fb.jpgO hravou květinovou instalaci z tchýnina jazyka či o oázy monstery se postarala Jitka Tomsová a Haenke. Tuto kombinaci květin zvolili pro její signifikantní spojení s dobou, v níž původní sauna vznikla.
Foto: Jan Zima, se souhlasem Národní sauny

Sauna na střeše Národního divadla není orginální pouze svým umístěním. Odcházet z ní budete zrelaxovaní a intelektuálně saturovaní. Vzkřísili ji tři přátelé – Stanislav Majer, Miroslav Sládek a Lukáš Otevřel. Historie této sauny totiž sahá až do roku 1976, od kdy sloužila pro herce a baletky Národního divadla. Její noví majitelé ji očistili od nánosu času a citlivě zrekonstruovali tak, že v zastaralém komplexu provozní budovy Národního divadla nepůsobí jako pěst na oko, nýbrž jako dokonale zachovaný a dlouho neobjevený poklad.

Už samotná cesta do Národní sauny pro vás bude zážitkem. Kdy jindy byste se dostali do pro smrtelníky zapovězené provozní budovy Národního divadla, kde se zastavil čas, a vy se tak můžete kochat brutalistní krásou přelomu sedmdesátých a osmdesátých let? Výtah provozní budovy Národního divadla funguje doslova jako stroj času. Když vystoupíte v pátém patře, čekají vás ještě dvě patra po schodech, kdy se můžete nechat fascinovat dechberoucí přehlídkou původních piktogramů, osvětlení, obložení, nábytku i všemožných doplňků včetně klik či zábradlí.

Narodni-sauna-01.jpgPřehnaný luxus, jacuzzi nebo okázalost moderních wellness center zde nečekejte. Národní sauna ctí podstatu ryzího saunování a má kromě šaten jen tři volně propojené části – centrální místnost, kde můžete posedět u stolků, napravo je odpočívárna s lehátky a nalevo je samotná sauna a ochlazovací bazének.
Foto:  Jan Zima, se souhlasem Národní sauny

Národní sauna funguje na systému členských karet. Členské karty se nabíjejí na 10 vstupů bez časového omezení, ale po telefonické domluvě si můžete saunu vyzkoušet i bez členství. Maximální kapacita Národní sauny je 20 lidí, ale jelikož je sauna i o pocitu v ní, dbají její majitelé na to, aby tam nikdy nebyla hlava na hlavě a počet hostů proto regulují. Otevřeno je denně v od 12:00 do 22:00 a sezóna trvá od 1. září 2020 do 30. června 2021.

K nenápadným dveřím Národní sauny se dostanete chodbou, která se pyšní stropem protkaným linií subtilních zářivek. Za těmito dveřmi na vás čeká překvapivě velkorysý prostor o rozměrech 250 metrů čtverečních, který je rozdělen tak důmyslně, že nabízí mnohá zákoutí, z nichž si vybere každý. Od útulně tajemného až po nenuceně společenské.

Narodni-sauna-06.jpg
 Foto: Jan Zima, se souhlasem Národní sauny

Nově vybudovaná finská sauna nad svůj funkční rámec také polahodí vašemu oku, a to díky svému dokonale lícujícímu obložení, které na stropě vytváří symbol české vlajky. Podobné souznění s podstatou Národního divadla znázorňuje i bílá neonová instalace ve tvaru dvouocasého lva z dílny Marka Číhala.

Majitelé Stanislav Majer, Miroslav Sládek a Lukáš Otevřel ho svěřili do rukou zkušeného architekta Vítězslava Dandy ze studia Edit! Architects. Skvostně zařízené prostory jsou však pouze jedním z aspektů, které obohatí vaši duši. Tím naprosto unikátním prvkem, kterým se nemůže honosit žádná jiná sauna na světě, jsou večerní živé audio přenosy oper a baletu Národního divadla díky synchronizovanému zvukovému systému se starou budovou Zlaté kapličky.
 
Je jen na vás, zda zavřete oči a necháte se unášet do tajemna znějících tónů, anebo zda si tento prožitek zintenzivníte pozorováním světelné hry zapadacího slunce skrze prolamovanou fasádu tvořenou bronzově zbarvenými skleněnými plochami osázenými do tmavě eloxovaných profilů.

Zdroje informací: Národní sauna, Národní divadlo a Nikol Klevcovova