Znaménko krásy, ďáblovo znamení, mateřské znaménko… Malé i větší skvrnky rozeseté po těle bývaly odjakživa označovány za projev ošklivosti, a to i přesto, že někomu – obzvlášť mladým ženám, dodávají na roztomilosti a pikantnosti. Pokud se vám tedy pihy nelíbí, už teď si začněte dávat pozor na předčasně připalující „jarní“ sluníčko.

Pihy jsou různě velké hnědé až žlutohnědé ostře ohraničené skvrny na kůži lidského těla. Obsahují zvýšené množství kožního pigmentu (melaninu). Vyskytují se nejčastěji na tváři, na rukou, někdy jimi může být poseta pokožka celého těla. Na obličeji se objevují hlavně v oblasti nosu, na jiných místech těla jsou nejvíc „postiženy“ hruď, paže a ramena či záda.

Množství pih závisí na výskytu kůže na slunci, takže v létě se jejich počet většinou zvětší. Důležitým faktorem jsou také genetické predispozice. Pihy jsou v podstatě kožní vada, při které je nerovnoměrně rozložen kožní pigment. Na rozdíl od melanomu – kožního nádoru – nejsou pihy nebezpečné.

Melanom
Maligní (zhoubný) melanom kůže je nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, a to zejména jeho UVB složka. Již naši rodiče rozhodují o tom, zda budeme mít větší „šanci“ nádor dostat nebo ne. Je to dáno nejen genetickou výbavou, ale i naším pobytem na sluníčku v útlém dětství.

V současné době se předpokládá, že počet mateřských znamének na naší kůži přímo úměrně souvisí s dávkou ultrafialového záření, kterou jsme dostali v prvních letech života. I když maligní melanom vzniká z mateřských znamének jen někdy, vzrůstá při jejich vyšším počtu úměrně i riziko vzniku tohoto nádoru.

Vznik pih
Tvorba pih závisí na množství pigmentového barviva – melaninu. Čím méně ho máte, tím je vaše pleť citlivější. Při opalování dochází ke zvýšené aktivitě buněk, které produkují kožní barvivo. Výsledkem jsou pak pigmentové skvrny – pihy. Jejich počet se zvyšuje také s věkem a podle některých odborníků i nevhodným jídlem, například sladkými pokrmy.

Boj s pihami
Existují různé způsoby jejich odstranění. Od různých kožních krémů, až po laserové metody. Pokud však někdo nechce mít pihy, je nejlepší prevencí nevystavovat své tělo příliš slunečním paprskům. Na to by měli dávat pozor především lidé s citlivým typem pleti.

Chemický peeling využívá účinků ovocných kyselin. Odborník – dermatolog vám na postižená místa nanese roztok kyseliny glykolové, která povrchovou vrstvu kůže odstraní. Po čtyřech až šesti opakováních se pih zbavíte úplně. Chemický peeling vás kromě pih zbaví také akné a odstraní z vaší pleti odumřelé buňky.

Laser vás zbaví pih za několik minut. Laserový paprsek projde povrchem kůže a pigmentovou část rozloží. Tělo pak částečky samo odplaví.

Bělicí krémy dnes seženete v jakékoliv prodejně kosmetiky. Účinek na sobě zpozorujete už po několika dnech. Po vybělení se na několik dní vyhněte přímému kontaktu se slunečními paprsky – pihy by se pak mohly vrátit v ještě větší míře než předtím.

Bylinky a babské recepty – zkuste šťávu z okurky, citrónu, vlaštovičníku nebo měsíčku lékařského.

V historii byly pihy jedním ze znaků nižší třídy, která musela těžce pracovat na poli a vystavovat se slunečním paprskům, kdežto šlechta zbytečně na slunce nevycházela. To se změnilo s nástupem průmyslové revoluce, kdy chudí dělníci a dělnice pracovali celý den zavření v tmavých továrních halách. V dnešní době již tyto znaky téměř nic nereprezentují a jen občas zůstaly předsudky vůči zrzavým a pihovatým lidem.

Zatímco některé ženy se mermomocí snaží pih zbavit, jiné podstupují permanentní make-up, aby se jimi mohly pyšnit. Pihy nejsou otázkou trendu, ale sebepřijetí. Vždyť tvář posetá slunečními tečkami bývá tak rozkošná!

Líbí se vám nosík posetý pihami? A jak se vám zamlouvala umělá „muška“ na rtu či na líci filmové hrdinky z 30. let minulého století? Pokud vám připadá, že vás pihy či mateřská znamení hyzdí, nechala byste si je odborně odstranit? Jak vysoký ochranný faktor opalovacího krému používáte při slunění?


Další související články:
Jsou pihy roztomilé?
Pihatou, pihatou, tu já mám nejradši

Na pihy kyselinu...

Reklama