Pokud máte malé děti, asi to znáte. Do mateřských škol ve vašem okolí se hlásí tolik dětí, že vám to vaše nevzali. A vám nezbývá nic jiného než zůstat doma o rok déle, najít soukromou školku, chůvu nebo povolat babičky. Kdy se situace zlepší?

Dobrá zpráva je, že tato situace už nebude trvat dlouho. Od roku 2008 stále klesá počet narozených dětí, dá se tedy předpokládat, že největší porodní boom už je za námi. A s tím souvisí i přijímání dětí do mateřských škol. Podle prognóz a vývoje porodnosti by za šest let mělo být ve školkách o 40 tisíc dětí méně.

Přečtěte si také:

Loni (a letos) dosáhl počet dětí v mateřských školách maxima, chodí do nich 367 tisíc dětí. Už letos by ale k zápisu mělo jít dětí o něco méně, i když říci přesně se to nedá. „Předškolní vzdělávání v ČR není povinné, odhadnout tedy, kolik rodičů tříletých nebo starších dětí bude chtít své dítě zapsat do mateřské školy, nelze,“ sdělil Mgr. Patrik Kubas z Odboru vnějších vztahů a komunikace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Ministerstvo neurčuje ani termíny zápisů do mateřských škol, školy si je stanovují samy. Konají se většinou v březnu a dubnu.

kid

Stejně tak přijetí dítěte do mateřské školy. „Podle školského zákona rozhoduje o přijetí dítěte do MŠ ředitel/ka MŠ. Musí být ale splněna zákonná podmínka, že přednostně se k předškolnímu vzdělávání přijímají děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky,“ dodal Kubas.

Tříleté děti mají smůlu

Rodiče předškoláků tedy strach mít nemusí, ti se dostávají do školek všichni, většinou zbudou místa i na čtyřleté děti. Horší to mají rodiče tříletých capartů. „Bohužel jsme si asi pořídili děti v době největšího boomu. Vloni nám tříletou dceru do školky nevzali, ale až tak mi to nevadilo, protože jsem stejně ještě na mateřské se synem. Snad se Nikolka dostane letos, už by potřebovala kamarády,“ říká maminka Katka.

Ta na tom ještě není tak špatně jako jiné mámy, které potřebují jít do zaměstnání. „Manžel nemá velké příjmy, takže jsem se musela vrátit do práce, hned jak byly Tomáškovi tři roky, dál by mi místo nedrželi. To bylo vloni. Jenže Tomáška do školky nevzali, nepomohlo ani to, že jsem měla potvrzení od zaměstnavatele. Ředitelka se mi snažila vyjít vstříc, jenže bylo tolik předškoláků, že prostě místo nezbylo,“ vypráví Jitka, která to nakonec vyřešila za pomoci své sestry. Ale bylo to komplikované. „Jeden den v týdnu dokonce Tomášek trávil v dětském koutku v obchodním centru... Mrzelo mě to, ale nedalo se nic dělat. Naštěstí se mu tam líbilo,“ dodává Jitka.

V některých obchodních centrech chodí do dětských koutků pravidelně stále stejné děti. „Ano, pár jich tu máme. Rodiče je přivedou v devět ráno a vyzvednou je ve tři. Myslím, že tu děti nijak netrpí,“ řekla jedna z pracovnic dětského koutku v pražském obchodním centru. Co dělat, když to jinak nejde?

Bude to lepší

Za pár let už rodiče tyto starosti mít nejspíš nebudou. Porodnost klesá a ještě dále klesat má, takže by měl počet míst ve školkách stačit. A časem opadne i nával do prvních tříd základních škol. To ovšem ředitelé jenom odhadují, o těchto statistických údajích je nikdo neinformuje.

„Ministerstvo nám žádné tabulky s počty dětí ani prognózami na další roky neposílá. Většinou si tyto informace tedy zjišťujeme sami, třeba na obecních úřadech nebo matrikách v okolí. Podle toho se dá odhadnout, kolik dětí by mohlo přijít k zápisu do školy, i když přesný počet dětí zjistíme stejně až v den zápisu,“ řekla ředitelka Pavlína Fialová.

Tabulka porodnosti v ČR (Zdroj: ČSÚ)
Rok Počet narozených dětí
2007 114 632
2008 119 570
2009 118 348
2010 117 153
2011 108 673
2012 108 576
Předškolní vzdělávání – počet dětí (Zdroj: Databáze MŠMT, ČSÚ)
Rok 2009/10 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14
Předškoláci celkem 316 671 331 782 345 850 358 104 367 352

Další zajímavé články:

Reklama