Kdybychom řekli, že první letošní premiéra nepřinesla žádné překvapení, nebyla by to pravda. Ve většině ohledech se jede dále ve vyjetých kolejích, ale přesto se při představení objevilo několik okamžiků, které snad dávají naději, že už brzo se něco stane a česká opera se probere z letité agonie.

 

Pokud bychom měli říci něco o výkonu orchestru, bylo by vhodné použít výraz mojí babičky: Zahráli to hezky. Pokud bychom se ale chtěli vyjádřit pregnantněji, znamenalo by to, že orchestr nehrál falešně a v podstatě se držel dirigenta Zdeňka Müllera, který ale rozhodně nepředvedl svůj nejlepší výkon. O nějakém hudebním výrazu v orchestřišti nemůže být řeč, více než Hubičku připomínalo osazenstvo Růženku (ano, tu Šípkovou).

 

Podobné to bylo bohužel na jevišti, což rozhodně zamrzí, protože představitel Lukáše Tomáš Černý byl viditelně ve výtečné kondici a chvílemi to už už vypadalo, že se do Smetanovy hudby celý vloží, ale nakonec to vždy skončilo někde na polovině plynu. Výkon technicky velmi dobrý, ale výraz se točením kabátu nad hlavou (jeden z podivných a nefungujících okamžiků opery) dohnat nedá.

 

Miroslav Podskalský v roli Palouckého opět ukázal, že hloubky mu příliš nezní, a František Zahradníček odzpíval svůj part – v podobném duchu jako Černý. Překvapení se nekonalo. Nejlépe z mužských rolí vyznívá výkon Ivana Kusnjera, který si s Tomšem výrazově sedl asi nejlépe ze všech pánů.

 

Největší rozptyl kvality byl ale u třech ženských rolí. Budeme-li výkon Lenky Šmídové pokládat za komický, bude to pro ni to nejlepší. Krom rozpačitého výkonu pěveckého předvedla učebnicový příklad přehrávání na jevišti. Jako by nestačilo, že celá Hubička je takříkajíc „vousatá“, její role posouvala inscenaci ještě k větší absurditě, než bylo možné.

 

Maria Haan v roli Vendulky nezklamala, ale ani neokouzlila, o jejím výkonu platí téměř to samé jako u Tomáše Černého. Haan by na jevišti asi předvedla při premiéře nejlepší kus práce, kdyby se ovšem nekonalo překvapení v podobě nové sólistky Národního divadla.

 

Kateřina Kněžíková, která o sobě ještě před rokem říkala, že by si na českou operu netroufla, se představila v novém angažmá v roli Barče. A že to byl nástup! V okamžiku, kdy přednesla svoji jedinou árii, mohlo publikum zbytek pěvců pouze litovat, protože se najednou objevil někdo, s kým už je možno srovnávat. Kněžíková zase vyrostla a doslova nadchla publikum, kterému ukázala, že dokonce i u nás se dá dělat opera na úrovni, se zaujetím a hlavně s obrovskou technikou i výrazem. Teď už jen nezbývá doufat, než že Kateřině dorostou její spolužáci dříve, než ji ubijí poměry na našich předních scénách.

 

Režie Hubičky se ujal Marián Chudovský. K dispozici měl zajímavou scénu Jozefa Cillera, který ji pojal jako puzzle. Těžko v tom hledat nějaký hlubší význam, je možné, že toto řešení zvolil jen proto, že tu ještě nebylo, ale nakonec se ukázalo jako režijně zajímavé. Bohužel režisér nevyužil zdaleka všech možností, které mu zcela rozmontovatelná scéna nabízela (ani žádných jiných), a tak jak herci, tak publikum trnuli, zda si někdo na volně se povalujících kouscích nevymkne kotník. Kamenem úrazu, tak jako tolikrát předtím, byl režijně okamžik, kdy si Vendulka s Martinkou hází hruškami. Poletující předměty mají tu vlastnost, že většinou nekončí na místě určení. Šmídová hodila hrušku tak, že skončila v orchestřišti. Na stranu druhou se jednalo o pěknou alegorii – konečně někdo ocenil létajícím ovocem výkon orchestru. Jen je s podivem, odkud to nakonec přišlo.

 

Celkový dojem z nové Hubičky je však přes všechno jmenované poměrně kladný. Věci se zvláště v Česku dají měnit jen pomalu, a tak je potřeba ocenit i povedené detaily a nápady. Radujme se z maličkostí a doufejme, že se české opeře blýská na lepší časy.

Reklama