Každý, kdo v uplynulém roce natočil nějaký film, si přišel opravdu na své. Udílely se totiž hned dvě ceny - v sobotu Zlaté maliny a v neděli tradiční Oscaři. Zatímco Oscary si každý z filmových osobností přál, po ocenění Zlatá malina prahl jen málokdo. Dostávají jí totiž ti, kteří podle kritiků předvedli nejhorší umělecký výkon.

Třiadvacátý ročník antioscarových cen nedopadl nijak překvapivě. Už před několika týdny bylo podle oficiálních nominací jasné, že souboj o nejhorší herečky sehraje Madonna a Britney Spears. Královna popu pak svoje navržení proměnila, a to za herecký výkon ve filmu Swept Away. Tento snímek, který režíroval Madonnin manžel Guy Ritchie si odnesl další čtyři Zlaté maliny. Podle kritiků měl tento snímek jednoznačně nejhorší režii, nejhorší kameru či nejhorší scénář. Konkurentka Britney sice cenu za nejhorší roli ve filmu Crossroads nevyhrála, "pyšnit" se však může soškou za nejhorší filmový singl (I´m Not a Girl, Not Yet a Woman).

Nedělní rozdávání Oscarů se obešlo bez zbytečné pompéznosti. Vzhledem k situaci v Iráku se hvězdy vzdaly tradičního pózování na červeném koberci před divadlem Kodak. Nejvíce sošek dostal retro-muzikál Chicago. Podle Americké filmové akademie byl snímek nejsilnější v režii, kostýmech, hudbě a střihu. Nejlepší herečkou se překvapivě nestala Catherine Zeta-Jones, která má v muzíkálu ústřednír roli. Oscara za nejlepší herecký výkon získala Nicole Kidman za ztvárnění Virginie Woolf ve filmu Hodiny. Mezi dalšími oceněnými filmy na letošním pětasedmdesátém ročníku zlatých sošek figurovalo drama Pianista zachycující dobu druhé světové války. Odneslo si celkem tři Oscary - nejlepší herec (Adrien Brody), nejlepší námět a režii (Roman Polanski). Akademie nezapomněla ani na druhý díl Tolkinenovy trilogie Pán prstenů: Dvě věže. Snímek dostal dvě ceny, a to za nejlepší vizuální efekty a za nejpřesvědčivější zvuk. Nejlepším cizojazyčným filmem se stal počin španělského režiséra Pedra Almodovara Mluv s ní. Několik umělců však večera využilo kromě úsměvů pro fotografy také k vyjádření svého názoru na válku. Dokumentární režisér Michael Moore se po hale procházel s nápisem Nesouhlasíme s touto válkou, pane Bushi.
Reklama