Způsobů, jak se nechat ubytovat levně nebo zadarmo, je víc. Populární je například hledání ubytování přes Airbnb nebo CouchSurfing, což je služba, kde lidé nabízejí přespání u nich na gauči zdarma. Ovšem u CouchSurfingu jde většinou o krátkodobé řešení. To znamená jedna nebo pár nocí a potom je třeba hledat dalšího ochotného a pohostinného člověka. A navíc při něm nemáte moc soukromí.

Něco za něco

Chystáte-li se delší dobu zůstat na jednom místě a zároveň nechcete za nocleh platit ani korunu, může pro vás být alternativou takzvaný house sitting. Pod tímto anglickým označením se skrývá hlídání a péče o dům výměnou za pobyt.

Jde tedy o výměnný obchod, respektive výměnu služeb. Spočívá v tom, že majitelé určité nemovitosti odjíždějí na dovolenou a nechtějí svůj majetek a někdy i domácí mazlíčky nechat ladem. Na druhé straně je osoba, popřípadě více osob, která chce na daném místě strávit nějaký čas, ale neutratit přitom peníze za ubytování. Když se dají tyto dvě strany prostřednictvím k tomu určených webových stránek dohromady, je po starostech.

Pořádek dělá přátele

Pro „housesittera“ to tedy znamená, že po dobu nepřítomnosti majitelů (víkend, týden i několik měsíců) se bude o dům či byt starat podle dohodnutých pokynů. Tedy například zajistí péči o psa nebo jiného mazlíčka, bude vybírat poštovní schránku, hlídat dům před zloději, zalévat květiny, udržovat pořádek apod. Úkolů většinou není tolik, aby mu navíc nezbyl dostatek času k poznávání cizí země.

Při house sittingu můžete narazit i na velmi zajímavé domy a strávit tak dovolenou třeba v luxusní vilce na pobřeží Španělska apod. Stejně jako všechno ani tento způsob cestování ovšem není pro každého. Má i svá negativa. Pokud jsou součástí i domácí mazlíčci, kvůli péči o ně se nedostanete na delší výlet. A také je nutné mít na paměti, že za dům nesete určitou zodpovědnost. Když přestane téct voda, budete to muset nějak vyřešit.

Jak na to?

House sitting se dá domluvit přes řadu serverů. Při registraci je většinou nutné zaplatit si roční členství. To se v přepočtu pohybuje zhruba mezi 500 až 3 000 korunami. Následné vyplnění profilu není jen tak, dejte si na něm záležet, protože podle něj se lidé rozhodují, jestli vám svěří svůj majetek.

To záleží i na recenzích od ostatních uživatelů, které postupně sbíráte. Po registraci si můžete začít vybírat se stovek nabídek a zahájit komunikaci s majiteli. Každý si klade trochu jiné podmínky. Někdo trvá na sepsání smlouvy, popřípadě na zaplacení vratné zálohy. Ale vždy je důležité se na všechno vyptat a vše si předem ujasnit. Vyplatí se (a majitelé to i často chtějí) dorazit na dané místo den předem a vyslechnout si a zapsat si veškeré pokyny.

Na jakých stránkách si můžete house sitting domluvit?

  • TrustedHouseSitters.com
  • HouseCarers.com
  • MindMyHouse.com
  • Nomador.com
  • Luxury House Sitting.com
  • HouseSitMatch.com

Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama