stezky, která vás obcí provádí).

Možná stačilo málo a zmizelo z mapy. Naštěstí se tak nestalo a můžeme se i dnes těšit z jeho krásy.

Já jsem byla nadšená a výletu rozhodně nelituji. Počasí se vydařilo a byla radost fotografovat, i když to zpočátku vypadalo na déšť. Zkrátka to pravé aprílové počasí!

Na doporučení známých jsme se byli podívat ještě v jedné méně známé obci, která je jen pár kilometrů od Úterý. Jmenuje se Olešovice a je také památkou zónou.

Fotoalbum

Pokud jste tam nikdy nebyli, a přesto jsou vám tyto vísky povědomé, možná jste je viděli v některém z filmů. V padesátých letech se tam točil film Zvony z rákosu a v současnosti  Zdivočelá země.

Mapa ZDE

Čtěte o dalších pdobných místech: