shutterstock-1411967354.jpgFoto: Shutterstock

Sokolníci, kteří trénují orly k lovu, zde porovnávají své ptáky a jejich lovecký um. Orli během festivalu loví zvířata jako jsou lišky a zajíci. Ceny se udělují za rychlost, obratnost a přesnost. Ale také například za nejlepší kazašský oblek.
 
Dokonalou kulisu celému dění tvoří tmavý skalnatý hornatý terén. Zahajovací ceremoniál festivalu, který založila Mongolská asociace lovců orlů, doprovází slavnostní průvod, kulturní vystoupení, výstavy a ukázky řemesel. Kromě soutěže orlů se konají i další sportovní aktivity jako koňské dostihy nebo lukostřelba.

shutterstock-1149064535.jpg

Foto: Shutterstock

Festival je uveden také v dobrodružném dokumentárním filmu z roku 2016 The Eagle Huntress (Malá sokolnice), v němž se třináctiletá kazašská dívka Aisholpan stala první ženou, která se soutěže zúčastnila a zvítězila. Aisholpan později vyjádřila touhu studovat medicínu a stát se lékařkou. Tvůrci dokumentu proto založili fond, který pomáhá platit dívčino vysokoškolské vzdělání. Do tohoto fondu také věnovali finanční odměnu ve výši 69 tisíc korun, kterou získali vítězstvím v kategorii Nejlepší dokument na Mezinárodním filmovém festivalu v Hamptons.

Reklama