terapie-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Co přesně je hlubinná regresní terapie?
Jedná se o alternativní formu psychoanalýzy, která pracuje s podvědomím klienta a pomáhá řešit hluboko zakořeněná traumata. Je to postup, při které terapeut pomocí sugesce nebo hypnózy uvede vaši mysl do stavu, kdy si je schopná vybavit dávno potlačené vzpomínky z raného dětství či dokonce z minulého života, tzv. „alfa stavu.“ Nepředstavujte si však lékaře s kyvadlem v ruce. Hypnóza probíhá řízeně pomocí hlubokého uvolňování těla i mysli.
 
Co všechno může léčit?

 • chronické bolesti pohybového systému
 • alergická onemocnění, astma
 • poruchy spánku
 • deprese, jako vhodná podpůrná terapie
 • krize středního věku, hledání nové cesty životem
 • vyrovnání se s úmrtím blízkých
 • panické ataky, hledání zdroje problému
 • úzkosti, strachy u dětí, obavy ze tmy
 • hledání příčin nízkého sebevědomí
 • fobie (např. z výšek, hloubek, uzavřených prostor, vody, ze zvířat)
 • nadváha a poruchy příjmu potravy
 • strach z opuštěnosti a samoty, strach ze smrti
 • problémy v mezilidských vztazích
 • agorafobie – úzkosti vyvolané otevřenými prostory
 • sociální fóbie
 • partnerské problémy, vztahy rodičů a dětí
 • jak řešit paralelní vztah
 • pocity životní nejistoty, vykořeněnosti
 • zpracování traumat
 • prenatální, porodní a poporodní traumata
 • odstranění postulátů – tzv. zaškatulkování nevhodným vyřčením soudů, hodnocení vaší osoby, které se s vámi nesou dále životem.

stres a častá únava
 
Jak to v praxi probíhá?
Na úvod si s vámi terapeut popovídá o problémech, které vás trápí, zeptá se na vaše dětství a případně fóbie. Poté provede relaxační cvičení na uvolnění a poté vstoupíte do procesu vybavování. Terapie probíhá většinou v pozici „polo ležmo“ a trvá přibližně čtyři hodiny. Dobrou zprávou je, že spoustě klientů stačí jen jedno sezení.

Minulý život za dob Velké francouzské revoluce
Třicetiletá Nina se nám svěřila se svým vlastním zážitkem. Vyhledala regresního terapeuta na doporučení kamarádky a hlavním důvodem byly záchvaty přejídání, které ji trápily celý život a také nevysvětlitelné bolesti zad a krční páteře. „Ani nedokážu spočítat, kolikrát jsem s krční páteří podstoupila nějakou léčbu. Mám za sebou klasické rehabilitace, elektro rehabilitace, masáže, hodiny cvičení, léky, ale přesto se mi nikdy nepodařilo odstranit problémy. Až ve vzpomínkách na jeden ze svých minulých životů jsem zjistila proč.“ Mladá žena popisuje, že se během pětihodinového sezení s terapeutem podívala do čtyř svých minulých životů. A právě v tom úplně nejstarším našla odpověď na oba své problémy.

„Pořád jsem jasně vnímala, že se nacházím na kanapi v ordinaci. Ale najednou mi začala být zima. Kanape se ztrácelo a ucítila jsem pod sebou tvrdou, studenou podlahu. Podívala jsem se dolů na nohy a viděla kamennou zem a řetězy. Ten zážitek se nedá přirovnat k ničemu, co jsem do té doby zažila. Je to jako neuvěřitelně živý sen, kdy vnímáte všemi smysly. Můžete cítit zápach, dokonce i bolest.“ Když se Nina dobře rozhlédla kolem sebe, zjistila, že je v temné, kamenné kobce. Kolem krku měla okov s řetězem a všude se šířil nesnesitelný zápach. Terapeut jí pak vedl ve vzpomínkách ještě hlouběji do podvědomí a zjistila, že byla chycena při krádeži kuřete v místní krčmě a hozena do vězení. Kde přesně se nachází jí došlo až později. „Po nějaké době jsem zaslechla venku vřavu. Znělo to jako revoluce, nebo povstání. Do mojí cely vtrhnul nějaký muž, sundal mi okov kolem krku a odnesl mě daleko. Někam do trávy. Když jsem se dobře rozhlédla, jasně jsem poznala Bastilu, která se právě chystala padnout pod náporem Velké francouzské revoluce. Zemřela jsem na trávě kus od svého vězení.“ Po tom, co se Nina probudila z hypnotického stavu si s ní terapeut ještě popovídal, aby dobře pochopila, co přesně se stalo. „Došlo mi, že mé problémy s přejídáním mají kořeny ve strachu, že zase zemřu hlady. A bolesti zad souvisely s okovy, které jsem tak dlouho nosila kolem krku. Oba moje problémy zmizely. Dokonce i moje máma si sama od sebe všimla, že mi zmizel hrb, co jsem měla za krkem.“
 
Kritika regrese – co když je to trochu jinak?

Regrese určitě není pro každého a samozřejmě má mezi odbornou veřejností jak zastánce, tak taky tvrdé odpůrce, kteří tvrdí, že klienti podstupující tuto léčebnou metodu jsou jen obětí tzv. syndromu falešné vzpomínky. Ten je popisovaný jako stav, kdy si lidská mysl své skutečné vzpomínky upraví, aby nám pomohla vyrovnat se s určitým traumatem. Nebo se mohou objevit i vzpomínky, které se nikdy nestaly. Tento jev je typický pro oběti sexuálního násilí v raném dětství. Mozek traumatické vzpomínky vytlačí a nahradí je falešnými.

Jiní odborníci zase zastávají názor, že regresní terapie funguje spíše na principu „asociačního myšlení“. To znamená, že naše vnitřní strachy se v hypnóze zhmotní do asociací.

Ať už je pravda v kterémkoliv mínění, nelze tomuto druhu terapie upřít vysokou úspěšnost, kterou klienti popisují.
 
Jak vybrat terapeuta?

Rozhodně vždy hledejte odborníka, nejlépe psychologa. Lidská duše je křehký mechanismus a jakýkoliv necitlivý zásah může mít fatální následky. Na internetu lze nalézt spoustu diskusí s doporučeními. Pozornost věnujte také internetovým stránkám terapeuta, ty vám mohou mnoho napovědět.

Čtěte také: Zbavte se strachu a bolesti jednoduše: Metoda EFT v pěti základních krocích

Zdroje: respodentka redaktorky, terapie-aw, hlubinna-regresni-terapie, wikipedie, odborný konzultant Petr Charvát